Buiteriiandsch Nieuws. rechten te Groningen; de zilveren medailledoor de genees kundige faculteit toegewezen aan den heer Th. Place, med. cand. te Utrecht, terwyl eindelijk, volgent besluit van de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen eene eervolle vermelding ten deel viel aan den heer L. Bleekrode, student in de wis- eu natuurkunde te Leiden. Dr. H. W, van Rhijn te Zutphen vierde 11. Dingsdag het feest van zijn 25jarige geneeskundige praktyk aldaar, waarbij hens talrijke geschenken als blijken van belangstelling ten deel vielen. Te Hilversum is op 79jarigec leeftijd Dingsdag 11, overleden de emeritus hoogleeraar P. Hofman Peerlkamp van de Leidsche Hoogescbool. Hy heeft zich op het gebied der oude letterkunde beroemd gemaakt en hield zich tot weinige dagen vóór zijn dood nog met de Latijnscbe dich ters bezig. In het Nieuwediep bevonden zich Dingsdag niet tuin der dan 80 pinken van de Scheveoingsche visschersvloot die door het laatste stormweder verpligt waren geweest al daar een schuilplaats te zoeken. Bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde ge meente te Groningen is tot pred. beroepen N. H. Dosker thans te Harlingen. Door het studenten-gezelschap Arena Studiosorum werd Woensdag avond een wapenstrijd gehouden iu de gymuas- tiekschooldaartoe fraai gedecoreerd e» opgeluisterd door de muziek van de schutterij. De prijzen werden na langdurigen stryd behaald door de HH. A. L. van Cattenburchoud-praeses van het gezelschap, lste prys, zilveren medaille, op den degen; G. van der Jagt, 2de prijs, twee floretten, op den degen; J. W. A. von Schmidt auf Altenstadtlste prijs, zilveren medaille, op den sabelT. F. Nisselada2de prijseen fraai be werkten sabel. De directie was opgedragen aan den met roem bekenden schermmeester M. Regoor uit 'sHage, wiens talenten in de behandeling van wapenen zeer werden gewaardeerd. Woensdag avond werd in de Stads-Gehoorzaal de laat ste der Volksvoorlezingen van het Leidsche Departement der Maatscbappy tot Nut va» 't Algemeen gehouden. De daar mede belaste ijverige commissie had daartoe bestemd een ver rassing voor de trouwe bezoekers en hunne vrouwenzus ters enz. Het gedicht nde ledige stoel" van de Buil werd op een treffende wijze voorgedragen door een bekwaam let terzetter op de drukkerij van den heer Sijlhoff en lid der Ty pografische Vereeniging Laurens Jansz. Coster. Die Vereeniging gaf daarop een tooneelvoorstelling van het blijspelde heer Lustigof de Deurwaarder liedjeszangerdat op een uit stekende wijze werd opgevoerd en waarvoor de opgetreden* dilettanten talrijke luide toejuichingen mogten iuoogsteD. Hoogstnatuurlijk was het, dat uit het midden der bezoe kers zich eeu stem deed hoorendie weerklank vond in aller gemoed. Onze geachte 70jsrigc stadgenoot, de heer C. C. van der Hoekstond op en schetste het nut eu het belang van die Volksvoorlezingen voor den werkenden standtot opwekking en versterking van belangstelling in die pogin- gingen. Hij gaf een overzicht van de gedurende dezen win ter gebonden bijeenkomsten en de door verschillende sprekers behandelde zaken en eindigde met welverdiende hulde te brengen aau allen die op onderscheidene wyze zich in die zaak hadden beijverdom die nuttige instelling te doen bloeijen. Zulk een hartelijk woord zal vrucht diagen en be vorderlijk zijn aan het doel «om elk uur onzer levensreize tot eigen nut en tot welzijn van anderen zooveel mogelijk te besteden." Eerstdaags verschijnt dc tweede aflevering van het Woordenboek der Nederlandsche Taal, behelzende de woor den Aanhalen tot Aanslibbing, getuigeude van den yver en de naauwkeurigheid der geachte bewerkers, de heeren Prof. M. de Vries cn Dr. L. A. te Winkel, maar ook teven» van de zorg, die de uitgevers daaraan besteden. "Reeds meer dan 5 000 inteekeuaren doen van hunne belangstelling in dit werk blijken, waaronder ook de Belgische regering, die tegenover de Nederlandsche regeringwelke weinig waarde schijnt te hechten aan dit hoogstbelangrijk werkuitstekende blijken geeft van welwillendheid, door voor ®en aanzienlijk aantal exemplaren inteteekenen. Zoo er waarheid ligt in de spreuk: de Taal is gansch het Volk, dan kan het niet an ders, of de inteekening moet zoo algemeen mogelijk zijn, en al gaat bet tegenwoordig Bewind daarin niet voor, de Nederlandsche Natie zal toonen prijs te stellen op de uit gave van een werk waartoe de veelgeachte schrijvers hun overig leven veil hebbenom dagelijks de stof te verzame len Toor een volledig Woordenboek der Nederlandsche Taal waarvan het bun gegeven worde eenmaal het einde te zien. Door den gouv.-gen. van Neêrl.-Indië zijn o. a. be noemd tot griffier bij den ommegaande rechter in de 5de afdeelingen Mr. A. A. Buyskessubst.-griffier bij den Raad van Justitie te Soerabaijatot tolk van de Chinesche taal in Neêrl.-Indië de eervol ontslagen apotheker der 3de kiasse C. F. M. de Grys, met bepaling, dat hij zijn functiën voor- ioopjg zal uitoefenen te Saiaarang, tot hoofdcommies bij de algemeene secretarie, den lsten commies Mr. W. Storten beker Jr.; eervol ontslagen onder toekenning van wachtgeld den commies-archivaris op het bureau van den hoofd ingenieur chef der afd. Mijnwezen bij de dir. der burg. openbare werken W. A. Servatius; in de afd. Patjithan ter beschikking van den ass. resident aldaar gesteld de contr. der 3de klasse G. H. Blanken. Iu het Bataviaasch Handelsblad leest men Men ver haalt dat Z. Exc. de Gouverneur-Generaal, onlangs des avonds tegen negen ure in zijn schrijfvertrek komende, al daar een inlander aan de schrijftafel zag zitten die op af vraag wie hij was en wat hij daar uitrigtteverklaarde de Koning van Hoilaud te zijn. Zyne Excellentie Dam Zijne Majesteit bij den arm en geleidde haar naar buiten bij on derzoek bleek de man een bekende krankzinnige te zyn. De directeur van cultures is met een der ambtenaren van dat departement naar Bantam vertrokken voor de zaak d«r koffijboomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 32°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 36l, 's middags te J 2 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 89°. De berekeningen omtrent de nalatenschap van de Her tog de Morny doen vreezendat het actief niet in verhou ding staat tot het passief. Zoo zijn aan het landgoed Nade verscheidene millioenen ten koste gelegd en zal het misschien slechts 500,000 frs. opbrengen, en een raffinaderij ia Puy dc Dome, die mede menig millioentje gekost heeft, schijnt niet meer te zullen opbrengen dan anderhalf millioen. Men verzekert, dat aan mevr. de Morny geraden is, de nalaten schap slechts te aanvaarden onder voorrecht van boedelbe schrijving; men denkt echter niet dat zij dit doen zal. Sedert lang is er in Engeland sprake van een voor- dragt tot verhooging van de jaarwedde van den Prins van Wallis. Niemand trekt hel in twijfeldat het parlement dia vermeerdering zonder discussie zal goedkeuren. De Spectator, dit punt besprekende, maakt eenige op merkingen omtrent de welvaart en den rijkdom, die thans in Engeland heerschen. Het huis der gemeenten, zegt het Engeische bladis zeer 'jkzijn inkomenzoo niet zijn kapitaalovertreft waarschijnlijk dat der pairs. Een aantal zijner leden weten bij ondervinding, dat men met f 1,200,000 'sjaars nog niet veel kromme sprongen maken kan. Zoodanig inkomen heeft opgehouden een inkomen van den eersteu rang te zijn en de Prins heeft het ter naauwernood. Met een millioen kan een Prins goed rondkomen zelfs wanneer hy in Londen leeft en de erfgenaam eener monarchie is; maar hij kan daarvan geen groote hofhouding hebben en geen luis terrijken stoet, of zelf een hofhouding hebben iu evenredigheid tot die van den Engelsclien adel van den eersten rang. Ieder die de opeenhooping van persoonlyk vermogen of ook maar de kosten van een officieel feest in aanmerking neemt moet dit toegeven. De city besteedde aan een feest ter eere der Prinses van Wallis 600,000 op één avond, zonder dat men nog opgeloste paarlen dronk. Toen Pitt de inko- mentax iu voerde, achtte hij het niet noodig in de wet ge wag te maken van een hooger maximum dan f 600,000 'sj&ars. Thans zou een Minister dat maximum acht maal hooger, op f 4,800,000, kunnen stellen en dan zouden er nog twee welbekende namen buiten vallen. Met de welvaart

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2