J zilverwinkels, handelaren in nouveautés enz. Aan bet hoofd dier bende stond een vrouw van voornamen huize, een se- net het advies der curatoren varr 't gymnasiumom de La- tynsche school bij de hoogere burgerschool te annexeren. In de vergadering van den Gemeenteraad te Deventer ▼an 23 Maart is o. a. ingekomen een verzoek van den heer Dr. V. S. M van der Willigen oat eervol ontslag uit zijn betrekkingen aan het Athenaeum ep de hoogere burgerschool te Deveuter. Vrijdag namiddag ten 3 uur bevonden zich dezelfde heerendie 11. Dingsdag het duin te Scheveningen hadden bezocht om de plaats le bepalen waar de gedenknaald voor November 1813 zal worden opgerigt, weder op dezelfde plekwaar inmiddels twee bakens waren opgerigt. De meest seewaarts geplaatste is tot dat doei gekozen en binnen wei nige dagen zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. De naald, in den vorm eener obelisk, zal 16 Ned. ellen boogte verkrijgen en onder toezigt van den heer ar- chitect A. Roodenburg gebouwd worden door P. Schroot eo P. J. Devillers, - Bij het te kort, dat de algemeene maatschappij van handel en nijverheid te Amsterdam in het vorig jaar Seed, ad 4| miüioen bijna, komt alleen voor ƒ952,000 aan de heeren Mendel en Marx; zulk een krediet, aan twee per sonen gegevenschijnt tegen de statuten der maaischappg. De aandeeienvroeger 680 fr#.t staan nu 380 frs. te Parijs. Te Boxtel zal door de firma Schreden en Comp. uit Leiden een gazfabriek worden opgerigt. Men berekentdat het «uikerverbruik jaarlgk» wordt geschat per hoofd Id Engeland op i Ss in Frankrijk op 1 pond en in Nederland op ongeveer 6 pond. Het verbruik van siroop in Nederland jaarlijks wordt berekend op 3 pond. In Nederignd is gedurende de laatste vier jaren gemiddeld verwerkt een hoeveelheid van 91| millioen ponden ruwe suiker. Toen de visscher H. Bastiaan verleden Vrijdag nacht op den IJssel onder Kampen met het zegennet aan het vis- tchen was, trof hem de voordëelige vangst van ruim 4000 pond spiering; maar de verkregen winst werd noggrooter, toen hij tot zijn verwondering zag, dat er zich een zalm onder bevond, die later bleek acht halve Ned ponden te wegen. Aangezien het er voor te houden isdat dit weder een der jonge zalmen zat zgnwelke door de OverijsseUche Vereeniging tot ontwikkeling van Provinciale welvaart in der tyd op den IJssel gepoot zijn wordt daardoor op nieuw de goede verwachting bevestigd, welke men van de handeling dier Vereeniging voor de vruebtbaarmaking der Overijsselsche wateren koesterde. Eeu weddingschap fcusschen den WelEd. Gestr. heer de Biocq van Scheitinga, van de» huize Goude-Water on der Rosmalen, en den WelEd. Heer Knspp, te Berlicum is 11. Dingsdag ten gunste van eerstgenoemden heer afge- loopendoordien zijn koetsier in 6 minuten in een rytuig met vier wielen en met één paard bespaonenvan het huis ▼an M, A. Wollaerfc, in Berlicum, tot in den stal van Coude-Water reed. Wanneer men nu weet, dat die afstand iets meer dan een half uur bedraagt, dan kan men zich ook verbeeldenhoe snel dat paard kan en moet geïoopen hebbenom zoodanige» afstand in 6 minuten te kunnen doen. Talrijke nieuwsgierigen waren dan ook toeschouwers van deze harddraverij. Zaturdag ochtend ten 10 uur is te Ouderkerk a. d, IJssel brand onistaan in het gebouwtoebehoorende aan Nicolaas de Wit, hetwelk geheel in de ascfe is gelegd. De oorzaak is, naar oren zegt, toeteschrijven aan onvoorzigtig- heid. Het gebouw, alsmede bet grootste gedeelte van den inboedel was tegen brandschade verzekerd. Te Woudsend (Friesland) overleed der. 29sten Maart Ds. J. J. Knap, predikant bij de Herv. gemeente aldaar, in den ouderdom van 58 jaren. Opmerkelyk is het, dat deze man. die gedurende bijna 36 jaren het Evangelie ver kondigde, door zoo vele gemeenten tot leeraar begeerd en zoo dik wij is van standplaats veranderd is. Om van de tal rijke beroepen, waarvoor hij bedankt beeft, niet te gewa gen, - de heer Knap werd iü 1829 predikant te Valken burg, vertrok in 1832 naar Heerde, 1836 naar Aarlander- veen 1843 naar Doornspijk, 1844 naar Fijnaart en Hei ningen, 184 5 naar Keeg, 18 53 naar Oüd°Albla9, 185 5 naar Putten, Maart 1857 naar OpheusdenDecember 1857 naar Vlissingen, 1860 naar Losdorp en 1862 naar Woudsend. Uit Curacao wordt ons dd. 5 Maart nog het volgende gemeld: De Pallas, die een 14 dagen hier vertoefd had, heeft den 21sten zijn kruistogt naar de eilanden Aruba, St Mar tin St. Eustatius eu Saba vervolgdomna verloop van «enige weken en ua Bonaire te hebben aangedaan hier we der terug te komen en van hier zijne terugreis naar het Moe derland te aanvaarden. De Pallas moet zwaar weer in zee ge had hebbenwant het heeft hierhetgeen een zeldzaamheid is, gedurende eenige dagen zwaar gestormd. Nu is het we der, ofschoon nog van tijd tot tijd buijig, toch weder be daard en al hoewel het nog des morgens en des avonds koel is, begint de warmte zich over dag wederom te ver heffen. De aanstaande verplaatsing van den predikant van Dissel uaar Paramaribo weten wij nog alleen uit de Kerk courant vaD Decemberdaar er hier nog geen officieel berigt daar omtrent gekomen is. Men denkt ook dat in plaats van den predikant Meijer hier een ander zal komen. -=■ De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 40°. Zondagmorgen te 5 uur 38°, te uur 40c, 't middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 49°. te 5 uur 46°, te 8 uur 41°, te 10 uur 39°. Maandag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 43°, te 4 uur 47°. Buitenlandsch Nieuws. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft Zatur dag de internationale conventie tot regeling der suikerkwestie aaDgenomen met 70 stemmen tegen 12. Het locaal, in hetwelk te Dresden de uitvoeringen van het groote zangersfeest zullen worden gehouden, verkrggt een breedte van 240 voet, bij een hoogte van 76 er. een lengte van 542 voet. Het plan is ontworpen door den architect Mul ler. Het geheel moet worden opgeleverd den 20sten Julij e. k. Voor eiken dag, die dezen termijn overschrijdt, wordt 1000 thalers boete betaald; de aannemingssom bedraagt 43,200 tlxalers. De bibliotheek der Universiteit te Berlijn is sedert eenige» dagen door aankoop in het bezit gekomen der boekery van wijlen de broeders Jacob en Wilhelm Grimm. Zg bestaat uit ruim 12000 net ingebonden deelen, en bevat de belangrijk ste voortbrengselen op het gebied der taalkundein den i jongst verloopen tijd in het licht gegevenverrijkt met tal- looze aanteekeningen van die geleerden. - In een der schouwburgen te Weenen wordt sedert eenige dagen Offenbach's nieuwe opera Die schone Helena opge voerd. Het succes is verbazendofschoon moralisten verpiigt zijn één oog, zoo al niet beide oogente sluiten, terwgl het voor de dames wenschelijk is, dat zij bovendien beide ooren toestoppen. Heeft men deze voorzigtigheid in acht ge nomen dan kunnen zich de heeren der schepping op het standpunt der moderne Parijsche beschaving plaatsen, en zich verlustigen in het beschouwen van de schoone Helena. Naar noen zegt wordt op de Tuilerien te Parijs de strengste étiquette in acht genomen ten aanzien van den rouw, dien het hof draagt over de Koningin-weduwe dei- Nederlanden. De vrouw van een prefect, die geen rouw- kleêren droegwerd Donderdag 11. niet door de Keizerin ont vangen. De ongunstige toestand van het door den Hertog de Morny nagelaten vermogen bevestigd zich; want het actief wordt op 9 het passief op 18 millioen begroot. Matthieu de la Drome heeft eeu opvolger gevonden die in de Progrès van Parys zijn voorspellingen mededeelt ook de redacteur van den Lotde heer Nickhoudt zich met weersvoorspellingen bezigterwijl een derde profeet is in Birmingham gsvestigd. Deze laatste voorspelt voor April hevige noord-oostenwinden en een zeer warmen zomerde Lyonsche profeet zegt, dat met April de warmte steeds toe nemende zal zijn en dat den 17den dezer maand 14 centi graden gemiddelde warmte in het zuidoosten van Frankrijk zal heerschen. Te Parijs i» een bende gearresteerddie zich ten doel «telde om de voornaamste handelshuizen opteligtenen tot dat einde voornamelijk op het oog had juweliers, goud- eu

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2