Buitenlandsch Nieuws. P. C. baron Nahuijsrechter in de rechtbank te Arnhem H. A. ridder van Rappardofficier van justitie te Zutphen B. Post, rechter in de rechtbank te TielJ. M. Smits, ad vocaat-generaal bij het hof; P. L. Schlingemanofficier van justitie te Arnhem en P. Feithgriffier bij hetzelfde hof. De oudste zeelieden te Scheveningenherinneren zich niet op zee een zoo felle vorst te hebben beleefd als in het laatste etmaal. De pinken die veel storm te verduren heb ben gehad en Maandag morgen aanzettenwaren even als bij zware koude midden in den winter, geheel met ijs be dekt, zoo zelfs dat men hare teekenen niet kon onder scheiden. Het getal extra-treinen aan het station te 's Hage be liep Vrijdag 40; gewone treinen liepen er 16, van dubbele grootte. Het getal aangekomen en vertrokken reizigers wordt op 25000 geschat, waaronder 8200 van Delft, 6 7 00 van 's Hage4000 van Rotterdam en 2500 van Leiden. De heer A. W. G. Ramaerontvanger te Babberik ontving dezer dagen een zeer vleijend schrijven van Keizer Napoleon IIIals dankzegging voor het inzenden eener dis sertatie over een zeer betwiste plaats in Julius Cesar's com- nren tariën. Bij de stedelijke gasfabriek te Groningen hebben de' uitgaven 66,988, de ontvangsten f 95,482 beloopen zoo dat er een saldo is van f 28,5 74 voor de verlichting der gemeente, op f 20,000 te rekenen, is niets onder de ont vangsten gebragt. Het hoofdbestuur van het 3de Evangelisch nationaal zendingsfeest, Vrijdag 11. te Maarsbergen vergaderd heeft bepaald, dat het dit jaar Donderdag den 6den Julij aldaar zal gevierd worden op het landgoed van den heer A. du Bois, dat daartoe een uitnemend geschikt terrein aanbiedt. LTit Almelo schrijft men van 17 Maart. Daar er se dert lang aan stoomkatoenspinnerijen in Twenthe behoefte bestaat, wordt door de fabriekanten met genoegen verno men, dat de president der Nederlandsche handel-maatschappij de heer de Monchy het voornemen heeft in deze streek een groote stoomkatoenspinnerij te doen daarstellen, waartoe de benoodigde som p. m. /ffiOO.OOO, reeds zoude aanwezig zijn. Men bemerkt op het oogenblik in Twenthe meer leven digheid in het- katoenfabriekwezen. De stoomspinnerij van de lieeren gebr. Scholten aldaar is in werking en de stoom weverij van de heeren Kunst Jansen en Comp. te Vriezen- veen is sedert eenige dagen ook weder in werking gekomen. Voor de nog in aanbouw zijnde stoomspiunerij van de firma ten Bruggencate en Hesselink is reeds machinerie aange voerd terwijl men meent dat deze binnen den tijd van 2 a 21 maand in werking zal komen. Door den aanvoer van jute garenwaaraan hier door den vorst behoefte bestond is thans voor de wevers van koffijzakken ruimschoots werk waardoor nog menige arbeider zijn brood verdient. Naar men verneemtzal de spoorweg Kleef-Zevenaar op 15 April aanstaande, zonder ceremonien, voor het pu bliek geopend worden. Dezer dagen zijn te Wognum, bij Hoorn, in een boel huis verkocht twee porceleinen stellen voor 1100, waarvan een naar men zegt niet ongeschonden was. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Oudewater Ds. H. E. Fauretheol. doet. te Bergschenhoekte Oldebroek Ds. Chr. Knap, pred. te Wolsum en Westhemte Haarlo en Waterhoek de kand. P. H. Roessingh; te Edens en Span- num (Friesland) Ds. G. J. Vos Az., pred. te Oostermeer. - Aangenomen het beroep naar Hoogeveen door Ds. J, van Konijnburg, pred. te Kedichem. Bedankt voor het beroep naar Losdorp door Ds. S. H. Buytendijkpred. te Harderwijk. Eenige dames hier ter stede hebben zich vereeuigd met het doel, om zich op hare wijze, gelijk dit in andere steden geschiedt, het lot der armen onverschillig van welke godsdienstige belijdenis aan te trekken. Zij wenschen in de eerste plaats door zedelijke middelen hun toestand te ver beteren door hen optewekken tot orde en werkzaamheid te zorgen voor het geregeld schoolgaan der kinderen en door een hartelijken, vriendschappelijken omgang belang stelling in hun lot te toonen. Zij wenschen daarbywaar het noodig is, eenige stoffelijke hulp te verleenen, bestaande in het geregeld geven van eenig naaiwerk aan de vrouwen en voorts de zieken die zij in de verpleegde huisgezinnen mogten aantreffen, gedurende den tijd hunner ziekte van eenige doelmatige en versterkende spijzen te voorzien maar anders geenerlei bedeeling uittereiken. Ds. Maronier beveelt dat werk der liefde bij zijn mede burgers aan en vertrouwt dan ook op algemeene sympathie en krachtige ondersteuning met woord en daad. - En ook wij stemmen daarmede in; want elke poging juichen wy toedie ffie strekking heeft om personen van verschillenden stand en verschillende godsdienstige belijdenisof beter ge zegd van verschillende rigting met elkander in aanraking te brengen. De uitkomst van die pogingen verschilt menigmaal van het doeldat men zich voorstelt. Men weuscht door zedelijke middelen anderer toestand te verbeteren, terwijl het armenbezoek veel eischt van hen die er zich aan wijden en |jeugdige| krachten' bij weinig ervaring niet zelden te kort schieten. Het armenbezoek is veelmeer een leerschool voor de bezoekers dan een middel tot zedelijke verbetering der bezochten; maar reeds daarin ligt voor de laatsten een groot voordeel, dat zij belangstelling en deelneming zien; helaas, ook om ze te exploiteren. Die vereeniging- 't blijkt niet, dat daartoe ook leden uit verschillende kerkgenootschappen toetraden- zij kan veel nut stichtenvooral onder jonge damesdie in onzen fantastischen tijd bij moderne wereldbeschouwing en Gods begrip zooveel behoefte hebben aan waarheid en werkelijk- i heidzy kau veel nut stichtenindien uit het hart tot het hart gesproken wordt bij elk bezoek, dat ten doel heeft, waarachtig menschengeluk te bevorderen, door den mensch te beschouwen in zijn waren toestand, te behandelen naar zijne ware behoeften en te leiden tot zijn ware bestemming. Dat geschiedt ook door stoffelijke middelen en daarvoor opene zich veler beurs. Bijzondere berigten uit Curasao van 7 Febr. behelzen, dat de Pallas aldaar den 4den te voren van Paramaribo op zijn kruistogt naar de West-Indie met de adelborsten aan boord is aangekomeneen paar weken aldaar zal vertoeven en dan de eilanden St. Eustatius, St. Martin en Saba zal bezoekenvervolgens naar Cura9ao terugkeeren en na nog eenige dagen aldaar te hebben vertoefd de terugreis naar het moederland zal aanvaarden. Voorts dat aldaar onder de kinderen veel keelziekte heerscht, zoodat onderscheidene er aan sterven, terwijl zich weder enkele gevallen van pokken- lijders hebben vertoonddie dadelijk zijn afgezonderd. Ein delijk, dat terwijl in de geheele maand Januarij droog weer was, in het begin van Februarij goed heoft geregend, zoo dat nog veel van de maïs, die men al dacht dat weg zou zijn, zal terecht komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 33°. Zondag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 32°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 30°, te 5 uur 30°, te 8 uur 28°, te 10 uur 25°. Maandag morgen te 5 uur 20°, te 8 uur 24°, 's middags te 12 uur 31°, te 4 uur 31°. Het gymnasium St. Anna, te Augsburg, heeft vau Keizer Napoleon ten geschenke ontvangen het eerste deel van zijn: Histoire de Jules César. Op het schutblad heeft de Keizer deze woorden geschreven: A ia bibliothèque du gymnase d'Augsbourg, de la part de l'auteur Napoleon." Ge lijk men weet, heeft de Keizer als knaap gedurende twee jaren gemelde instelling bezocht. - Te Keulen zijn proeven genomen met een werktuig tot het ledigen van beerputten. Vroeger waren er 82 dagen noodig om de putten van het militair-hospitaal te ledigen thans geschiedde dit met het bedoelde Werktuig in ander halve dag. De Duitschers te Tondern klagen dat de Denen nog maar altijd Deenschgezind blijven. Vooral de predikanten zijn onverbeterlijk. Tot dusverre heeft die van Tondern nog altijd den Koning van Denemarken in zijn gebed herdacht. Dit is hem nu verboden. Hij heeft bekend gemaakt, dat hij den Koning niet meer noemen zoumaar in zijn gebed aan hem zou denken, zijn gemeente uitnoodigendedat voor beeld te volgen. Men verwacht thans een verbod van het

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2