N°. 1570. Donderdag 30 Maart. A". I $65. Binnenlandsch Nieuws. Ken treurig verschijnsel. LE1DSCH DA4ÜILAD. Des» Courant verschijnt alleen dagbe halve Zou- eu Feestdagen, en koit voor Leiden 1.95, en franeo per post ƒ2.80 in dc drie maanden. Afzonderlijk'a Nam- is eis Vijf Cent». Priji der AdTertentiën1-6 regel«/0.76. Iedere regel meer 12J. Ct». Geboorte-, hu welijke- en doodberigten ran 1-4 regela/0.90, Iedere regel meer 15 Ct». Bekendmakingen vas genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 26 Ct*. Spoortreinen aan Leiden naar Grarenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 ra.; 6 m. 6 as., f u. 5 m. naar Haarlem en Amatardam te" S 44 m.; 11 u. 48 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaata Havaa) naar Amsterdam, Maandag oshtends 4 u., de everige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.j vua Amatardam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags bniten dienst. Poatbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u, 45 na. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en i n. 45 m. 'snaraiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatstenrran elke maand. Rijlta-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 caar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Bur ijetn.ee ster en Wtth.oud.eri, Maandagen Donderdagto 11 uur. Vonmissi* van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricagt de» Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 104 «ar. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8S uur an van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijneasa dagelijks van 91 uur en van 8 6 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 64; van do Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Wol is liet dat, au het plan om een Sociëteit of een Vereenigiugsplaats tot gezellig verkeer of betamelijke uitspan ning voor werk- en ambachtslieden te stichten, bij gebrek aan genoegzame ondersteuning is mislukt, 't Plan was lof felijk; 't ging uit van een goed beginsel; 't betrof een zeer geweriicht doei, langs een uitnemend welgebaanden weg. Maar 't was toch altijd afhankelijk van de welwillende me dewerking van heilvoor wie de instelling werd in het le ven geroepen. Als het schenken van sterken drank werd verboden, zouden naar veler meening weinigen tot het lidmaat schap toetreden en het gebruik van jenever in zulk een Sociëteit toetelaten was toch ook niet raadzaam want men wilde het misbruik weren door het gebruik te keeren. Op dit moeijelijk punt had welligt het plaü eenmaal voltooid groote teleurstelling en misrekening ondervonden. Er is toch een verschijnseldat noch treuriger is en wel allertreurigst mag genoemd worden 't is de verbazende som die jaarlyks door rijk en arm door jong en oud, door man nen en vrouwen wordt besteed voor jeneverbrandewiju likeuren en rum, voor dranken van weelde en niet van le vensbehoefte. Bijna zooveel geld ja hoogstwaarschijnlijk even veel aan jenever als aan broodviermaal meer dan aan rund- vleesch. Wie zou het gelooven? En toch yolgens een matige berekening wordt jaarlijks f 414,000 aan sterken drank uit gegeven en dat verbruik neemt jaarlijks toeook al wordt de jenever zwaarder belast; in de laatste vijf jaren immers was het verbruik met 38 pCt. vermeerderd! Wat zou toch met die vier en een halve ton 'sjaars.op een andere wijze besteed veel kunnen worden uitgerigt en wat zou misschien veel kwaadveel ellendeveel verderf kunnen voorkomen en afgewend wordenals die som beter werd besteed! Och, wat is het jammer, dat men het niet begrijpt In den tijd van openbaarheid, dien wij belevenis het niet moeijelijk achter dekennis ^an vele saken te komen, die vroe ger verborgen moesten blijven. Uit de kiezerslijstendie thans voor iedereen ter inzage liggen en op eene openbare plaats worden aangeplakt, kan men zien, hoeveel de aanslag is in het patentrecht voor. iederen tapper, slijter, koffijhuis- of societeithouder en uit het bedrag van dien aanslag volgens de patentwet, hoe groot het debiet van sterken drank is en waar de meest beklante drankhuizen zijn. En als we die cijfers kennen is het ook niet moeijelijk het aandeeldat door verschillende standen der bevolking van een stad of dorp in de zeer aanzienlijke som vau drankverbruik wordt bijgedragente bepaleD. Wij hebben ons met dat onderzoek bezig gehouden en willen de uitkomsten daarvan brengen onder het oog onzer lezers; maar juist omdat die statistiek zooveel beteekenend is en de waarheid zoo in hare naaktheid en betreurenswaar» digheid doet in het oog springenzijn we verlegen om de volle waarheid te geven, want dan komt aan den dag, wat iri de voornaamste tapperijenkoffijhuizen en sociëteiten aan gedistilleerd wordt verteerd. Evenwel moeten we doeu uitkomen, dat dit verbruik niet hoofdzakelyk geschiedt in de tapperijen door de mindere standen maar ook op plaat» sen, waar de meergegoeden en aanzienlijken bijeenkomen om hun dageljjksch rantsoen te gebruiken. En daarbij komt nog in aanmerking, wat buiten het grondgebied der gemeente wordt verbruikt en niet begrepen is onder de som van vier honderd veertien duizend gulden die alleen in 18 64 binnen Leiden voor sterken drank is uitgegeven. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer Wohlers te Keulen, geheim-opper= finantieraadprovinciaal directeur der belastingen. Z. M. heeft aan den gewezen magazijnmeester der marine te Vlissingen J. A. Schmidt, met ingang van den Isten April a. s., ter zake van langdurigeu diensttijdeen pensioen ten laste van den Staat toegekend van f 1438 'sjaars, en op het daartoe door hem gedaan verzoek., aan

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1