Vrijdag 24 Maart. A". 1 N°. 1565. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijks Nona- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regel»/0.76. Iedere regel meer 12^ Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0,90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Ct», Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.{ 12 u. 61 m.j 8 u. 46 m.; 6 u. 6 at,, 8 a. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te_ 8 44 sa.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 8 u. Postbusligtingea aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u, 46 m. «avonds te 8 a. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en S a. 45 m. '«namiddags. Oo«i-ïn<ïi»ohe Landpost. Over Southampton en 17; over Triest, 1 en 28; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.W©st-Indi«ohe den 14 en voorlaatsten tvan elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 't m. tot 9 uur 'a av. gpoorweg-Tolegraaf dagelijks vsd 7 u. 30 m.m, tot 10 u. 30 m. av, fittingen van het Gemeentebsstuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester ett Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur,. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van .111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie'^ open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks ven 10—2 uur. - De Gemeente- Architect la te spreken op het Raadhui», eiken werkdag van 'smorgen» 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuaen, dagelijks van 82 uur en vTtn 4—7 uur;der Ia- eu Uitgaaode Rechten eu Aooijaaeo dagelijks van 9—1 uur en van 86 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, viaaudag, üingsdag, Woensdagen Donderdag van 9—8 uur, van 2 egel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Men verneemtdat door Z. M. den Koning als Groot- Hertog /an Luxemburgden titei van baron is verleend aan Prof. Everard eersten lijfarts van Z. M., mede dienst ge daan hebbende bij wijlen H. M. de Koningin-weduwe. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning heeft be haagd te benoemen tot grootofficier vau de Eikenkroon HD. kamerheerMr, L. ft. baron Taets van Amerongentot kommandeurs dier ordeHD. kamerheeren Mr. C, van der Goes eu Mr. W. H. d'Hangest baron d'YVoj van Mijdrecht en den kamerheer ceremoniemeester-titulair van wijlen H. M. de Koningin-weduwe O. baron van Wassenaer Catwijck. - Z. K. H. de Groot-Hertog van Saxen-Weimar-Eisenack heeft den heer intendant van wijlen H. M. de Koningin weduwe Mr. L. ft. baron Taets van Amerongen benoemd tot kommandeur der orde van de Witte Valk. Bij Z. M. den Koning en HIT. KK. HH. de Prinsen zqn heden Donderdag nog ter audiëntie van rouwbeklag ontvan gen de senaat der Leidsche Hoogeschool, de commissie van Liquidatie der wees- en -mombairkamers, een deputatie van de Schiedamsche schutterijde provinciale commissie voor geneeskundig toevoorzigt in de provincie Zuid-Holland ens, -Naar men verneemt, zijn in de hofhouding van Z. K. H. Prins Henderikin dienst gesteld de heeren Fausen, als ka merdienaar, Zimmerman, als hofmeester, Frank, als zilver» bewaarder en Raeserals lakeij voor de suiteallen behoord hebbende tot het dienstpersoneel van wijlen H. M. de Ko ningin-weduwe. De heer Millet, laatstelijk kapper van wij len H. M. is gepeusioneerd en zal naar Rusland terugkeeren, De audiëntie van desi Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag aanstaande niet plaats hebben. Te Amsterdam circuleert onder de burgerij een adres aan de Tweede Kamer, waarbij de afschaffing der doodstraf gevraagd wordt. De motieven waarop het gevoelen der adressanten dat de doodstraf behoort te worden afgeschaft, steunt, zijn deze: 1°. door het uitspreken van het doodvonnis, zonder dat dit wordt uitgevoerdwordt te kort gedaan aan de waardigheid van den rechter en wordt diens prestige verzwakt; 2°. de doodstraf, wordt zij uitgevoerd, werkt nadeelig op de jeugdvoor wier onderwijs thans zooveel gedaan wordt; 3°. door de voltrekking van een doodvonnis wordt niet alleen het leven van een naensch plotseling afgesnedenmaar ook de onschuldige familie van den ter dood gebragte wordt in het openbaar geschandvlekt eu die schande zou weggenomen wordenals de doodstraf door deportatie werd vervangen en de familie haar veroor deelden bloedverwant kon volgen4°. een dergelijk wreed vonnis is zedebedervend en verstompt het laatste beter ge voel der misdadigersdie in wraak ontsteken tegen de maat schappij 5°. de wetten kunnen niet beschikken over het leveu van een menschwiens misdaden voortvloeijen uit oorzaken in de maatschappij aanwezig6°. de weigever bedoelt met de straf de verbetering van het individudoch door de doodstraf snijdt men plotseling aile verbetering af; 7°. nu reeds in andere landenop den wenscli der bevolkingen de doodstraf uit de wetboeken is verbannen, mogen wij Ne derlanders, die een toonbeeld zijn van maatschappelijke orde en ontwikkeling, niet langer achter blijven, maar behooren wij aan te dringen op de algeheele afschaffing der doodstraf. Ook in 's Gravenhage is tban® een verzoekschrift aan de Kamer in omloopwaarin aangedrongen wordt op de af» schaffing van de doodstraf. fn een buitengewone terechtzitting van den 20stea dezer is voor de arr.-rechtbank te Zwolle behandeld de vroe ger vermelde zaak tegen den heer J. G. van Rijntban® zonder bekend verblijf. De zaak is met gesloten deuren be handeld, Acht getuigen en drie deskundigen waren gedag vaard de laatsten om nadere opheldering te geven van d« door hen in der tijd onderzochte en ontcijferde brieven. Het O. M. requireerde daarna de schuldigverklaring van den beklaagde aan art. 336 van het Wetboek van Strafrechten zijn veroordeeling bij verstek tot betaling eener boete van /"200 en der proceskosten. Maandag 11. vierde de heer V. J, A. van Ewijk R. C. priester en pastoor der St. Janskerk te Schiedam, gedachtenis aan de vervulling Bijner waardigheid als pastoor, gedurende 25 jaren, waarvan ongeveer 20 jaren bij zijn tegenwoordige gemeente en vroeger ook te Leiden. Te Zalt-Bommel werd Maandag op een bovenwoning brand ontdekt, welke door de feile vlam een dreigend aan zien bekwamdoor de spoedig asngebragte hulp van de brandweer was men de vlammen weldra meester; de brand was veroorzaakt door eenige kinderendie spelende waren

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1