N°. 1582. Donderdag 13 April. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. -> Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in do drie maanden. Afzonderlijke Nora- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelt 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.99. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; C u. 6 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag echtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondagt, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. do overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en ep de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. OverSoutharapton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstemvan elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 «ur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag tel2uur. -Burgemeester, dagelijks t lOuur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. W. E. ran Panhuys, op zijn daartoe gedaan rerzoekeervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter te Woerden. Volgens den Précurseur heeft wijlen de Koningin- weduwe behalve hetgeen daaromtrent reeds is medegedeeld nog de volgende beschikkingen genomen. De kleinodiën zijn vermaakt aan HH. KK. HH. de Prinsessen Sophie en Hen drik met uitzondering van een collier van paarlendie naar het Russische hof terugkeert. De rijke verzameling niet ge monteerde edelgesteenten en paarlen is bestemd voor de toe komstige Prinses van Oranjeterwijl een bedrag van onge veer een millioen roebels gelijkelijk onder de drie erfge namen moet worden verdeeld. Volgens een in ErTgeland gemaakte waarneming - zeide de heer Idzerda in de Tweede Kamer - zijn daar alle sterftegevallen boven 17 van de 100 voor onnatuurlijk te houden en toeteschrijven aan oorzaken, die door openbare gezondheids-maatregelen kunnen weggenomen worden. In Nederland is de gemiddelde sterfte 26 van 1000 in woners of jaarlijks 85,000. Kan de sterfte niet lager dan tot 2 pCt. teruggebragt wordenen in onderscheiden lan delijke gemeenten hier te lande bedraagt zij niet meer, dan moeten er jaarlijks in Nederland 65,000 menschen sterven maar dat is dan toch nog altyd minstens twintig duizend minder dan thans het geval is, een cijfer voorwaar, wel geschikt om het hooge belang van openbare gezondheids maatregelen te doen uitkomen. Nederland hesft 8474 geneeskundigen, waarvan 2/5 of 1051 gegradueerden en 3/5 of 1483 ongegradueerden. Hiervan wordt door 523 doctoren en 294 heelkundigen, te zamen ruim 800 geneeskundigen voorzien in de genees kundige hulp van steden en daarmede gelijkgestelde plaat sen, waarvan de bevolking nog niet 1 millioen zielen be draagt, terwijl 1129 plattelands-heelkundigen en 5 28 doc toren, te zamen 165 7 geneeskundigen, hulp verleenen aan 2^ millioen plattelandsbewoners. Voor verre het grootste gedeelte wordt dus in het alge meen, maar bepaald ten platten lande, de geneeskunde door ongegradueerden uitgeoefend. Opmerkelijk is het, zeide de heer Idserda, dat de ver houding tusschen de plattelandsheelmeesters, die van 1847 tot 1851 nagenoeg was 1000: 1000 sedert dien tijd is veranderd in 1051: 1423 alzoo ten nadeele der gegra dueerden. De referendaris van de afdeeling Medische politie bij het departement van Binnenlandsche Zaken, Dr. Egeling, vervaardigde in der tijd een sterfte-kaart van Amsterdam. Deze toont in kleurendrukop aanschouwelijke wijze aan welke de gezonde en de minder gezonde wijken der stad zyn en hoe groot de gemiddelde sterfte van de bevolking gedurende 7 jaren in ieder der 5 0 stadswijken is geweest, alsmede de percentsgewijze verhouding van de meest voorko mende ziekten, waaraan de overledenen zijn gestorven. Terwijl de sterfte in het midden der stad en van dis wy- ken welke aan het IJ gelegen zijn, naauwelijks 20 van de 1000 zielen bedraagt, klimt dat cijfer naar de buitenzijde in het moerassige gedeelte, tot 50 van 1000 zielen, sn hoe groot de invloed van ruime straten en stroomend water op dsn algemeenen gezondheidstoestand is, blijkt duidelijk uit een vergelijking van twee wijkendie beiden door de meest be hoeftige volksklasse worden böwoondnamelijk de Jodenbuurt en de Jordaan. In de eerste is de jaarlijkste sterfte ruim twee, in de laatste vijf percent. Dingsdag avond had het «erste der beids concerten plaats, door het bestuur der algemeene bloemententoonstel ling in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt gege ven. Die zaal, in een lusthof herschapen en door duizende gasvlammen verlicht, leverde een verrukkend schouwspel op. Het concert werd gegeven onder de leiding van den heer W. Stumpff. Behalve de doorloopende toegangbewijien werd door S272 personen daaraan deelgenomen. Heden Woensdag had de prachtige uitreiking der me dailles plaats in het Paleis voor Volksvlijt. De Tentoonstel ling werd des morgens door 2 8 79 personen bezocht. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden Woensdag morgen uit de residentie naar Amsterdam vertrokkenten einde tegenwoordig te zijn bij de uitreiking van medailles aan de bekroonden op den gehouden Internationale Tentoon stelling van Tuinbouw enz. De Tvvent8che industrie- en handelsschool, gevestigd te Enschedé an sedert den laten January 1864 geopend, voldoet, naar men verneemt, aanvankelijk ten volle aan de

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1