1 Zaturdag 2 2 April. 865. den nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen? mmad: Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te_ 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2». u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 in.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten>van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's in. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Keohten en Aeoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Beladingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. III. Hoe ingenomen ook met de afschaffing der plaatselijke accijnsen toch vveuschen wij die niet dan langs een effen pad dien maatregel bij de wet bepaald te zien. Elk plan van den tegenwoordigen Minister -van Financien hebben we met ernst bestreden en met zulk een goed gevolg, dat bij het nieuwe plan het onoordeelkundig en zeer onpractisch mid del is buiten aanmerking gebleven, om het gedistilleerd met 15 meer per vat te belasten en daarvan uittekeeren aan de gemeenten, 14 voor ieder vat, dat aldaar blijkt ver bruikt te zijn. Wij hebben op verschillende wijzen aangetoond, dat het onmogelijk was te bepalen hoeveel gedistilleerd wer kelijk in iedere gemeente jaarlijks werd verbruikt, tenzij de plaatselijke tolliniën in wezen bleven. De Minister verklaart nu, //dat de Regering heeft willen te gemoet komen aan de vele bezwaren die gemaakt zijn ten opzigte van de uit- keering van een deel van den accijns op het gedistilleerd aan de gemeenten. Zij heeft daarom die uitkeering uit de voordragt doen wegvallen en daartegenover hel deel van de personele belasting, dat voor de gemeente beschikbaar ge steld wordt, tot 4/5 verhoogd." De afstand, die het Rijk doet ten behoeve der gemeentenwas vroeger de helft der personele belasting, berekend op f 3,732,000, nu zou het ZLjn 4/5 of 5,971,200 en derhalve 2,239,200 meer. Vroe ger zou de uitkeering aan de gemeenten bedragen 14 per vat gedistilleerd en het Rijk genieten /'I per vat, wat 260,000 zou opbrengen. Nu behoudt het Rijk aan zich de opbrengst tegen f 15, die geraamd wordt op ruim f 3,800,000. De Minister staat dus bij zijn laatste plan 2,239,200 meer af dan bij zijn voorlaatste plan, maar neemt daarvoor als vergoeding tot zich de geheele verhoo ging van ƒ15 per vat gedistilleerd, waarvan de opbrengst door hem wordt geraamd op 3,800,000. Wie staat niet met ons verbaasd over zulk een mystificatie en.wie erkent niet met ons de gegrondheid van het vermoeden, dat de Minister met dat vroeger plan van uitkeering aan de ge meente, een bedoeling had, om door dat middel te ver bergen zijn roekeloosheid, om op 12 Mei 1864 met groote woorden over zyn plannen te spreken tot belangryke opoffe ringen die 's Rijks schatkist ten behoeve der gemeente kon lijden. Wie zou nu niet verwacht hebben dat de tegenwoordige Minister van Financien afstand had gedaan van de geheele personele belasting^ nu hij toch (zie Bijblad pag. 9 8 7) ver klaart: //Afstand van de geheele personele belasting, met vrijlating aan de gemeentebesturen om deze belasting naar plaatselijke behoeften en plaatselijke belangen te regelen, ware zeker het geschiktste middel, om de gemeente daartoe in staat te stellen Maar neenofschoon nu zonneklaar blijktdat het volstrekt geen het minste bezwaar heeft wat we vroeger eischten//behoud die f 15 per vat gedistilleerd voor 's Rijks schatkist en geeft aan de gemeenten de andere helft, die ge van de personele belasting voor het Ryk wilt blijven heffen." Immers die bedraagt f 3,732,000 en die f 15 per vat brengt op f 3,800,000. Een eerste voor deel is dus het verschil ten bedrage van ƒ68,000 en de overige voordeelen kunnen wij niet optellenwant zij z(ju onberekenbaar, als men slechts een oogenblik nadenkt over de groote en zeer belangrijke bezuiniging, die er voor het Rijk ontstaat door vereenvoudiging in het beheer waardoor alle afzonderlijke controleurs en ontvangers, die uitsluitend belast zijn met het vak der directe belastingenkomen te ver vallen en in vele steden gelyk overal ten platte lande da invordering van de grondbelasting en van het patentrecht is opgedragen aan de ambtenaren van 's Rijks accynsen. Ge wis voordeelen, die zich ook in de bureaux van het Minis terie van Financien zullen doen kennenmaar waarop de Minister niet heeft gelet of waarvan de Minister niet wil reppen, maar zich er van afmaakt met de verklaring//Af schaffen van het personeel als Rijks belastingzou op ons stelsel van kiesbevoegdheid een inbreuk maken waaraan zon der gelijktijdige aanvulling of voorziening door een andere

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1