Binnenlandsch Nieuws. Buiteiiiandsch Nieuws. minuten hebben gezien, dal in dezelfde rekening, waar de vier posten van uitgaaf zijn vermeld, ook in ontvang de opbrengst van de verkochte recepissen deugdelijk zijn ver antwoord vragen wijof het opzettelijke kwade trouw of iets anders isdie de heer Z. bewogen heeftom een blaam van een criminele beschuldiging te werpen op een beheer dat ook in dit opzigt aan eiken onpartijdige de blijken geeft van een eerlijke en voldoende verantwoording van de ge dane handelingen, waarop geen smet kleeft? Is het nu niet hoogstligtvaardigom daarop een beschul diging van kwade trouw te bouwen en die niet alleen daar los heen te werpen, maar er zonder nadere ontwikkeling er bij te voegen dat dergelijke feiten zich meermalen hebben herhaald De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat Hunne Majesteiten de Koning en Koninginmitsgaders de overige leden der Koninklijke Familie, op aanstaanden Dingsdag den 21sten dezer, in het Paleis in het Noordeinde, een openlijke audiëntie van rouwbeklag zullen verleenen wegens het overlijden van H. M. Mevrouw Anna Paulowna, Ko ningin-weduwe der Nederlanden, geboren Groot-Vorstin van Rusland,aan de leden van het corps diplomatique en der- zelver dames, des avonds ten half negen uur, en aan de overige heeren en dames, ten Hove voorgesteld, kwartier vóór negen uur; zullende de heeren voorafgaan en dadelijk daarna door de dames gevolgd worden. s Bij gelegenheid der begrafenis van H. M. de Koningin moeder is van de torens en openbare gebouwen te Amster dam de rouwvlag uitgestokenen hebben burgemeester en wethouders en vele aanzienlijke ingezezenen dien dag aan den algemeenen rouw door huissluiting deelgenomen. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld een geschrift, getiteld: De Medische wetsontwerpenIII art. 9 en IVart. 1. Een dwangjuk voor de burgerlijke vrij heid een slagboom tegen den vooruitgang der geneeskunde; een nieuw monopolie ten nadeele der arbeidende klassen." Uit Overijssel schrijft men: Er is voor een groot ge deelte dezer provincie een belangrijk plan op touw; eenige buitenlanders hebben namelijk het voornemen hier in het oostelijk gedeelte een ijzererts-delving aantevangenwaartoe zij een maatschappij willen oprigtendie den naam van Holland zal dragen. De delving of ontginning 9trekt zich uit over p. m. 17 bunders. De vergunning is reeds aange vraagd. In den afgeloopen winter heeft H. de Zwarthoefsmid te Oudewater, een geheel nieuwe soort winter- of scherp beslag voor paarden uitgevondendat door doelmatigheid netheid en ligtheid uitmunt en bijzonder de aandacht ver dient; de daarmede genomen proeven zijn bijzonder gunstig uitgevallen en hebben de toepasselijkheid dier ijzers doen uitkomen. Men berigt nader, dat Dr. A. Piersonreed9 sedert geruimen tijd het verlangen koesterend, om zich te ontdoen van de vele upraktische" beslommeringen van zijn ambt, ten slotte voldoende redenen heeft gevonden om aan dat verlangen gehoor te gevenen mitsdien dezer dagen aan den kerkeraad zijner gemeente zijn emeritaat, als ten volle dienstdoend predikant, heeft aangevraagd, met het voorne men om zich voortaan aan zijn theologische studiën enzoo vaak de gelegenheid zich voordoet, aan het werk der pre diking te wijden. Beroepen te TielDs. J. H. Heidenrijkpred. te Renswoude. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Geervliet door Ds. A. C. Duker, theol. doet. en predikant te Barchem. De Gemeenteraad van Leiden heeft //niet" besloten het Academisch Ziekenhuis aan het Rijk aftestaan of weder terugtegeven met het daarnaast gelegen open terreinin der tijd door de Stad aangekocht met het daarop staand blok hui zen alsmede bijtedragen een som van f 7 5,000 in de kos ten van verbouwing; maar aan den Minister van Binnen- landsche Zaken voorgesteld een keuze tusschen die regeling en een anderendie naar ons oordeel meer strookt met het belang van beide partijennamelijk om aan het Rijk over te laten de bouwing, waartoe de gemeente f 100,000 zou bijdragen die het Nosocomium Academium met open plein zou behouden; voorts het geheel onderhoud en de verpleging ook van alle zieke armen, die nu in het Stads Ziekenhuis worden opgenomenmaar welke instelling alsdan zou wor den opgeheven, terwijl de Stad betaalt een billijke retributie voor elke arme zieke, die daarin op vergunning van den burgemeester wordt verpleegd, 't Kan niet twijfelachtig zijn welke keuze geschieden zalwant de opheffing van het ste delijk Ziekenhuis is de eerste voorwaarde, om tot verbetering der academische instelling mede te werkendewijl daaraan het clinisch onderwijs behoefte heeft; de bijdrage van ééne ton gouds strekt om de localiteit te verbeteren en de jaar- lijksche vergoeding van de verplegingskosten komt ten voor- deéle van het beheerdat geheel aan de medische faculteit behoort te worden overgelatenomdat zij met de behoefte en den omvang van het huishouden dagelijks gemoeid is. Ook voor de Stad is die regeling het meest aannemelijk want het bestaande Gasthuis, dat opgeheven wordt, bezit meer dan één ton goudszoodat de gemeentekas daarmede niet wordt bezwaard, en wat nu de zieke armen aan de gemeente kosten strekt in mindering van de jaarlijks te be talen kosten van verpleging. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 34°. Vrijdag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 39", 's namiddags te 4 uur 38°. In een geheime zitting van den Keulschen Gemeen teraad heeft de eerste burgemeester voorgesteldeen com missie te benoemen ter organisatie der feesten bij de viering van den vijftigsten jaardag der vereeniging van de Rijn provinciën met het koningrijk Pruissen. Tevens stelde hij voor, ten behoeve der feestviering een crediet te verleenen van 6000 fl. Na een levendige discussie heeft de Raad be sloten, dien jaardag volstrekt niet te vieren. Dit besluit werd in de eerste plaats gemotiveerd door het nog hangend constitutionneel conflikt, dat naar alle waarschijnlijkheid nog verre van een bevredigende oplossing is, en voorts door de maatregelen der reg. tegen de autonomie der gemeenten. Een gedeelte van den in aanbouw zijnden tunnel voor den spoorweg van Spa naar de Badendsche grenzenis in den nacht van 10 op 11 dezer ingestort. Elf mijnwerkers zijn daardoor opgeslotenmaar men hoopte ze allen te zul len kunnen redden waartoe oogenblikkelijk de noodige maat regelen zyn genomen. De verkoop van Napoleons Leven vau Cesar blijft zeer aanzienlijk, doch nog veel grooter was het aantal exemplaren dat van Renans Leven van Jezus in den handel kwam. De eer ste druk der Engelsche vertaling van 's Keizers werk was in één dag te Londen uitverkocht, Een leesbibliotheekhouder, de heer Mudie (Oxford-street), nam 4000 exemplaren. De eerste bezending der Duitsche vertaling, uit Weenen naar Leipzig, bestond uit 30 kisten te zamen 100 centenaars zwaar. Gerold, de Duitsche uitgever, heeft reeds 7000 bestellingen op de Duitsche vertaling en 9000 op de oorspronkelijke. Wat het vermogen van den Franschen Hertog de Morny betreft, loopen de berekeningen zeer uiteen. Men spreekt zelfs van 2 6 millioenwaarvan 10 millioen in verschillende ondernemingen zijn belegd. Die berekening is waarschijnlijk niet zeer overdrevenmen herinnert zichdat de Hertog nog een jaar geleden alleen aan boomen voor zyn landgoed 100,000 frs. besteedde. De heer de Morny heeft gedenkschriften nagelaten die than9 aan het oordeel des Keizers zijn onderworpen. De verzameling paarden, de stoeterij te Viroffay medege- rekend, is 175 stuks sterk, zij zullen verkocht worden even als de prachtige verzameling schilderijen; men zegt dat de Keizer de schilderijen zal aankoopen voor 1,400,000 frs.; om ze aan het Wetgevend Ligchaam te schenken als aan denken aan deszelfs voorzitter. Men verhaalt, dat de Hertogin de Morny zich naar een Russisch gebruikna den dood van haar echtgenoot het

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2