Binnenlandsch Nieuws. ten materialislisehen tijd wordt helaas! meer op den vorm dan op het wezen gelet en veronachtzaamdwat men niet ziet, maar toch bestaat en werkt. I)e leer op staathuishoud kundig gebied van wat men ziet en niet ziet, rust op een beginseldat ook van algemeene toepassing is. //Maar de jenever en de wijn zijn voorwerpen van weelde, die toch wel mogen worden belast en waarvan het verbruik niet noodwendig geheel vrijwillig is!" Als plaatselijke ac cijns beschouwd, antwoorden wij daarop met de Regering: #de heffing zelfs van één accijns slechts, belemmert het vrye verkeer en heeft de nadeelen der tolliniën in haar gevolg. Ook wanneer slechts één voorwerp belast is, moet op het vervoer van alle goederen toezigt, gepaard met aanhouding en onderzoek, gehouden en een aantal ambtenaren ter we ring van sluikerij aangesteld en bezoldigd worden." De f 25000 perceptiekosten verminderen niet, al werden de turf, de steenkolen, het brandhout, al wordt brood en vleesch niet meer belast, al blijft alleen jenever en wyn over. En de vrijheid van handeldoor opheffing der plaatse lijke tolliniënkent men al reeds de voordeelen die er mede gepaard gaan #'t Scheen velen toe een paradox te zijn, toen lord Gladstone eenmaal ten opzigte des handels de verklaring aflegde -, *Geef om te ontvangenmaak den handel vrij en het Land zal daar door rijk wordende bronnen van inkomsten zullen daardoor mildelijk vloeijen." De uitkomst heeft de waarheid dier woorden schitterend gestaafd. Op nieuw ligt de staat van ontvangsten gedurende het afgeloopen jaar, dat den 31sten Maart eindigt, ten bewyzeop nieuw is de uitkomst in hooge mate bevredi gend. Op 7 April A°. P°. begrootte de kanselier der schatkist de totaal-ontvangst op 67,228,000 terwijl thans blijkt dat niet minder dan 70,313,436 ontvangen is, zoodat er een batig saldo is van £3,085,436 aangezien de uitgaven de ra ming niet hebben overtroffen. Op nieuw zal de belasting op het inkomen worden verminderd met 1 penny, waarmede 1,326,330 gemoeid zijn. De resterende twee millioen zal nog met een half millioen worden verminderdten gevolge van de afschaffing der zegelbelasting op de assurantiepolissen zoodat de heer Gladstone een aardig sommetje overblijft, om mede te spelen. Zyn finantieel exposé zal inderdaad een schoone getuigenis afleggen voor zijne bekwaamheden als financier en zijne gezonde beginselen van Staathuishoudkunde." Z. M. heeft benoemd tot procureur by de arr.-recht- bank te AppingadamMr. M. Rutgers van der Loeff, te Leiden. Aan Z. M. den Koning en aan Z. K. H. Prins Frederik zijn heden Ding3dag morgendoor den heer van Lithde eerste kievitseijeren ten geschenke aangeboden. De arr.-rechtbank te Winschoten heeft op de aanbe velingslijst voor griffier geplaatst de HH. en Mrs. E. J. Modderman subst.-griffier, A. Lijphart, griffier bij het kanton gerecht te Winschoten en W. C. Bergsma, advocaat te Utrecht. De Raad van Eer, wiens uitspraak in de zaak van den majoor T, is medegedeeld was zamengesteld uit den generaal-majoor Wagner van de artillerie als voorzitter; den kolonel van Dedemden luit.-kol. Wildeman en den majoor Junius van Hemert van de kavallerie, den luit-kol. Moorrees en den majoor Delprat, van de artillerie en den majoor Engel vaart van het 1ste reg. infanterie. - De Raad heeft zijn rap port aan den Minster van Oorlog ingedienddie aan Z. M. heeft voorgesteld den majoor T. uit de dienst te verwijderen. In het kerkgebouw der Remonstrantsch Gereformeerden te Amsterdam hield de heer J. W. Gunning, onlangs be noemd hoogleeraar in de chemie aan het Athenaeum Illustre aldaar, op Maandag zijn inaugurele oratie, ten onderwerp hebbende: de methode bij de wetenschap der chemie te vol gen. Met warmte ontwikkslde hij de stelling, dat volkomen onpartijdigheid in de waarneming den chemicus moet ken merken, dat hij dus niet //zijn" denkbeeld omtrent de na tuur daarin moet leggenmaar //de natuur zelve" uit de natuur moet verklaren. Aan het slot zijner rede opperde hg de vraag, of die methode der natuurwetenschappen wel op andere wetenschappen konden worden toegepast Daartegen toch gold, zijns inziens, de bedenking, dat men iD andere wetenschappen niet, gelijk in de natuurwetenschappen, met de natuur zuiver en alleen te doen had en dus niet in die mate kon en mogt objectiveren. Een talrijk auditorium woonde deze rede bij. Prof. H. E. Moltzer richtte bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt aan de Groningsche Hoogeschool in de volgende zinsneden het woord tot Prof. de Vries: //Dat het mij innig verheugt u hier te zien hooggeachte de Vries! dien ik mijn leermeester niet alleen, maar ook mijn vriend mag noemen, gij zult het volkomen begrijpen. Trotsch ben ik op uwe vriendschapen omdat zij wortelt in hoogachting en erkentelijkheidmoet de band die ons zaam verbondsterk en duurzaam wezen. Hierwaar de roem van uwen naam nog voortleeft aan de Hoogeschool, waar gij nog vele vereerders en vrienden telt, die u ach ting en liefde toedragenwaar nog velendie eens uwe leerlingen warenzich dankbaar uwer herinneren als hun voorganger en leidsmanhier weide ik daarover niet uit. In waarheidzoo ik iets te beteekenen hebzoo er in mij is vsqj de liefde, van de geestdrift voor de wetenschap der taal en letterkunde van het dierbaar vaderlandvoor een goed deel geef ik daarvan aan u de eeraan uwe leiding heb ik het te danken. Ik wil er naar streven dat gij u in geen opzigt over mij hebt te schamen maar het aan my te zien en te merken isdat ik uw leerling ben en uw voorbeeld steeds voor oogen houd. Ik bid u toe, dat de kweekelingen der Leidsche Hoogeschool, die u een hunner geliefdste leermeesters noemenzich nog tal van jaren in het bezit van u mogen verheugenen gij de taakdie gij u ten levensdoel hebt gesteldde voltooijing van ons woordenboek zult kunnen vervullen. Geniet veel zegen op uwen arbeid. Wat mij betreftvan mijn kant zal ik trachten steeds gedachtig te zijn aan de vaderlandsche spreuk //Goed voor gaan doet goed volgen." Welaan, dit woord wordt onze leuzezoo verbinden wij ons wederkeerig. Streven wij een- dragtig hooger, altijd hooger, excelsior!" In dsn Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden ten tooneele gevoerd de groot» opera la Muette de Portici voorafgegaan door de comédie l'Invitation a la Valze. By de verkooping op den huize Te Hoornte Rijs wijk, zgn Maandag nog de volgende prijzen besteed: Tw«e braceletten met rozen in goud gevat door den heer Bene- dictus te Amsterdam voor f 2350. Een gouden beugcltasch met haakbeide gemonteerd met rozendoor den heer Su- tro te Amsterdam voor 1050. Twee broekgespen met 24 groot» rozen bezet, door d»n heer Sanders voor f 1675. Een handring met 16 groote en 4 kleinere rozen op email, door den heer Sanders voor f 1500. Een duimring met S groote rozen, door den heer Oppenheim voor f 1300. Een gou den bonbondoos met geémailleerde plaat, omzet met 16 rozen door den heer Koster voor 1050. Twee snoeren paarlen van 96 stuks, door den heer Mendes voor f 3000. Een collier van 3 snoeren paarlen, waaraan 100 groote en 97 kleinere en een slot met een groote brillant, door dezelfde voor 8300. Een handring met een grooten brillantdoor den heer Löwenstein voor 1450. Vier knoopen, ieder met een brillant, door den heer Sanders voor f 1425. De verdere voorwerpen werden voor minder prijs verkocht. Een aantal personen waren voor deze verkooping uit Londen, Parijs en Frankfort gekomen. Door heeren kerkvoogden en notabelen der gecombi neerde Hervormde gemeente aan den Leidschendam en Wils- veenis aanbesteed het gedeeltelijk afbreken en weder op bouwen der kerk, het maken van een nieuwe kap en toren, nieuwe zitbanken en verdere reparatiën aan het kerkgebouw aldaar. Daarvoor waren 6 inschrijvingsbilleten ingekomen. De minste inschrijver was de heer W. C. van Rijswijk te 's Gravenhagevoor de som van f 11,965. Het ontwerp is door den heer Sweyser te Hage vervaardigd, terwijl hem ook de afbouw door het collegie is toevertrouwd. Aangenomen de beroeping bij de Hervormde gemeente te Ouddorp, door Ds, H. Bax Dz., pred. aan de Vuursche.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2