Buitenlandsch Nieuws. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Zendeling genootschap heeft in zijn vergadering van Dingsdag tot di rector van b?t Zendelingshuis te Rotterdam beroepen den WelEerw. ZGel. heer Dr. T. K. M. von Baumhauer, pred. te Zutphen. Men verneemt, dat de groote peervormige brillant, die in de vorige week op den huize Hoorn uit de nalaten schap van den heer van Straaten voor 18,000 gegund is, kort daarna van den kooper door een liefhebber gekocht is voor f 32,000. Voor het aanstaande Waterloofeest organiseert men te Rotterdam thans een optogt van knapenwelke Nederlan ders Engelschen en Duitschers zullen voorstellen. Een kleine wekelijksche contributie van enkele centen zal dienen, om hun alsdan een uniform te verschaften. Vele knapen bekomen onder bekwame leiding instructie, om dan als tamboers dienst te doenen dagelijks kan men op de voornaamste plaatsen in de stadvooral in den vroegen morgenhunne vorde ringen opmerken. Ook zullen daarbij hoornblazers worden geëngageerdindien men daarvoor geen geschikte knapen kan bekomen waartoe men echter nog steeds het mogelijke blijft beproeven. Het geheel zal zeker een schoon militair schouwspel in miniatuur opleveren en het plan vindt vrij veel sympathie. Woensdag avond ten ongeveer half elf uur vond men bij een der rustbanken op den Scheveningschen straatweg nabij het tolhek bewusteloos liggende iemand, die later bleek te zijn een vreemdeling, en vermoedelijk een Amerikaan. He politievan dit voorval onderrigtbegaf zich zoowel van Scheveningen als van 'sHage, naar de plaatswaar de bewustelooze zich bevond. Van daar gebragt naar het tolhek bij den tolgaarder Romeijnwerd al datgene verrigt, wat gevorderd wordt ten opzigte van personen die in zoodanigen toestand verkeereu. Aan het tolhek bleek het den agenten van politie, dat de vreemdeling een wonde aan den arm had en aan bloedverlies leed. In zijn zakken trof men een soort van lancet aan. Naar het commissariaat van politie in de stad gebragt en verder onderzocht, vond men bij hem een brief in de Fransche taal geschrevenwaaruit bleek dat hij zich door laudanum wegens verdrietelijkheden om het leven had gebragt. Ook behelsde die brief eenige beschik kingen omtrent zijn begrafenis als anderzins. Aan het com missariaat van politie werd terstond de hulp ingeroepen van den chirurgijn de heer Rup. Intusschen bleef de vreemdeling in denzelfden bewusteloozen toestand verkeeren. Des nachts werd hij naar het burger gasthuis overgebragt, waar hij zoo spoedig herstelde, dat hij reeds Vrijdag avond dat gasthuis heeft verlaten. Dat het bijgeloof niet uit de wereld is, bewijst het navolgend curieuse geval. Onlangs kwam een boerin in een apotheek te Zwolle en vroeg voor een halve stuiver //drek van de kwao man." Toen de apotheker, die daar niets van begreep, haar vroeg waarvoor het dienen moest, zeide de vrouw in vollen ernst, dat de duivel zich in haren stal op hield en een kundig man haar had aaogeraden, de bedoelde drek in den stal te leggen; hij had haar een papiertje ge geven dat zij den apotheker maar moest laten lezen als hij haar niet verstond. Zij haalde daarop een stukje papier uit haar beugeltasch te voorschijn, waarop met schrikbarende let ters geschreven stond asche voetewaarmede waarschijnlijk bedoeld werd Assa foetida (duivelsdrek). Menigeen is nog nieuwsgierig of stelt er belang in, om te weten wat het hoofdbeginsel is van hetgeen mevrouw van Calear bedoelt. Wij meenen te moeten verwijzen naar een Maandblad onder hare redactie uitgegeven bij den boekhan delaar K. H. Schadd te Amsterdam, dat aan de opvoeding der jeugd gewijd is en niet bovenalzelfs niet het meest voor onderwijzers is bestemdmaar naar ons oordeel on ontbeerlijk is voor alle vaders en moeders, 't Is geen strijd vóór een levenswijze of leervormmaar vóór de gewigtige taak der opvoeding van het kind en met zeer veel genoegen en sympathie lazen wij in den 3den of thans loopenden jaar gang, wat zoo dagelijks in ieder huisgezin bijna behartigens waardig is; uil het kinderleven over wat de kinderen lusten en niet lusten, dewijl de voeding een zeer belangrijk punt is in de geheele opvoeding; over broederliefde of het maken van verschil in den omgang met kinderen het waken tegen alles, wat jaloerscbheid opwekken en voeden kan; over het leeren spreken van kinderenen over de vraagwie is baas in huis? Op die vraag krijgt men toch een zeer verschillend meestal een twijfelachtig antwoord: de vader, de moeder, de meidde kinderenalles naar mate de vader als het hoofd des gezins uit zwakheid of uit onverschilligheid of uit ongeschiktheid het roer loslaat. Wij aarzelen niet dat Maand blad onvoorwaardelijk aanteprijzen voor elk huisgezinvoor elk leesgezelschap, voor elke leesbibliotheek, want in onze eeuw van philantropie zijn er talrijke bezwaren intebrengen tegen den geest die in de huisgezinnen overheerschend is. Toen voor weinige dagen de treurmare door onze stad werd verspreid dat de heer G. F. Verbrugge, candidaat in de medicijnenhet slagtoffer was geworden van zijn mensch- lievendheidwas de deelneming groot. Nog grooter bleek zij toen heden Woensdag ochtend de edele jongeling met het gewone eerbetoon werd begraven. De toonen der treur muziek vonden weerklank bij allen en de honderden die de treurige plegtigheid bijwoonden dachtenZijn assche ruste in vrede De Thermometer van Fahrenheit, teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 5 2°. Woensdag morgen te 5 uur 4 8°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 65c, 's namiddags te 4 uur 68°. Tusschen de Kamer van Afgevaardigden te Turin en den Senaat zal waarschijnlijk een conflict ontstaan. Men weet, dat de Kamer besloten heeft tot afschaffing van de doodstraf, behoudens in enkele gevallen. Een Dingsdag ontvangen de pêche meldt thans dat de commissie uit den Senaat zich niet met dat voorstel heeft vereenigden men mag daaruit met eenige waarschijnlijkheid opmaken dat het weinig kans heeft om in openbare zitting te worden goedgekeurd. L'Invalide Russe deelt het volgende telegram uit Nice, van Maandag mede: //Na tien dagen aan hoofdpijnen gele den te hebben ondervond de Grootvorst Troonopvolger Maan dag vroeg sterke congestiën naar de hersenen. Ofschoon zich des namiddags kenteekeuen van beterschap vertoonden ont ving de Grootvorst, op verlangen der Keizerin, de H. Sa cramenten. De Keizer is heden avond van hier afgereisd." De Keizer, die met zijn tweeden zoon derwaarts reist, zal den weg over Frankrijk nemen. In de Indépendance komt een verslag voor van een ooggetuige omtrent de oproerige bewegingdie in de afge- loopen week te Madrid heeft plaats gehad. De dag van Zon dag, zoo schrijft onder dagteekening van den lOden de be- rigtgever, is zonder rustverstoring afgeloopenmaar Maan dag is het kabaal op nieuw begonnen. Ten 2 ure zou de iustallatie van den nieuwen rector der universiteit plaats hebben en eenige duizende studenten hadden zich lang te voren in de straat Aucha San Bernardo vereenigd om den markies van Zafraden nieuw benoemde, als hij voorbijreed uit te jouwen. Een eskadron kavallerie bezette de toegangen tot de universiteit en joeg de menigte uiteen die door de troepen verhinderd om zich naar het paleis te begevennu naar de Puerta del Sol heentrok. Het geschreeuw met flui ten en sissen gepaard begon nu op nieuwmaar de kaval lerie en artillerie slaagden er spoedig in om de menigte door aanvallenwaarbij menige onschuldige werd getroffen in de aangrenzende straten terug te drijven. Den ganschen dag wa ren de straten, die naar het paleis voeren, door militairen bezet en de militairen kommandant van Madrid trok voort durend, aan het hoofd van een eskadron jagers te paard, de stad door. Tegen 7 ure in den avond nam de volksbe weging een ernstiger karakter aan. De troepen die de Puerta del Sol en het Ministerie van Binnenlandsche Zaken nog steeds bezet hieldenwerden nog door een aanzienlijke magt ver sterkt en nogtan8 duurde het schreeuwen en fluiten voort. Reeds des middags waren alle winkels gesloten. De troepen wilden het verkeer in de Puerta del Sol geheel stremmen. Met dat doel verdeelde zich de kavallerie in pelotons en qhargeerde plotseling in alle rigtingen. De tallooze nieuws gierigen en voorbijgangers, die op zulk een beweging niet, verdacht waren, werden door een ligt verklaarbaren pani- schen schrik getroffen; aan een toevlugtsoord was niet. te denken daar de militaire overheid eenige oogenblikken te voren bevolen had dat alle huizen zouden gesloten worden

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2