N°. 1576. Donderdag 6 April. &>#qS Binnenlandsch Nieuws. Ken treurig verschijnsel. LE1D8GH IIVIdtLA D«z« Cauvant versehijnt «lke» dag, be halve Zon- en Feestdagen, en k»9t voer Leiden 1.95, en franco per post f2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- rners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.99. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 25 Cts. Spoortreinen van Leiden naar GravenhageDalft, Sehiadam an Rotterdam ta 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 2 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam t«_' 8 44 m.; 11 u. 48 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag aehtends 3 u.. da averige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2a. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te S u. en ta 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 50 m. en 3 u. 45 na. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. OverSouthampton 1 en 17; over Triest, 7 an 22; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivau elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's ay, Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's in. tot 10 u. 30 iu. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeester, dagelijks t lOuur.- President der Commissie van Fabricage des Znturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uur. II.- De sterke drank wordt wel het minst gebruikt in huis 't meest in sociëteiten koffijhuizen en tapperijen. Men kan dat het best opmerken uit de aanslagen van het patentrecht die voor iedereen openbaar zijn op de kiezerslijstendie jaarlijks op de plaatselijke Secretarie ter inzage liggen en daarenboven aangeplakt zijn op de kleine pers van het Raad huis. Die aanslagen regelen zich naar de hoeveelheid gedis tilleerd, die wordt ingeslagen, zoodat men ook daaruit kan te weten komen de plaatsenwaar de meeste hoeveelheid jenever in een jaar wordt verbruikt. Er zijn bovenal drie her bergen, waar jaarlijks zooveel jenever wordt getapt, dat de aanslag in het patentrecht voor elk van die kroeghouders bedraagt de aanzienlijke som van ƒ211,20; daarop volgt een societait met een aanslag van 167,68 en bij eenige slijterijen tegen ƒ115,20 een 20tal tapperijen met een aan slag van 79,36 voor ieder, een 15tal koffijhuizen en her bergen van 5 8,88 verder eeu 20tal van ƒ42,24, en overigens van ƒ30,7 8. 't Is zeer opmerkelijk, dat de tap perijen die op de grenzen van het grondgebied der gemeente staan onder de laagste aanslagen behoorenzoodat daaruit kan worden opgemaakt, dat de gewone van elders komende marktbezoekers eeu oubeduidend aandeel in het verbruik hebben. Of het nu doel zou treilenom door den verkoop van sterken drank te bepgrkenhet verbruik te verminde ren is zeer te betwijfelen. Wordt voor het aantal tapperijen een maximum gesteld, dat minder is dan de bestaande ge legenheden tot verkoop of tot verbruikdie nering zal toe nemen en het verbruik niet afnemen. Zulk middel tot af schaffing van het drankverbruik zal evenmin baten als de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Als we de lijst der tapperijen enz. en van de aanslagen in het patentrecht nog eens uit een ander oogpunt beschou wen, dan zou het niet onmogelijk zyn verschillende standen aanteduidendie het meest deel hebben in het drankver bruik. Msn weet toch eenigzinswelke klasse die of die tap perij gewoon is getrouw te bezoeken. Waar ambachtslieden komen ziet men geen fabriekarbeiders; in koffijhuizen treft men geen handwerkslieden aan en in sommige tapperijen zal men geen personen van gelijken leeftijd en stand vinden. Voor zulk een physiologie is er stof genoeg, maar dit is zekergeen verschil van stand is in het algemeen optemer- ken, waar het de vraag is: wie drinkt jenever en wie niet? Die drank wordt getapt in de gemeenste kroeg maar ook in de sociëteit der aanzienlijken en daarom moet het wor den erkend, dat het patentrecht is een onbillijke belasting, omdat hot niet is een algemeene incometax maar een hef fing van sommiger inkomenterwijl anderen daarin niet dra gen. En zoo is het ook met den accijns, die van het ge distilleerd wordt gehevenwant aan de jeneverdrinkers heb ben we alleen te danken dat er openbare lagere scholen zijn gebouwd en worden onderhouden; dat in de kosten van het middelbaar onderwijs wordt voorzien en daarenboven nieuwe bruggen en andere verfraaijingen kunuen worden bekostigd, zonder dat er eene verhooging van belastingen waarin alle ingezetenen naar mate van hun stand en vertering zijn be trokken, plaats heeft, of het gemeentebestuur tot geldop nemingen de toevlugt moest nemen. Velen mogen dan zich in de handen wrijven, dat het.gedistilleerd zooveel opbrengt, dat zij de beurs niet behoeven te openen toch blijft het een treurig verschijnsel Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon den schilder Maurits Verveer. - Z. M. heeft aan den heer E. A. Hania, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ont vanger der directe belast, en ace. te Slochteren behoudens aanspraak op pensioen. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 7 dezer niet plaats hebben. Dingsdag hebben de afdeelingen der Tweede Kamer de ontwerpen der provinciale wetsontwerpen onderzocht. Don derdag openbare zitting tot behandeling der aan de orde

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1