IJZEREN MOLENROEDEN GEBRs. B. POT, OVERLANDMAIL TRIÊST-BATAVIA. Brandwaarborg-Maatschappij, VERKOOPING Advertentiên. met zes jaar guarantie, enkel voor Polder-Watermolens, gevestigd te Amsterdam. en ik heb zelf gezien hoe onder mijn vensters vreedzame bur gers ja zelfs vrouwenop den grond werdeu geworpen en onder de hoeven der paarden vertrapt. Te gelijkertijd hoorde men in de rigting van de straat del Carmen en de San Ge- rouimo pelotons-vuur en tot 11 ure des avonds stelde de infanterie het zich ten taak om in de rigting waar zij hoorde roepen of fluiten, te vuren. Daar het verkeer verboden was, weet ik niet of er slagt- ofters zijn gevallen. Ik weet niet wie aan de troepen bevel heeft gegeven om op het volk te schieten. Maar hij van wien dit bevel is uitgegaan heeft een zware verantwoorde lijkheid op zich geladen. Met is bewezen dat geen der nieuws gierigen burgers, studenten of arbeiders op eenigerlei wyze gewapend waren. Tegen 10 ure zag ik ongeveer 70 personen naar de hoofd wacht bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken brengen van waar men hen later naar de gevangenis Saladero ver voerde. Op het oogenblik dat ik deze regels schrijf (1 uur in den morgen) schijnt de Puerta del Sol een militair kamp, maar nergens hoort men iets wat aan een ernstige volksbeweging kan doen denken. Ik hoor zoo even dat een ambtenaar van Binnenlandsche Zaken op zyn weg door de straat de Sevilla door een kara bijnschot gedood is. De kogel had zijn borst doorboord. Op dezelfde plaats was een arbeider door een sabelhouw gedood ongeveer 50 personen moeten naar het hospitaal zijn gebragt. Het geheele aantal gekwetsten moet nog al aanzienlijk we zen. Slechts twee of drie soldaten hebben ligte kneuzingen gekregen door steenen die door eenige personen geworpen werden, welke zich in een in aanbouw zijnd huis hadden verborgen. Het aantal personen die in hechtenis zijn genomen bedroeg des avonds 110. In den senaat is de regering door den Markies de Molino en den heer Cirilo Alvarez over de houding der troepen op 11. Zaturdag geïnterpelleerd. Beide senatoren keurden ten sterkste de strenge militaire maatregelen af, zoodat er op ongewapende personen werd gevuurd, wier eenige misdaad was, dat zij schreeuwden en floten. De Hertog van Tetuan sprak in denzelfden geest en verklaarde dat hij zichom de zamenscholingen uiteen te drijven bepaald zou hebben de ka- vallerie te doen voortrukken met uitdrukkelijk verbod ge bruik te maken van de wapenenzoolang het volk niet op de troepen vuurde. Volgens een onderschrift bij dezen brief gevoegd werden dienzelfden nacht de troepen teruggeroepen en was de rust hersteld. De stierengevechten hebben te Madrid met de meeste kalmte plaats gehad. In een voorloopige bijeenkomst van de leden der Kamer is door de meerderheid besloten om het gedrag der regering tijdens de laatste gebeurtenissen goed te keuren. Binnen kort verwacht men Koning Leopold te Parijs en wel om de volgende redenen. Zoo als men weet, heeft The Morning Post verleden jaar diplomatieke documenten bekend gemaakt, die geheim moesten blijven, en waarvan de openbaarmaking den heer von Bismarck destijds zeer ver toornd heeft. Nu schijnt het dat de Engelsche Regering ook thans kennis droeg van tusschen de Hoven van Berlijn en Petersburg gewisselde nota's over de politiek der Fransche Regering in de Italiaansche en Romeinsche aangelegenheden en dat The Morning Post op het punt was die bekend te maken. Koning Leopold, vreezende, dat hieruit een nieuw schandaal zou voortvloeijenis lord Palmerston gaan opzoe kenen heeft bij hem weten te bewerken, dat die documen ten niet publiek zouden worden gemaakt. Niettemin heeft deze zaak eenig opzien in de diplomatieke wereld gemaakt, en deukt men alzoo, dat de Koning der Belgen naar Parijs zal komenom te beproeven of hij den minder gunstigen indruk, dien dit geval op den Keizer heeft gemaakt, kan wegnemen. Men verhaalt te Parijs de volgende anecdote: Door sommige lieden werd verteld dat de componist Félicieu David van zijn reizen een kameel had meêgebragt, en dat hij daarop eiken dag in zijn tuin ging rijden, om zijn herinneringen aan het Oosten levendig te houden. Onlangs kwam aan zijn woning eeu Engelschmanvoorzien van een introductiebrief voor den beroemden toonzetter. Deze niet te huis vindende drukte de zoon Albions den concierge een goudstuk in de handen vroeg om de kameel te mogen zien. De concierge was verpligt den Engelschman naar de kameelen in den Jar- din des Piantes te verwijzen aangezien Felicien David nooit een kameel bezeten heeft. Volgens brieven uit Mexico heeft Juarez den generaal Ortega naar Washington gezondenten einde zich te ver staan of een bondgenootschap te sluiten met het kabinet van Washington. Dezelfde brieven vermelden een heldenfeit door een twintigtal Fransche matrozen bedreven, die aan de spits van ongeveer honderd en vijftig inlanders met 1Q00 Juaris- ten slaags zijn geraakt en ze op de vlugt hebben gedreveu. Als MEID alleen wordt met 1 Mei te «lljpiSp Leiden gevraagd iemand boven do 25 jaren, SSlf tegen goecl loon. Adres Bureau van dit Dagblad. Er wordt gevraagd om dadelijk in dienst te treden, een knap LOOPMEISJE, tevens las» eenig huiswerk kunnende verrigten tusschen de 12 en 18 jaren oud. Men adressere zich bij W. F. VAN DER HORN, Vliet, Wijk II, N°. 14 alhier. bij te Elshout ajd Kinderdijk waar meer dan 100 Adressen van HH. eigenaren. van Mo lens en Polderbesturen te bekomen zijn. Het Bestuur van bovengenoemde Maatschappyopgerigt in den jare 1819, heeft de eer ter kennis te brengen van alle Polderbesturen en particuliere eigenaren dat met. Ja nuary a. s. aan de bestaande Maatschappij wordt toegevoegd eene afdeeling tot afzonderlijke verwaarborging van Stoom gemalen in Nederland, waarvan de regiemeuten van heden af verkrijgbaar zijn gesteld bij Heeren Correspondenten van voornoemde Maatschappij. Namens het Bestuur, H. VAN VEEREN. Amsterdam, den 24sten December 1864. Van Triest via Alexandrië circa 200 ZEEMÏJLEN KOR TERE REIS naar Java, ChinaJapan, enz. tweemaal 's Maar.ds met de Mailbooten der Oostenrijksche Llyod ia directe aansluiting met die der P. O. Company. Naar TurkyeGriekenland, enz. wekelijks. ii Venetië3 maal 's weeks. Informatiën voor de reis, bezorging der plaatsbiljetten, tegen hetzelfde tarief als aan de Bureaux der Directie alsmede verzending van Bagage door bemiddeling van De Agenten der Oostenrijksche Llyod voor Nederland G. P. ITTMANN ZOON, Botter dam. op OVERVAART, aan de Ringvaart van Haarlemmermeer, achter het Landgoed Pisbroek, onder Hillegomop Woens dag 27 April 1865, 's morgens 10 ure, ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris M. E. BOOYvan: 60 stuks VEE, waaronder 3 0 aan de uring of gekalfde, buitengewoon ontwikkeld en goed in 't vleesch. Betaaldag 1 September 1865,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3