Buitenlandsch Nieuws. De groote gouden medaille aan C. Glijm te Utrecht als lste pi ij* voor den biunenlandsche inzender, die het meeat tot opluistering der Tentoonstelling heeft bijgedragen en min stens naar twaalf artikelen heeft medegedongen en de gou den medaille aan E. H. Krelage en Zn. te Haarlem als 2de prijs. De Tentoonatelling is, buiten de doorloopende toegang- kaarten, bezocht door 789 5 personen. Naar men verneemtbestaat het voornemen om de epauletten der officieren bij het leger afteschaffen en te doen vervangen door gouden sterren op de kraag, het aantal naar gelang van den rang. Voorts zouden twee rijen knoo- pen op den wapenrok weder worden aangebragt, die ver bonden zouden zijnvoor klein tenue door tijdenvoor groot tenue door gouden lussen of koorden. Verdsr schijnt er sprake te zijn om de tegenwoordige chaeot te doen vervangen door een soort van hoed, zooals bij de Fransche chasseurs de Vincennesook wel bij de vroegere Belgische jagers van Capiaumont in gebruik is, en veel overeenkomst hebbende met die van onze ryksveldwacht. Ook verneemt mendat bij den Minister van Oorlog het voornemen bestaat, om het tractement der officieren, althans der luitenants, te verhoogen waarover Z. Exc. zich dezer dagen bij gelegenheid dat een corps officieren hem werd ge- prenseuteerdheeft uitgelaten. Da kolbak bij het reg. rijd. art. in gebruikzal van voren en ter hoogte van den bovenrand voorzien worden van een kokarde pompon van ovalen vormvervaardigd voor de onderofficieren en manschappenvan oranjewol en voor de officieren van oranje zijden koord, omzet met vijf rijen gou den torsade, Te Haarlem heeft 11. Donderdag de openbare aanbe steding plaats gehad van het vierjarig onderhoud der stads- gebouwenscholen, bruggen, wallen en vaarten. Met uit zondering van het perceel der stadsgebouwenwaarvan de minste inschrijving bedroeg 12340 in de vier jaren, zijn de overige aanbiedingen gegund, als.- de scholen met den ondeiwqzerswoningen en schoolmeubelen voor ƒ4450, de houten bruggen voor 88 8 8 de houten wallen voor 2 867 de steenen bruggen voor 600 de steenen wallen voor 3 860, de Brouwersvaart voor f 549, de Leidsche vaart voor 1500 en de Amsterdamsche vaart voor ƒ451,50 alles over de vier jaren. Het verkeer op den spoorweg van Kleef langs Elten naar Zevenaar wordt op 15 dezer geopend, wat betreft het goederenvervoer en met 1°. Mei ook voor personen. De heer van Heukelomte Arnhem overleden, heeft bij testamentaire beschikking bepaald, dat het huis Mun- .tonburg op de Waeze te Leeuwarden, met een legaat van 15,000, in eigendom is overgegaan aan de Doopsgezinde gemeente van Leeuwarden in de hoop dat na den dood of het vertrek van den tegenwoordigen bewoner van dat ge bouw op deszelfs plaats en erf een weeshuis voor ouder- looze kinderen dier gemeente zal worden gesticht. De Turksche kolonel, dis te Amsterdam in hechtenis werd genomen als verdacht van moord op zijn jeugdigen reisgenoot is weer in vrijheid gesteld. Men heeft van laatst genoemde een brief te Spa gevonden, waaruit blijkt, dat een ongelukkige liefde hem tot zelfmoord had gebragt. Uit Staphorst wordt gemelddat even voor Palmmarkt door J. K. Schipholst in de gemeente Wyk één span paar den is verkocht voor ƒ1160 aan baron de Vos v*n Steen- wijk raadeheer te Zwolle. Bij de voornaamste landbouwers aldaar, komt het meer en meer in gebruik, de paarden voor den handel vet te maken. De Evangelische confessionele predikanten-vereeniging zal te Utrecht weder bijeenkomen op Woensdag 26 April aanstaande. D8. J. F. van Dijk te Overschie heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Hilversum aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Streefkerk door Ds. J. E. van Toorenenbergen te Lienden voor dat naar Kralingen door üs. L. Stemfort te Bloemen- daalvoor dat naar Poortvliet door Ds. J. PI. Gravenstein te Serooskerken en door Ds. W. Kraijenbclt te Waspik voor de beroepen naar Oud-Beijerland en naar Nijkerk. Aangenomen door Ds. J. Alting te Schildwolde het beroep naar de Christ. Afg. Geref. gemeente te Maasland. Ds. J. H, Schoenmakers te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar de gsmeente Burgersdorp in Zuid Afrika, bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag dés namiddags te 5 uur 4 8°, des avonds te 8 uur 46°, te lu uur 43 a. Zaturdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 56', 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 64°. Donderdag 11. heeft de predikant Ph. Boueher, oud- kapellaan van Z. M. den Koning der Nederlandenin de Protestanteche kerk te Amiens zijn derde en laatste lezing over het supernaturalisme, als basis van het Christendom gehouden. Er bestaat plan om te gelijk met het congres der sociale wetenschappen te Bern, aldaar een internatiouaal con gres van dagbladschrijvers te houden. Uit Rusland wordt gemelddat bij de noodlottige ziekte die zich in sommige gedeelten van het Keizerrijk heeft vertoond, thans in Samara, aan de Wolga, een der rijkste landstreken van het Russische gebiedeen hevige hongersnood heerscht. Blijkens het officieel orgaan van dat district blijft de nood er nog dagelijks stijgen, vooral in de districten Buselak en Nicolajew. De schuren zijn er ledig en de boe renhutten zijn van daken beroofd, doordien men het daarin aanwezige stroo voor veevoeder heeft gebruikt. Volgens an dere berigten is het gebrek, voortspruitende uit een misluk ten oogst, zoo erg, dat zelfs het stroo er tot nooit gehoord» prijzen moet gekocht wordenterwijl veel boeren reeds in het begin van den winter hunne paarden hebben gedood omdat de dieren anders toch van honger zouden moeten sterven. Bij ontvangst van het berigt dat de Siberische pest in Rusland heerschen zou, heeft de Staats-Minister den stads physicus Dr. Mohr, te Krakau, en den hoogleeraar in de chirurgie aan de Universiteit aldaar, Dr. Briick, naar St. Petersburg gezondenom di» zaak tot het onderwerp hun ner studiën te maken. Volgens de verzekering van te Wee- nen aangekomen reizigers is nogtans alles wat aangaande die ziekte en het gevaarlijke daarvan verhaald is, sterk over dreven, beperkt zij zich tot St. Petersburg en de onmiddel lijke omstreken dier hoofdstad en is niets anders dan een met uitslag gepaarde typhus, die niet epidemisch, maar by de sterk afwisselende luchtsgesteldheid zeer verklaarbaar is. Uit Rome wordt geschrevendat de Gouden Roos die eerlang, naar jaarlijksch gebruik, door den Paus gewijd wordt, en welke hij gewoon is aan de eene of andere Sou- vereine Vorstin ten geschenke te zenden, dit maal welligt voor Koningin Maria Pia van Portugal, peetdochter vau Pius IV en dochter des Koniugs van Italië, bestemd zal zijn. Gisteren Vrijdag, is bepaald tot de vormelyke opening van het Suez-Kanaal, van tee tot zee. De Zee-Mogendhe- den, benevens de Kamers van Koophandel en groote stoom boot-maatschappijen van verschillende Natiënzullen daarby waardig vertegenwoordigd zijn. Men rekent dat er nog vier jaren zullen vereischt worden eer het Kanaal zal voltooid zijnechter kan de plegtigkeid die waarschijnlijk Zaturdag in Egypte plaats heeft, een op lossing genoemd worden van de zwarigheden die velen on overkomelijk toeschenen. L» Courrier des Alpes meldt dat de sneeuw op het plateau van den Moüt Cenis niet minder dan 15 ellen hoog ligt. Opmerkelijk is het dat, terwijl de bergen van Frank rijk en Italië met sneeuw bedekt liggen, en het zelfs op de anders zoo milde Balearische eilanden vriest, de winter in het Kaukasisch gebergte zoo voorbeeldeloos zacht is geweest dat in het begin van January de viooltjes en rozen in den bloei stonden en men zich den 6den Februarij in den stroom baadde. Het congres te Richmond heeft een manifest aan de bevolking der Confederatie uitgevaardigdwaarin niet on duidelijk te kennen wordt gegeven dat de toestand van het krijgswezen beter is dan men zich voorstelt; voorts dat de verovering van het Zuiden door de gesteldheid van den bodem - onmogelijk wordt gemaaktdat de hulpbronnen van het Zui den onuitputtelijk zijn dat het Noorden wel te eeniger tijd ten gevolge var. financieele moeijelijkhedengenoodzaakt zal zijn het conflict te staken en dat er derhalve slechts eendragt en vaste wil wordt vereischt om de onafhankelijkheid van het Zuiden verzekerd te zien.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2