bezochtmet het doel om bij de paardenmarkt tegenwoordig te zijn en heeft tevens de manége met zijn tegenwoordigheid vereerd. Op Donderdag 13 April zal een openbare veiling plaats hebben van planten en gewaszen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het getal bezoekers beliep op heden Dingsdag 5579. Vrijdag jl. is door de gemeente-ambtenaren van de be- lastingeu te 'sHage, den adjunct-hoofdcommies van den Bergh de comuaiesen van der Lee en Stomp bij de aankomst van de Leidsche schuit, aangehaald een vaatje gedistilleerdin houdende 20 kanhetwelk in een mand met aardappelen was verborgen Met genoegen kan men meldendat da hooggeschatte leeraar Ds. Huydecoper te 's Hage, na zijn ernstige onge steldheid Zondag morgen de godsdienstoefening in de Qroote Kerk bijgewoond, en deel aan het avondmaal genomen heeft. Treffend was het te zienhoe de gemeente verheugd wae hem weder in haar midden te mogen zien verechijnen. Uit 'sHage wordt medegedeeld, dat bq de openbare inzegening van nieuwe lidmaten der Nederd. Hervormde gemeente aldaar, die 11. Vrijdag avond in de Groote Kerk plaats had met naam en toenaam een der aangenomen jonge dochter» van den kansel werd aangeduid, als onwaardig om aan de plegtige bevestiging deel te hebben. Nader schrijft men uit Soeet: Zonder iets te willen afdingen op de deugdelijkheid van het stelsel van den heer David Koning, met betrekking tot het werktuig, dat men welligt //phantaiiagraphe" zou kunnen noemen, komt toch de eer der uitvinding in den volsten zin des woord» toe aan den heer S. Tesselhoff te Soest. Hij treedt niet met een poging, maar met een volledig werktuig aan het licht; hij heeft nooit iets gehoord of gezien van pogingen om zulk een werktuig zameu te stellen maar werkt geheel uit eigene beweging en naar eigene iuzigten ook aan de stoutste eischen wordt door zijne oplossing voldaan, en zijn werktuig zal te maken zijn voor een prijs, dat onder het bereik valt van iederen toonkunstenaar. Elke improvisatie, in welke toonsoort, wordt geheel opgeschreven, zoo zelfs, dat men elke modu latie van kruisen in mollen en omgekeerd, terstond ontdekt en oplost. De machine drukt ook elke maatstreep naauw- keurig uitterwijl ook het rallentando en accelerando on- middelijk is waartenemen. Kortom, deze machine is af, is op elk toetsen-instrument toetepassen maar kan zeker, door een mechanicus bewerkt, nog vele verbeteringen ondergaan. De werkman die deze maakte, zegt, dat zij voor honderd gulden zou kunnen geleverd worden. Onder franco brieven is de uitvinder tot nadere corres pondentie bereid. Da tot 20 jaren tuchthuisstraf wegens poging tot moord veroordeelde Starmans is bij zijn aankomst te Roer mond nogmaals onderzocht en werd bij hem onder den rech terarm gevonden een pekpleister of linnen doekje, waarin een me» was gewikkeldbestemd om den cipier te Weert te doodenvoorts in den band van onderbroek genaaid een ijzeren houvast, om de sloten zijner boeijen te verbreken. Hq is daarop onder behoorlijk geleide met geladen karabijnen naar Weert op reis naar Leeuwarden vervoerd. Heden Dingsdag hebben de volgende aanbestedingen plaats gehad als 1°. Het verbouwen van den Leidschen Schouwburg; aan genomen door P. van der Kamp voor f 26,499. De overige inschrijvers waren J. H. Carlier te Leiden voor 27,300, C. Bosman te Arnhem voor f 81,840 en Laurens de Groot te Gouda voor f 32,600. Voorts op de Stedelijke Gas-fabriek: 1°, Het maken van de grondkuip voor den gashouderde afsluitput en een schoei- jing door J. P. Rietbergen voor f 13,987 2°. Idem van de ijzeren slolp en verdere ijzerwerken door de vred. A. Sterk man on Zn. voor 7 7 7 7 3°. De werken tot de vergrooting van het slooklokaal behoorende, door G. Rietbergen voor f 4299; en 4°. Het maken enz. der ijzeren bekapping voor het te verlengen gebouw, door Nolet en Driessen voor 2018,40. Heden nacht te twee uur werden de ingezetenen uit hun nachtrust gewekt door het gerucht van brand, waar van bij onderzoek bleek dat een begin was ontstaan in d« werkplaats van den Luisverwer de Baas op de Hooigracht. De spoed, waarmede de brandbluschmiddelen werden aan- gebragt en de directie der brandweer, op de plaats zich had doen vinden, verhinderde de verdere voortgang van den brandwaartoe drie brandspuiten dadelijk hulp verleenden. De tegenwoordigheid van den heer garnizoens-komman- dant, de kommandant der schutterij, het brandpiket en de politie, op het eerste gerucht daarheen gesneld, was vol doende tot de zorg voor het behoud der ordezoodat bot ongeval geen verdere gevolgen had. In de vorige week overleed Gerrit Haarlandvan be roep schipper, wonende op de Oraojegracht alhier, nalatende een weduwe en acht kiuderendie in kommervolle omstan digheden verkeert, maar waarin groote verbetering zou ko men wanneer de bijzondere liefdadigheid de weduwe in staat stelde om eigenares te worden van de schuit, die de overledene bevaren heeft en voortaan door twee van hare zoons zou bevaren wordentot behoud van het middel van bestaan. Reeds heeft de burgemeester verdund om langs de huizen der gegoede ingezetenen daartoe een inzameling te doenen van de bekende welwillendheid van velen die zulke traite» gaarne honorerenis er ook veel verwachting en de hoop der rainpspoedigen zal niet falendat zij de beurs geopend vinden zullen van allendie weldadigheid kunnen plegen daar vele kleine giften ook doeltreffend zijn. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 41*. Dingsdag morgen te 5 uur 39*, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 17*. Buiteiilandsch Nieuws. In de Zaturdag 11. gehouden Ministerraad heeft Kei zer Napoleon te kennen gegeven dat hij voorloopig afzag van het vroeger gemeld plan om in den loop dezer maand een reisje naar Algiers te doenen dat hij alsnu later daaraan gevolg zou geven. Naar men meent te weten zal Z. M. zich omstreeks dien tijd naar Nizza begeven en zich aan boord van een schip, behoorende tot het escader der Middelland- sche Zeeinschepenom naar Corsica over te stekenten einde tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het monu ment, hetwelk te Ajaccio ter eere der familie Bonaparte wordt opgerigt. Gedurende de laatste dagen is de luchtgesteldheid te Parqs plotseling meer dan lenteachtig geworden en sedert Zaturdag vertoont de kastanjeboom van 2 0 Maart dan oolc van onderen tot boven bladerenofschoon hij toch Zondag nog niet verder ontwikkeld is dan den lOden Maart des vorigen jaars het geval was. Nopens den toeitand in Italië en voornamelijk op Si cilië wordt het volgende uit Napels gemeld. In den zoo- genaamden Engelschen tuin, een openbare wandelplaats te Palermo, welke het meest van allen wordt bezocht, is voor eenige dagen de markies Gaccia op klaren dag ontvoerd; verscheidene andere personen zijn uit andere deelen der stad weggevoerd naar het gebergte met het doel om hen zwaar losgeld af te persen sommige personen zqn met hun gan- sche gezin vermoord. Zoogenaamde brandbrieven worden in menigte rondgezonden en tot heden is de policie niet in staat geweest om de schuldigen meester te worden. Men verneemt het faillissement der firma Ch. Joyce en Comp., te Londen handelende op Egyptehet deficit be draagt 1,100,000, te weeg gebragt door verliezen in katoen. Onder de op dit oogenblik in het glazen paleis bij Sydenham ten toon gestelde voorwerpen toebehoorende aan den heer Negroni en afkomstig uit het zomerpaleis van Pe king, trekt bqzonder de aandacht een safier, die een waarde heeft van 1millioenalsmede een flesch zoogenaamde kro- kodillen-essensvan welke wordt verhaald, dat een druppel voldoende is om een wellu3tigen roes, als van de hadschi, te weeg te brengenwaarop echter kort daarna onvermijde lijk de dood volgt. - Weinige jaren geleden dampte de rivier de Theems zulk slechte geuren op, dat men met de onaangenaamste indrukken de bruggen overging. De vrees voor verpesting van den dampkring beving ieder en de Engelsche regering kwam weldra tot de overtuiging, dat de «enige oorzaak dezer rivierdampen de onvoldoende toestand der riolen wa» die in den Theems uitloopen, alsmede de groote hoeveel heid rioolstof op één oogenblik in de rivier voorhanden

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2