Binnenlandsch INieuws. Buitenlaiidsch Nieuws. in het onderzoek der heeren van Kaathoven c. s. en mid del, wdat te haat genomen werd, om hetn zoo mogelyk zedelijk te vernietigen." Dat was ons doel niet; maar inte gendeel is er veeldat tot verschooning van den heer 'L. kan worden aangevoerd. Hij had eenmaal bij den Kerkeraad door zijn ijverof door wat andersinvloed en vertrouwen gekregen en wierp zich als een echt clericaal tot verdediger op; wat wonder dat men op zijn kompas zeilde en zijn meening gezag verkreeg, ook bij hen, die tegen autoriteits geloof anderen waarschuwdeWat wonder ookdat dit hem stouter en stouter maakte, ja tot aan het meest verwatene voerde, als men hem zijn gang liet gaan. Prof. S. de schran der beoefenaar en hoogleeraar der redeneerkunde, vond zelfs in zijne sluitredenen een logische ontwikkeling van zijne ad ministrative bekwaamheden. De heer Z. mag wel bidden preserve nous de nos amis? want zij zouden de eersten niet zijndie hem door het slijk sleurden. Wij hebben hoop dat de heer Z. ook door de verkregen ervariüg zal hebben ge leerd dat het beter is in zijn hart en geweten een bond genoot te hebben die in de waarheid leidt en voor afdwa lingen behoedt en beveiligt, dan in opgewonden hartogtstelijk- heid zich te stellen tot verdediger van een zaakdie den toets van zedelijkheid en ernstig onderzoek niet kan doorstaan. Er moet thans een einde komeu aan dat noodlottig ge schil. De rechter zal onpartijdig en naauwgezet de strijdvoe- rende partijen hooren in haar verdediging, maar zijne uitspraak cal naar het zich laat aanzienhet geschil niet spoedig of misschien in het geheel niet tot een eindbeslissing brengen De genieerite alleen is de meest bevoegde, de eigenlijk grond wettige scheidsrechter en van haar is eene regeling alleen te verwachtendie op deugdelijke beginselen rust. Welligt is het eenige middel daartoe, dat een meerderheid zich schare om en zich sluite aan de zes leden die het onderzoek der cijfjrs hebben aangevat en voor een grondige hervorming van het bestuur en beheer der kerkelijke gemeente op grond» slagen die met het karakter eener hervormde gemeente over eenkomen de zeer gewenschte en dringend noodzakelijke stappen doen: van wie ontwerpen en voorstellen kunnen worden verwacht, die een einde zullen maken aan den re volutionnairen toestand, waarin de gemeente verkeert. Een echt anti-revolutionnaire greep is in dit geval noodigwaarbij het recht der gemeente wordt erkend, geregeld en gehand haafd; want de strijd over cijfers, nu beslist, heeft een dieperen grond't is een strijd van beginselende revolutie tegenover recht en wet. Z. M. heeft den offic. van gezondheid 1ste kl. D. A, J. van Kessel op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De commissien van rapporteurs voor de wetsontwer pen tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatse- lyke belastingen betreft, tot wijziging der personele belasting en houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd hebben, na kennis genomen te hebben van de Memorien van Beantwoording, de Nota van Wijzigingen en verdere staten door den Minister van Fi- nantien naar aanleiding van het Voorloopig Verslag wegens die onderwerpen ingezonden een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Tweede Kamer noodig geoordeeld. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van het Departement van Marine voor benoodigdbeden bij de mari tieme directie te Willemsoord, waren minste inschrijvers voor N°. 19 Vlagdoek de firma van Hartrop en Zn. te Leiden voor 1820. In den Koninklijken Franscher» Schouwburg te 's Hage cal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra le Trouvère, voorafgegaan door de comedie une Mari a la Campagne. Dingsdag 11. is een artillerist van het te Groningen ia bezetting liggende detachement wegens onverbeterlijk slechf gedrag van den militairen stand vervallen verklaard aldaar de poort uitgezet, waarop hij zich op nieuw zoo erg schul dig maakte aan het overmatig gebruik van sterken drank dat hij door de politie in verzekerde bewaring moest wor den genomen. Het algemeen, verspreid geweest zijnd gerucht van een moord, bij Heerenveen op een boerendienstmeid gepleegd, heeft zich, naar men verneemt, gelukkiglijk niet bevestigd. Bij de justitie te Heerenveen was er Dingsdag nog niets van bekend. Dr. Kiehl te Groningen heeft een openbare voordragt aldaar aaugekondigd over het eerste deel der Histoire de Jules César van Keizer Napoleon waarvan een Hollandsche vertolking door den heer Lodewijk Mulder wordt bewerkt. Naar men verneemt zal de inrigting te Oosterbeek op fiosenhage ter opleiding van jeugdige meisjes tot goede en bekwame dienstboden, met Mei aanstaande worden op geheven. Wat hiervan de oorzaak is, of weinig gewenschte resulatenof weinige sympathie, voor een dergelijke zaak hier te lande ondervonden 't is te hopen dat de edele vrouwe, die noch tijd, noch moeite, noch kosten heeft ge spaard in het bewustzijn van gepoogd te hebben eeri goede zaak tot stand te brengeneen stille zelfvoldoening sma ken zal. Onder verschillende standen te Zwolle heerscht sedert geruimen tijd op onrustbarende wijze een kwaadaardige oog ziekte, waardoor reeds eenigen het geheete of gedeeltelijke verlies van liet gezigt te betreuren hebben. Dezer dagen is te Hoorn verpacht het poortgeld voor het vee, dat op de aanstaande najaarsmarkt zal ingevoerd worden en wel voor zes honderd vijftig guldens. Wanneer men bedenkt, dat elk koebeest, dat een der drie poorten binnenkomt, slechts tien cents behoeft te betalen, en daar voor drie commiezen tot de ontvangst moeten geplaatst zijn, dan moet de aannemer of pachter zeker rekenen, dat er na genoeg acht duizend stuks vee moeten aangevoerd worden zal hij wat op die pacht winnen. In den vroegen morgen van Maandag 11. vond de te Groningen woonachtige schipper Schuitema, van Leeuwarden komende, digt bij hel Ates-Vallaateen paard voor een chais gespannenzwemmende. Terecht vermoedde men dat ook de eigenaar of bestuurder zich in ongelegenheid moest bevin den. Het zoeken naar dien ongelukkige bleef echter lang vruchteloos, zoodat men, na geruimen tijd gezocht te hebben er slechts in mogt slagen om zijn lijk in de vaart terug te vinden. De verongelukte was een jonge man van Kollum vader van vier moederlooze kindertjes. Naar men verneemt is in een op heden Vrijdag gehou den vergadering van inteekenaren met algemeene stemmen besloten, tot de verbouwing van den schouwburg overtegaan. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Vrijdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 42c, 's namiddags te 4 uur 39°, De opperbouwraad en architect des Konings van Pruis- sen Dr. August Stiller, die 11. Zaturdag, ten gevolge van gevatte koude, onverwachts overleed, had den ouderdom van 65 jaren bereikt, en zich door een aantal groote bouwwerken beroemd gemaakt. De voornaamste daarvan zijn het nieuwe museum te Berlijndrie der nieuwere kerken aldaarhet slot te Schwerin het universiteits-gebouw te Koningsbergen de uitbreiding van den burg Hohenzollern en de museums te Stockholm en Pesth. De beruchte koffijhuiszangeres Teresa maakt te Parijs nog altijd furore. Maandag avond was zij ten hove genoo- digd om voor de Keizerlijke familie te zingen. Daar Teresa daarvoor geen geld wilde aannemenzeker in de hoop van een prachtig geschenk in diamanten te zullen verwerven gaf de Keizer aan eenige zijner getrouwen een wenkdie daarop een partijtje baccarat organiseerden, waaraan Teresa deel mogt nemen en waarbij men het zoo wist aanteleggen dat zij precies 5 000 francs won. Toen werd het spel opge broken en Teresa bemerkte te laat, dat men haar indirect loch met geld betaald had.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2