Donderdag 20 April. Binnenlandsch Nieuws. BIBSOH DAIÏBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zou- en Feestdagen en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam tej 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2| u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postkusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u, 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indiiohe den 14 en voorlaatstemvan elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur, - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. beeft benoemd tot hoofdcommies der posterijen de heer E. Hoffmanthans commies der posterijen van de lste kl.; tot commiesen der posterijenvan de 1ste kl., de heer C. Smit Hz., thans van de 2de kl.; van de 2de kl., de heer G. A. Abbema, thans van de 3de kl.; van de 3de kl., de heer S. M. H. Gudde, thans surnumerair bij het vak der posterijen. Z. M. heeft C. A. G. vau Everdingen benoemd tot burgemeester der gemeente Sprang, om deze betrekking ge lijktijdig met die van burgemeester der gemeente Vrijhoeven Capelle te vervullen. Z. M. heeft met ingang van den lsten Mei a. s. be vorderd tot offic. van adm. der lste kl. den offic. van adm. der 2de kl. H. F. X. Strengnaertsen tot adj.-adm. de scheepsklerken D. A. van der Laan, J. Gallas, W. F. Mar- gadant, P. J. Roest, J. C. CoelandW. F. Klompé en L. C. Dukné; en benoemd tot offic. van adm. der 3de kl. de adj.-adm. J. A. Kruyt, J. M. A. van Roggen, F. A. Fre- deriksJ. A. H. Huart, F. Bamberg en L. G. Sas. - Z. M. heeft de adelborst der lste kl. W. A. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim op verzoekmet den laatsten dezer maand eervol uit de zeedienst ontslagen. In de zitting der Prov. Staten van Dingsdag is tot lid der Eerste Kamer benoemd de heer Heindie deze benoe ming aanvaardt en in sierlijke en gevoelvolle bewoordingen zijn dank betuigt, niet alleen voor de benoeming maar ook voor'de vele bewijzen van welwillendheid en vertrouwen in deze vergadering ondervonden. Daarna is deze buitengewone vergadering door den Commissaris des Konings gesloten. In de vorige week heeft de rechtbank te Arnhem een voor den handel niet onbelangrijke uitspraak gedaan. Het betrof de vraag, of een handelsreiziger uit den aard van zijn betrekking de bevoegdheid heeft, gelden voor zijn pa troon te ontvangen en daarvoor te kwiteren, en de patroon bij gebleken ontrouw van den reiziger verpligt is, diens kwitantie als deugdelijk in betaling te doen gelden. De kan tonrechter had die bevoegdheid van den handelsreiziger aan genomenen op dien grond de vordering tot betaling ont zegd. Yan deze uitspraak hooger beroep bij de rechtbank, die het vonnis van den kantonrechter heeft vernietigd en de kwitantie als geene geldende betaling voor den geinti- meerde heeft beschouwd en dezen veroordeeld de gevorderde som met renten en kosten aan den appellant te voldoen. Men deelt deze uitspraak in het algemeen belang en niet alleen in het belang van den handel mede. Vele particu lieren toch hebben de gewoonte wijnen en andere voorwerpen van handelsreizigers te koopen en aan deze op een kwitantie per order of per proc. geteekend te betalen. Verantwoordt de handelsreiziger de gedane betaling niet, dan is de koo- per verpligt ten tweede male aan den persoon zelve te be talen tenzij hij bewijze, dat de handelsreiziger van vol- magt is voorzien om gelden te ontvangenwaarvan hier niet bleek, - Het schijnt dat de zaak der doorgraving van Holland voortdurend moet blijven blootgesteld aan allerlei onedele vervolging. Zoo werd dezer dagen bij wijze van gerucht in het Utrechtsche Dagblad verspreid, dat de heer Jager /"1B0,000 zou ontvangen om zich aan de zaak te onttrekken. Uit een goede bron kan men de verzekering gevendat de heer Ja ger, die tot algemeen secretaris der maatschappij met een vast tractement was aangesteld tot aan de geheele voltooying van het werk, om bekende redenen zijn ontslag heeft ge vraagd en verkregen, zonder dat door hem eenige schade vergoeding is gevraagd of door de maatschappij verleend. Men verneemt, dat de daarstelling van de telegraaf lijn naar Almelo reeds zoover gevorderd is, dat de eerste telegram langs die lijn te Rotterdam is ontvangenzoodat de openstelling daarvan voor het publiek spoedig kan wor den tegemoet gezien. Onder directie der heeren Vroesom de Haan, Nou- risse en van der Weerd is het plan gemaakt tot vorming eener maatschappij te Utrecht, ter verzekering van pensioen, het verstrekken van woningen op de meest voordeeliga wijze en het verleenen van geldelijke voorschotten. De maatschappij zal den naam dragen van //Volksvriend," en z\j kan dit op de gronden, die zij vaststelt, bij een degelijk bestuur zekerlijk wezen. Vooral is het middel voor den ambachtsman, om een eigene woning te bekomen, van gewigt, en kan deze daartoe op de voorgeschreven wijze gemakkelijk en goed koop geraken. Wij wenschen daarom, dat het plan van bo vengenoemde heeren zal worden verwezenlijkten het benoog digde kapitaal zal worden bijeengebragt.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1