Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Engeland, verlicht en verstandig genoeg is, om zich door e erlijkheid^en publieken geest, en niet door vurige baat zucht en een slinksch winstbejag te laten besturen, gewis de voorkeur zoude verdienen. Immers het groote voordeel, dat daaruit geboren wordt, is gelegen, niet zoo zeer in een on- middelijke daling van den prijs der levensbehoeften die mee- rendeels van andere omstandigheden afhangt, maar vooral in de vrijheid van den binnenlandschen handel en het han delsverkeer, onbelemmerden in-, uit- en doorvoer, vrije markt voor alle waren van weelde of behoefte." Zóó dacht Prof. de Bosch Kemper er ovaren dat werd in 1854 door Mr. H. J. Koenen beaamd; zóó zal een aanzienlijke meerderheid der Staten-Generaal ook oordeelen en beslissen als aanne melijk is, wat voor de gemeentelijke verbruiksbelastingen wordt in de plaats gesteld. of gedeeltelijkonder welken titel ookhetzij schriftelijk hetzij mondeling ter bewoning afstaat of laat bewonen wordt gestraft met een boete van f 2 5. Woensdag is te Zeist op de algemeene vergadering der aandeelhouders in de algemeene brandwaarborg- en ver zekeringsmaatschappij //Ultrajectum" beslotentot de liqui datie der Vennootschap over te gaan. Men schrijft uit Leeuwarden Het denkbeeld om de gewone jaarlijksche vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen niet altijd te Amsterdam te doen plaats hebben houdt de aandacht van vele ijverige leden in Fries land ernstig bezig en zal zeker in dit jaar op de algemeene vergadering ter tafel worden gebragt. Wij gelooven, dat, in het belang van het blijvend be staan der Maatschappij, zulk een denkbeeld verwezenlijkt behoort te worden en hopendat het bestuur daartoe de hand leene. De Friessche afdeelingen der Maatschappij die in deze maand hier afgevaardigden zenden ten einde een meer naauwe verbinding onderling tot stand te brengen zullen deze zaak hoogstwaarschijnlijk bespreken. Ook zal dan welligt de vraag worden behandeld //In hoe verre zou het gunstig zijn voor den bloei der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen als zij gewestelijke ver- eenigingen organiseerdedie eenigermate zelfstandig werkten en waarvan het bestuur meermalen in het jaar bijeenkomsten hieldtot het overwegen en uitvoeren van maatregelen die in locale behoeften konden voorzien. Volgens de Tijd, Noord-Hollandsche Courant, zijn door Z. H. den Paus, by besluit van 12 Maart, aan de congregatie der zusters van liefde te Tilburg al de privile giën toegekendwelke aan de zusters van liefde te Parijs zijn verleend. Woensdag is te Zwolle een aauvang gemaakt met den verkoop van de belangrijke verzameling van schoone en zeld zame gewassen, nagelaten door Jhr. Mr. C. Backer. Van heinde en verre, zoowel uit Belgie als Frankrijk, zijn koo- pers gekomen, omdat, het van algemeene bekendheid is dat zich in de verzameling van den heer Backer exemplaren be vindendie, zoo al niet eenigdan toch uiterst zeldzaam zijn. Er zijn reeds Woensdag verschillende soorten tot enorme hooge prijzen verkocht, dat Donderdag, toen de precieuse soorten werden aangeboden nog beter ging. Zaturdag 11. maakte de brigadier der douanen te Clinge zich gereed om zijn dienstpligt te gaan vervullenen wilde zijn geladen karabijn onder zijn mantel nemen. Het geweer ontgleed aan zijn hand viel op den grond en het schot ging af. Ongelukkig trof dit juist den zoon van den brigadier, die, elders bij de douanen geplaatst, met vrouw enkinde- ren gekomen was om zijn ouders te bezoeken. Het schot is hem in de zijde gedrongen en men vreest zeer voor zijn leven, Donderdag morgen had de machinist H. M., uit de bierbrouwerij de Oranjeboom te Rotterdamhet ongeluk van een bankwaarop hij gezeten wasvoorover te vallen zoodanig dat hijmet het hoofd vooruitonder het fornuis van den brouwketel schoot. Vóór iemand hem ter hulp toe snellen kon, had hij reeds deerlijke brandwonden bekomen; een duizeling schijnt hiertoe de aanleiding te zyn; hij is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebragt en ver keert in hopeloolzen toestand. De Thermometer van Fahrenheit teekendealhier Donder dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 52°. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 69°. Z. M. heeft O. L. graaf van Limburg Stirumop zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Zutphen en daartoe benoemd Jhr. H. A. D. Coenenvoorts tot burgemeester der gemeente 's Gravenpolder C. P. Lens hoek van Zwake, en tot griffier van het prov. gerechtshof in Zeeland Mr. J. F. L. E. E. Scheidius thans subst.-offic. bij de arr.-rechtbank te Tiel. Z. M. heeft ingewilligd het verzoek van de ontvangers der directe belastingen en accijnsen de heeren A. Caland Az. j te Anloo (Drenthe) en H. Bruins Jr. te Dieren (Gelderland) om onderling van standplaats te mogen verwisselen. H. M. de Koningin en HH. KK. HH. Prins en Prin ses Hendrik woonden heden Vrijdag de voorbereiding in de Kloosterkerk bijonder het gehoor van Ds. Benninck Jans- sonius. Den heer R. van der Vlugt is als minsten inschrij ver door het Depart, van Oorlog de aanneming toegewezeu van het eenjarig onderhoud der kazerne, stallen en magazij nen te Leiden veor f 47 50. Voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland werd Donderdag behandeld de zaak van P. K., koffijhuisbediende beschuldigd van, toen hy te Rotterdam in een logemeut zijn intrek had genomen, aldaar, door middel van een aan hem toebehoorend sleuteltjeeen kist geopend en daaruit arglistig ontvreemd te hebben een koralen beurs, eenig geld inhou dende. Later echter, toen hij het logement had verlaten, werd hij door angst zoo zeer bevangendat hij het beursje in de Maas wierp. Het O. M. eischte voor den beschuldigde met inachtneming van verzachtende omstandigheden zoo wat de geringe waarde van het gestolene, als het vroeger on berispelijk gedrag betreft, dat hij zou worden schuldig ver klaard aan diefstal door middel van een valschen sleutel in een bewoond huis, namelijk het logement waar hij zijn in trek had genomen, en mitsdien veroordeeling tot een cor rectionele gevangenisstraf van niet minder dan 6 maanden en niet meer dan 5 jaar. De verdediger van den beschul digde, Mr. Elias, concludeerde dat het hof P. K. schuldig zou verklaren aan eenvoudigen diefstal. Het hof heeft in deze zaak op het einde der terechtzitting uitspraak gedaan, P. K. schuldig verklaard aan het hem te laste gelegd mis drijf en mitsdien veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De Gemeenteraad van Haarlem heeft in zijn zitting van 11. Woensdag tot leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer H. C. Rogge, docent aan het gymnasium te Leiden, om te vervangen den heer Th. Jorissen, aan wien dezer dagen het hoogleeraarsambt in de geschiedenis en letteren aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam is opgedragen. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft op voorstel van de //commissie van adviseurs op het bouwen en sloopen zeven onderachterkamers als nadeelig voor de openbare ge zondheid en ongeschikt tot bewoning verklaard. In de verordening op het bouwen en sloopen te Amster dam staat: Ieder alleen wonend persoon of hoofd van een gezin die woont of nachtverblijf houdt in een perceel of in een gedeelte van een perceelhetwelk bij raadsbesluit is ver klaard als ongeschikt ter bewoning, wordt gestraft meteen boete van f 10 en ieder, die een zoodanig perceel geheel Een der voornaamste Belgische geestelijke dagbladen acht zich verpligt, de aandacht te vestigen op het tooneel hetwelk een leerschool der openbare zedelijkheid behoort te wezen, maar, al lager en lager dalende, langzamerhand een leerschool voor de onzedelijkheid is geworden. Van dien kant wordt gewezen op een nieuw tooverdrama, la Biche oux Bois, dat thans vertoond wordt in den Parijschen schouwburg la Portin Saint-Martin en een buitengewonen opgang maakt. Het wordt door de voornaamste liberale dag bladen ten sterkste aangeprezen als een schouwspel, waarin vele vrouwen voorkomen //zoo weinig gekleed als nooit te

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2