N°. 1573. Maandag 3 April. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft op versoak earvol ontslag verleend aan 7. J. Tavernee, als commies bij het Departement ran Bin- I aenlandsche Zaken en tot adj.-commies bij dat Departement bevorderdden eersten klerk P. L. Putters. Zoo men verneemt, is door het Depart, van Oorlog, in verband met een aanvrage van den directeur van het j Etablissement te Meerenberg, aan militairen na 12jarige dienst en die zich door goed gedrag hebben onderscheiden de ge legenheid aangewezenom na volbragten diensttijd hunne j burgerlijke en maatschappelijke positie te vestigen door het j bekomen van een betrekking aan genoemd gesticht. Zij zul len nog tot den leeftijd van 45 jaren bij een plaatsing bij meergemeld gesticht in aanmerking kunnen komenen des noods een kort verlof kunnen erlangen om zich bij den di recteur van dat gesticht te vervoegen. Bij de voortdurende strenge koude is dc Minister van Oorlog de zorg niet ontgaandie de militairen iu dienst vereischen. Hy heeft magtiging verleendom aan al de mi litaire wachten in de verschillende garnizoensplaatsen nog tot de helft van deze maand volle brandstoffen te verschaf fen; men weet dat dit in den regel slechts tot den laatsten Maart geschiedt. Men verneemt, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam met groote meerderheid van stem men besloten heeft, om geen adres aan de Hooge Regering intedierien tegen, of bezwaren te oppereD nopens het bij de Tweede Kamer aanhangige internationaal tractaatbetreffende de suikerbelasting. Donderdag hield de nieuw benoemde hoogleeraar aan de Groningsche Hoogeschool Dr. H. E. Moltzerten aan- hoore van een talryke en aanzienlijke vergadering, zyn //ora tio inauguralis." De spreker had tot onderwerp gekozen vDe nieuwe richting in de taalkundeen hield zijn rede voering in het Nederlandsch. In vurige taal deed hij de tegenstelling uitkomen tusschen hetgeen de taalkundige we tenschap vódr de ontdekking van het Sanskriet en de gron dige kennis van het Gothisch was, en hetgeen zij thansop het gebied der spraakleer, der historische en der vergely- kende taalkunde, door mannen als Jakob Grimm en Franz Bopp is geworden, Tea slotte wees de hoogleeraar op de omwenteling door GrimmHoffmann von Fallersleben enz., ook op het gebied der Nederlandscbe taalkunde te weeg gebragten bragt hulde aan de groote verdienste van Prof, de Vries, die mede tegenwoordig was, en wiens leerling Prof. Moltzer zich noemde. De geheele redevoering kenmerkte zich door jeugdige geestdrift, kracht en frischheid men hoorde niet slechts den geleerdemaar den mensch. Vrijdag avond werd de spreekbeurt in de Natuurkunde der Maatschappij Diligentia te 's Hage door den hoogleeraar A. H. van den Boon Mesch ran Leiden vervuld. De opkomst der leden mei hunne dames was buitengewoon talryk en de zoo algemeen hooggespanne verwachting die men koesterde, by sprekers erkenden roem werd dan ook niet te leur gesteld maar zoo mogelijk overtroffen. De geleerde spreker had tot onderwerp zijner rede gekozen het onafscheidelijk verband tusschen lucht, licht, aarde, dampkring water en dieren, toepasselyk op de voeding en ontwikkeling van de planten onmisbaar voor het voortdurend bestaan van het menschelijk geslacht. De hulde en toejuiching, den hooggeschatten spreker zoo by herhaling en algemeen van zijn weetgierig gehoor toege- bragt, deed duidelijk den wensch blijken hem nog veel malen te mogen hooren. Uit Amsterdam schrijft men; De toezendingen voor de groote algemeene tentoonstelling van tuinbouw-voortbreng- selen zijn talrijker dan men had verwacht. Er zijn meer dan 300 inzenders, waarop bijna 100 uit het buitenland. Donderdag stond te 's Hertogenbosch voor den krijgs raad terecht den lsten luit. der infanterie V., in garnizoen te Bergen-op-Zoom ter zake van laster ten nadeele van dt echtgenoot van den kapitein M., mede aldaar in garnizoen. De krijgsraad schijnt belegd te zijn op verzoek van den Minister van Oorlog. De rechtbank te Zwolle heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den gewezen predikant J. G. van Rijn en daarbij verklaarddat het wettig bewys voor de schuld van den beklaagde niet is geleverd. Zij heeft hem mitsdien vrijgesprokenmet ontzegging van den eisch der civile partij. De werkzaamheden aan de spoorweglijn Zwolle-Kampen worden tegenwoordig dag en nacht voortgezet, zoodat deze hare voltooijing nadert. Met zekerheid verneemt mendat de spoorbaan van LÜIDSCH Deze Courant verschijnt alken dag. be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ8.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ■ers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0,76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hn- weljjkt- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vu genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 85 Cts. 46 m.: 6 a. 6 Spoortreinen van Leiden near 's Gravanhage, Oalft, Sehiadam en Rotterdam ta 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 9 n. 5 m. naar Haarlem an Amsterdam te° 8 n. 44 m.; 11 u. 43 na.; 8 u. 56 m.; 4 n. 49 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag eehtends 3 u., de everige dagen, uitgeisonderd des Zondags, 5 ii.; vu Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag» ten 2£ n. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poetbusligtingen san de Lakenhal, Katoenfabriek en ep de Nieaerstreat:'s morgens ts 8 u, en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 46 m. "savonds te 8 u. en op de Zondagen elleen ten 10 n. 50 m. en 8. n. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. OverSouthampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 28; over Marseille, 9, 16 en 85 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivan elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uar's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks t 10 uur. - President der Commissie ven Fabricage des Zaturdags va# 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Arehiteot Is te spreken op bet Raadhnie, eiken werkdag van 's morgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 nor en van 4>7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsea dagelijks van 9—1 unr en van 86 nur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9—®8 aar, van Zegel, Regietratie dagelijks VU 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1