veiwachtiiigendie men daarvan koesterde. Het onderwijs, onder de leiding van den bekwamen directeur Dr. A. J. vau Deinsegegeven, is uitmuntend, terwijl aan de docen ten in het algemeen allen lof toekomt. Aan het physisch kabinet en het chemisch laboratorium worden geene kosten gespaard. De vorderingen der leerlingen zijn zeer voldoende. De lijn Zwolle-Kampen is geheel gereed; Vrijdag is die bereden; in 15 minuten tijds werd de weg afgelegd. De weg kan nu stellig den lsten Mei geopend worden. Er zullen vier treinen gaan. Ten aanzien van hei concept-reglement, ontworpen voor de administratie der kerkelijke fondsen bij de Hervormde gemeenten verneemt men het volgendeEen collegie van toe- zigt op het beheer stelt het voor iedere provincie voor, be staande uit zoovele leden als er klassen in de provincie zijn en twee leden van het prov. kerkbestuur. De laatsten wij9t het prov. kerkbestuur aan, de overigen worden door de klassikale vergaderingen uit de lidmaten dar gemeente van haar ressort gekozen. Ten minste zesmalen 's jaars vergaderen gezegde collegien in de provinciale hoofdplaats. Onder an dere werkzaamheden die zij te verrigten zullen hebben is de benoeming van een lid. voor het algemeen collegie van toezigt, dat mitsdien, met inbegrip van den voorzitter, on dervoorzitter en secretaris der laatstgehouden algemeene sy node, uit tien leden bestaat. Het vergadert te 'sHage, op aanschrijving van den voorzitter of op een door het collegie te bepalen dag. De bepalingen aan welke het zijn aanwezen dankt, maar ook de nu vigerende reglementen op de admi nistratieheeft het te herzien, na de provinciale collegien van toezigt in de algemeene synode gehoord te hebben. Het geheele concept moet uit 453 artikelen bestaan en over het geheel veel goeds hebben. Uit Amersfoort schrijft men, dat onlangs iu een der krank zinnigen-gestichten hier te lande, door een notaris vooreen der daar verpleegden testament verleden is. Men betwijfelt, of zulk een handelwijs wel door vele Nederlandsche nota rissen zal worden goedgekeurd. Of de familie de vernietiging van het testament zal vragen is niet zeker; in ieder geval zou zij, naar meu zegt, ook al vroeg zij de vernietiging van het testament in rechten den wensch des overledenen opvolgen. Maandag is bij Doorwerth in den Rijn een lijk ge vonden hetwelk herkend is als dat van den heer S., vroe ger directeur van het postkantoor te Arnhem, van wiens verdwijning en vermoedelijken zelfmoord wij voor eenige weken geleden melding maakten. Zaturdag avond ten 6 uur heeft een jongen achter de Walsche kerk te Utrecht, die spelende met een ander twist kreeg, met een mes zijn makker onder het hart ge stoken de gewonde is in een huis aldaar opgenomen. De dader, die de vlugt had genomen, is in de R. C. kerk gearresteerd. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 3 eerste maanden dier beide jaren. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad //Het Gouvernementsbesluit, waarbij de secretarissen en assistent-residenten in de verschillenden gewesten van Ned. Indië ontheven worden van de functiën van notaris, en waarbij bepaald wordt dat ir. de voornaamste plaatsen afzonderlijke notarissen gevestigd zullen zijn, zal waarschijnlijk algemeen goedkeuriug vinden. De belangen der Gouvernementsdienst zoowel als die der particulierenzullen door deze nieuwe regeling worden bevorderd. Alleen de betrokken secretarissen en assistent-residenten zullen een aanzienlijke vermindering van inkomsten ondergaan, welke echter eerst de vei vangers der tegenwoordige titulaiisseu zal treffen. Aan de Java Bode worden Ue volgende berigteu ont leend //Den 17den February hield de Bataviasche handelstand een bijeenkomst in het locaal der Verceniging. Bij die ge legenheid is het rapport der commissie uit den handelstand betreffeude het nieuwe ontwerp-tarief van in-, uit- en door voer besprokenen heeft men afgehandeld de algemeene beschouwingen van het rapportde beschouwingen nopens meer speciale beginselenwaarop volgens de Memorie van Toelichting het tarief is gebaseerden die over de wets artikelen zeiven tot aan het onderwerp //manufacturen." Over het algemeen was men het met de meerderheid der commissie van rapporteurs eens, vooral op het stuk afschaffing vau differentiële rechten. Het vierde speciale begingel //behoud en uitbreiding der bestaande vrijstelling van inkomende rech ten voor voortbrengselen van den Indischen archipelvond echter veel tegenkanting. Een minderheid toch verlangde, dat ieder handelsartikel zou worden bezwaard, en wel alle met een gelijk recht, daar zij iu vrijstellingen tacite bescherming meende te zien. Hetzelfde gold vau de //vrijstelling van in komende" rechten op grondstoffen enz. - Een der aanwe zigen wenschte voorts dat de handel de wenschelijkheid eener spoedige afschaffing van het gebruik van opium zou uitdrukken. De meerderheid vond dat minder ter zake. Ook het hooge invoerrecht op gambier vond scherpe bestrijding. De meerderheid was voor vrijstelling. De Thermometer van Fahrenheit Uekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 46®, te 10 uur 42®. Woensdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 61®. Buiteniaiiclsch Nieuws. Uit Hanover wordt gemeld dat de beide Kamers het aanbod hebben gedaan, om de regering de vereischte geld middelen beschikbaar te stellen, ten einde op het herinne ringsfeest van den veldslag van Waterloo een buitengewone gratificatie te verleenen aan de veteranen uit dat tijdperk. Tot groote verwondering van velen was de Pruissische bank dezer dagen gesloten zonder dat iemand in staat was dit zoo vreemde verschijnsel te verklaren. Eindelijk is het raadsel opgelost en de aanleidende oorzaak Er is een zeer groote som in bankbilletten //ontvreemdverzondenverlegd of op een andere wijze in het ongereede geraakt," althans men weet Diet wat er mede gebeurd is en er is voorloopig een som van 1000 thai, uitgeloofd aan degene die de zaak aan het licht brengt. Uit alle oorden van Oostenrijk verneemt men, dat de waterstand der rivieren schier voorbeeldeloos hoog is; de overstroomingen hebben op vele plaatsen groote schade aan- gerigt. Volgens een statistieke opgave hebben de omnibussen die in Parys rijden, in het afgeloopen jaar meer dan 99 millioen reizigers vervoerd. Het dagblad Movimento van Genua verhaalt dat Ci- priano la Gala, dat monster van wreedheid, na eenige dagen geleden naar het bagno der werf della Foce aldaar overge- bragt te zijnin een dwangcel is opgesloten die niet meer dan 1 el 20 duim breed, 2 ellen lang en 2 ellen hoog is, waar hem een groote ketting aan den voet is gehecht, die ongeveer 80 pond weegt, en aan den muur is vastgeklon ken zoodat hem slechts één el ruimte voor beweging ver gund is. Licht en lucht dringen alleen door een klein, met zware traliën bezet raampje in de deur door. Zijn bed be staat uit een steenen bak, een matras en een wollen deken. Voor de deur staat een schildwacht, die in den gang op zijn beurt door |,wee andere schildwachten bewaakt wordt. Zijn dagelyksch voedsel bestaat uit brood, soep en water. Ge durende zes maanden mogen zijn bewakers en de beambten hem geen enkel woord toespreken, Zijn broeder Diano is te Porto Ferrajo op dezelfde wijze opgesloten. Men zegt dat Cipriano zich beklaagt als een wild beest behandeld te wor den, en den dood boven zulk een leven zou verkiezen. De roover Tamburini, die door de Fransche politie toor eenigen tijd in hechtenis werd genomen heeft dit lot te danken aan de partij zelve die hij diende. Hij was te MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1864. 1865. 1864. 1865. Geslagt (opc. inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst- wijn (id.) 2430,71 4494,43' 7090,84' 1496,62' ƒ15512,61' 2508,94' 7458,76 8802,36 1837,05 /20607,10s 6137,94' 20355,97' 19120,11' 4809,82' 50423,85 48459,10 Zuivere opbrengst over de 3 eerste maanden. 6384,36' 18706,56 18538,77' 4829,40

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2