Jk 1578. Zaturdag 8 April. A". 1865. Ben treurig verschijnsel. Binnenlandsch Nieuws. ILEID8GH DAGBLAD: Deze Coiivaut verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franeo per pest f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- ruers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.99. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van geaootschappeu 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's firavenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 a. 44 as.; 11 u. 48 m.; 2 a. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag eehtends 3 n., de everige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; vsd Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ n. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbueligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en ep de Nienwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 n. 50 m. en 8 n. 45 ns. 's namiddags.Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; ever Marseille, t, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivau elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tet 9 uur 's av. Spoarvrcg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 80 m. 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op enbepaaldetijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 «ar. - Thesaurie, dagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 unr en van 47 uur; der In- eu Uitgaande Reohten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe BelastingenMaandag, üiugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. III. Wij laten aan de laden en voorstanders der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank de taak over, om het je- neverrerbruik te bestrijden met de middelen die zij daartoe welgekozen en doeltreffend achten. Wij wachten weinig of niets van de pogingen die er aangewend worden om de Hooge Regering te bewegen de verkoop van sterken drank te beperken en dwangmaatregelen te nementen einde het verbruik tegen te gaan. Verhooging van patentrecht voor tappers en slijters heeft, zoo min als het zwaarder belasten van het gedistilleerd met rijks- en plaatselijke aceijnseniets gebaat, om liet verbruik te verminderen; veelmeer kwaad is er zelfs door gesticht, omdat men tot sluikerij en ont duiking heeft uitgelokt. De aanslagen in het patentrecht wor den voor tappers en slijters berekend naar de ingeslagen hoeveelheid jenever, volgens de registers van den ryksont- gers; men begon de inslagen te doen ten name van een buurman en kwam toch in liet bezit der ingeslagen partij. De hooge accijns en het verschil tussehen de eene en andere gemeente moesten er toe leiden, dat het toezigt en de controle der ambtenaren werd misleid, zoo in branderijen als slijte rijen bij uitvoer zoowel als bij invoer bij uit- en inslagen in entrepots onder eigen beheer. In weerwil van de belang rijke verhooging van den rijksaccijns, die in 185 8 beliep f 12 per vat met 60 opcenten en 10 pCt. collectief zegel, dus in het geheel 21,10 en in 1864 gestegen tot f 35, is het jenerverbruik binnen Leiden aanzienlijk toegenomen en buiten Leiden onder de rook der stad niet in gelijke mate afgenomen. OegstgeestSoeterwoude en Leiderdorp zien hare gemeentekassen sedert dien tijd gevuld met een aanzienlijke opbrengst van de ingevoerde plaatselijke belas ting op het gedistilleerd dat langs de singels en buiten de stadspoorten op de grenzen wordt verbruikt. Eu als we die hoeveelheid voegen bij het aantal vaten dat binnen Leiden is veraccijnsddan klimt het cijfer, dat jaarlijks in Leiden voor gedistilleerd wordt besteed, wel tot een bedrag van één half millioen guldens 1 Zal men dat verbruik verminderd zien door het aantal kroegen, koffijhuizen en sociëteiten te beperkenGewis niet men kan en mag den verkoop niet tot een privilegie ma ken en terugkeeren tot den tijddien we beleefd hebben wanneer slechts op een tappere-actewaarvoor een zeker recht wierd betaaldhet uitsteken van een bord cn het hou den van een tapppery door het plaatselijk bestuur werd ver gund. Maar het zou ook geen doel treffenwant het ver bruik verminderde daardoor niet en de verkoop, thans onbe paald vergund, zal alsdan uitsluitend aan enkelen zijn op gedragen. Of zal men dat privilegie toekennen aan sociëtei ten en koffijhuizen, en geen tapperijen en slijterijen gedoogen F Zal het plaatselijk bestuur daartoe de bevoegdheid worden verleend ef een hooger gezag het aantal drankhuizen bepa len? Hoe het ook zij, wie kan van zulk een beperking van den verkoop iets goeds hopen Geen regeringsmaatregel, van welken aard ook, geen dwangmiddel, hoe streng ook, zal het verbruik beletten of het misbruik kunnen beteugelen. Zelfs wanneer een algemeen verbod werd uitgevaardigddat een ambtenaar in of ook buiten dienst geen jenever mag drinken, wat zou het batsu, zoo niet een zedelijken invloed daarmede gepaard ging, en mag niet veeleer een goed voorbeeld sneer afdoendat op de overtuiging werkt? En dat is het juistwat ons 't meest doeltreffend voor komt en 't liefst door ons wordt beproefd; spreken tot ieders overtuiging. Z. M. heeft op verzoek aan J. Kolfschoten eervol ontslag verleend als notaris ter standplaats Gendringen, en bevorderd tot officieren van gez. 2de kl. bij de zeemagt F. J. C. Broers, E. M. van Lier en C. M. Buyze, allen van de 3de kl., met bepaling dat eerstgenoemde zal rang ne-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1