Binnenlandsch Nieuws. besproken eerlijkheid en voorbeeldige bekwaamheid, als aaa baar werd toevertrouwd het beheer der kerkelijke fondsen van de Nederduitsche Hervormde gemeente. Z. M- heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag rerleend aan Mr. G. Dumbar als burge meester der gemeente Deventer, en tot schoolopziener in het eerste schooldistrict der provincie Gelderland benoemd den heer Dr. S. H. Rinkes, te Arnhem; voorts aan den officier van gezondheid der 2de kl. Dr. J. E. de Voogt, op het hiertoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Z. M. heeft benoemd tot- on-v. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Swalmen F. W. H. Züsang, thans sum. der dir. bel. enz. in Limburg; alsmede aan G. C. ba ron Sloet van Warmelo, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van ontvanger der in- en uitg. rechten en acc. en entreposeur te Zwolle behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft HD. kamerjonker Mr. J. A. baron Taets van Amerongen adsistent-resident van Sarapang op Madura, benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning, den Rus- sischen Generaal Budberg, benoemd tot ridder Grootkruis der orde van de Eikenkroon (gemelde Generaal was reeds kommandenr der orde van de Nederl. Leeuw) en den heer Matthijsoud kamerdienaar van wijlen Willem II, tot ridder van de orde der Eikenkroon. HH. MM. de Koning en de Koningin HH. KK. HH. de Groot-Hertogiu van Saxen-Weimar-Eisenach Prins en Prinses Hendrik, de Prins van Oranje, Prins Alexander en Prins Frederik hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk onder het gehoor van den WelEcrwaarden heer Hofprediker Ds. Ruitenschild, de godsdienstoefening bijgewoond. In de meer dan gewoonlijk nog belangwekkende rede des leeraars, wees ZWEerw. op het gewigt van 't gedurig aan denken aan de thans ontslapen Vorstinne wijlen H. M. de Koningin-weduwe. Hij had tot tekst gekozen Matth. 26 vs. lOè. "Zij heeft een goed werk aan My gewrocht." Na aanwijzing van de meest sprekende trekken in het beeld der Koningin, hare godsvrucht en liefdadigheiddeed de leeraar uitkomen, dat de ontslapene de lofspraak, door Jezus aan een zijner getrouwen gegeven verdient. De hoofd trekken van de, Vorstinne waren buitengewone geestbescha ving, liefde, waardigheid. Daarna werd door den leeraar in het licht gesteld, hoe vreeze Gods en het geloof in Jezus Christus haar tot die hoogte hebben opgeleid en men van de Koningin-weduwe kan zeggendat zij van Christus was en goed werk voor den Heer heeft gewrocht. Het was dau ook naar die aanleiding en grondendat eindelijk de gemeente werd opgewekt tot welbestuurd aan denken en navolging van dat voortreffelijk voorbeeld. Toe spraken in naam der gemeente kwamen ten slotte; ZWEerw. rigtte de bede tot den Almagtigedat Deze zou steunen en sterken de rouwenden om Haar, die zoo algemeen in den lande werd geliefd en aller eerbied had opgewekt. De leden der Koninklijke familie waren in zwaren rouw, omgeven door hendie tot de hofhouding behooren in de loge voor het Koninklijke gezin bestemd. Een aanzienlijke schare had zich in het kerkgebouw vereenigd. De godsdienst oefening ving aan met gezang 182 vs. 1. Bij het verlaten van het kerkgebouw bragt de menigte, daarbuiten verzameld, eerbiedige groete aan Z. M. en de overige leden van het Koninklijke Huis, en zij volgde den Koning, benevens de beide Prinsen zijn zonen die zich te voet naar HD. paleis begaven. De Vorstelijke personen waren zigtbaar getroffen over de vernieuwde blijken der algemeene deelneming in het geleden verlies, en de Koning bleef nog aan den ingang van het paleis vertoeven, om daarop welwillend te ant- woodren. 1 Naar men verneemt, is een groot deel van de Hof houding, behoord hebbende tot wijlen H. M. de Koningin- Moeder, bij H; K. H. de Groot-Hertogin van Saxen-Weimar Eisenach, bij voortduring in HD. dienst overgegaan. Heden Dingsdag heeft de advocaat-generaal Romer bij den Hooge Raad conclusie genomen in de zaak van den officier van justitie te Leiden requirant tegen vonnissen dei- rechtbank aldaar van 13 Jan. jl. waarbij v. d. L. te Nieuw- veen is ontslagen van rechtsvervolging wegens tolweigering. Adv.-gen. was van meening dat de grondwettigheid van re geling der tolheffing bij besluit reeds door den Hoogen Raad was gehandhaafd; dat het hier niet gold aansprakelijkheid voor de overtreding van een derde maar dat de voerman het tolgeld moest voldoen voor iederen passagier, en dus hij zelf tol heeft geweigerd. Adv.-gen. hield overigens het bepaalde bij den H. R. van 6 Mei 1850 S. N°. 23 voor enuntiatief en niet limitatief en beweerde dat het bevatte tollen op alle wegen geen groote wegen zijnde, onverschil lig door wie zij waren, aangelegd al stond ook in het be sluit: //aangelegd ten koste van provinciën, gemeenten of bijzondere personen," zoodat Z. E. H. A. meende dat sedert 1850 tolheffing op waterschaps- en heemraadschapswegen voor goed was gevestigd. Op grond van een en ander concludeerde hij tot vernie tiging der vonnissen van de rechtbank te Leiden alsook van die in eersten aanleg gewezen door den kantonrechter te Woubrugge, en veroordeeling van den gerequireerdewegens tolweigering op een weg geen groote weg zijnde, tot twee boeten ieder van 10. De Hooge Raad zal 4 April a. s. uitspraak doen. Dr. J. M. van Stipriaan Luïscius te Delft viert heden Dingsdag den 50sten verjaardag van zijn promotie tot doc tor in de geneeskunde. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Arnhem door Ds. J. Knappert, predikant te Harlingen. De officier van justitie te Leiden Mr. C. Maclaine Pont heeft heden Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van de stad Leiden tegen de gemeente Soeterwoude. De vordering der stad Leiden strekte tot terugbekoming van achterstallige intressen van zeker kapitaalin der tijd volgens den eischer door de stad voorgeschoten ten behoeve van Soeterwoude en Stompwijk tot afkoop van lastengenaamd de bottingen en riemtalen, of tot terugbekoming van gezegd kapitaal. De officier van justitie vermeende, dat de overeenkomst waarop de beide vorderingen waren gegrond door de over gelegde bescheiden niet was bewezen en evenmin voortvloeide uit de wet of den rechtstoestand van die dagen. ZEA. con cludeerde alzoo, dat aan de stad Leiden beide vorderingen zouden worden ontzegd, maar daarentegen de reconventionele vordering van de gemeente Soeterwoude, strekkende tot te rugbekoming van het onverschuldigd betaalde, voor zooverre daartegen de verjaring niet in den weg staat, toegewezen. Betreffende den 14jarigen de Graan, die op Vrijdag 31 dezer alhier een concert zal geven, lazen wij in een geacht muzikaal tijdschrift: //Het heeft nooit aan die zoo genaamde wonderkinderenook in de muzikale wereldont broken. Allen kenmerkten zich echter door een zekere be paalde rigting, zoo niet afrigtingalles was er op aange legd om door eenige technische moeijelijkheden het publiek te verbazen. Met 2 of 3 daartoe bestudeerde nummers, werd van plaats tot plaats gereisd, altijd en altijd hetzelfde gespeeld, en daardoor een gemakkelijkheid en zekerheid in het vertoouen van die tours de force verkregenwelke in derdaad verwonderlijk warendoch uit een muziekaal oog punt weinig beteekenden. De Graan daarentegen is een geheel eenig verschijnsel bij hem niets van die dressuur, van dat gedwongenezieke lijke, dat al zijn voorgangers eigen was. Zijn spel is vol gloed; in zijn bravourpassages weet hij ieder mede te sle pen, in zijn adagio's de fijnste snaren van het gevoel te doen trillen. Elke school wordt in zijn uitgebreid repertoire vertegenwoordigd; dan eens geeft hij Viottidan weder Pa- ganini, Ernst, Vieuxtemps of Beethoven, Spohr en Men delssohn, in al hunne eigendoinmelijkheid te hoorcnmoei jelijkheden kent hij niet. Dit alles gaat bij hem gepaard met een allergunstigst bescheiden uiterlijk, dat elkeeD inneemt en hoogachting inboezemt voor dat kleine, maar kolossale talent." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 25°, te 10 uur 23°. Dingsdag morgen te 5 uur 18°, te 8 uur 22°, 's middags te 12 uur 31°, 's namiddags te 4 uur 33°,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2