Binnenlandsch Nieuws. Wij gelooven, dat hij ook hierin dwaalt en al laten wij geheel rustenwat de heer Z. had kunnen en moeten doen toen hij als lid des Kerkeraad9 tot het opnemen der reke ning van 1854 werd gemagtigd of aangewezen, dan is er jn zijne eigene redeneringen reeds veel, dat hem veroordeelt, wik keekzoo als ik geloof naauwlettender dan gewoonlijk geschieddemaar ik zag echter weinig of niet». Dit was ook onmogelijk bij het doorbladeren der rekening, in pre sentie van de aanwezige leden der gemeente-commissie, even min ook later bij het vergelijken van bescheiden. Daartoe geschiedde het met te veel spoed." (bl. 10). Eu hy laat daarop onmiddellijk volgen: //Mijne eenige bronnen waren dus de borderellen. Kunnen zij echter tot beoordeeling van het beheer dienen Ik doe de wedervraagzijn daartoe de rekeningen op zich zeiven genoegzaam P Kan het nazien daar van en de opgave daaruit aanwijzen dat er niets dan het noodige is uitgegeven en dat er behoorlijk zorg is gedra gen om de inkomsten te verbeteren?" Maar als de borde rellen niet deugden en de rekeningen onvoldoende zijn tot het vellen van een grondig en juist oordeel, welke betee- kenis krijgt dan hetgeen daarop volgt: //Had echter de heer Scheltema de inzage der rekeningen ook mij aangeboden ik zou van dit aanbod hebben gebruik gemaakt en dan waar schijnlijk nog meer stof gevonden hebben voor aanmerkin gen op het beheer, mits het onderzoek vrij genoeg was geweest." (bl. 11). Wij veroorloven on9 de vergelijking met de gelegenheid die er bestaat' voor gemeenteleden tot inzage der jaarlijksche diaconierekening en laten aan het oordeel van den heer Z, over of daarover dan niet de staf moet worden gebroken En toch zijn er wel bewijzen te leveren dat die gelegenheid hoe bezwaarlijk ooktoch een weg baant tot inzage en ken nisneming van een gehouden beheer en ook van de leemten en gebreken die er in bestaan. Evenwel onder dit beding dat men met alle vrijmoedigheid, maar ook met de meeste bescheidenheid gebruik maakt van zijn rechtdat men tevens vervult zijn pligtom het beheer naauwkeurig te onderzoe ken en te beoordeelen gelijk men dat in alle gevallen van openbare comptabiliteit gewoon is gelijk men dat ziet bij stads rekeningen bij de Maatschappij tot Nut van 't Agemeen en zelfs doet bij de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, waar van het bestuur, ofschoon van eene bijzondere instellingtijd en gelegenheid aanbiedt, om het gehouden beheer optenemen. De Gemeente-commissie bezit toch rechtschapenheid genoeg, om ook aan het bevoegd gezag dat zich waardiglijk gedraagt evenzeer welwillendheid en voorkomenheid te betoonen. Het corps diplomatique is van wege Z. M. den Koning uitgenoodigdom de plegtige begrafenis van H. M. de Ko ningin-weduwe bijtewonen op een daartoe bepaald aangewe zen plaats bij het Koninklijke graf in de Nieuwe Kerk te Delft. De leden der Tweede Kamer hebben zich in gala- costuum, het gevest van den degen en het galon aan den hoed met rouwfloers omhuld en met een rouwband om den arm, zich in een 25tal rijtuigen Maandag namiddag naar den Koning begeven, om het adres van rouwbeklag aan te bieden. Daarop heeft Z. M. in substantie het navolgende geant woord //dat Hoogstdezelve der Kamer tenj hartelijkste dank zegt niet alleen voor dit bewijs van deelneming in het door hem geleden smartelijk verlies; maar ook voor de echt vaderlandsche wijzewaarop het adres is zamengesteld en aangeboden. Het strekte Hoogstdezelve tot groot genoegen en voldoening te dezer gelegenheid al de leden der Kamer rondom zich geschaard te zien. Zijne Majesteit verklaarde de gevoelens van gehechtheid aan Zijn stamhuis, die ook uit naam der natie zoo hartelijk en welmeenend in het adres doorstralenop hoogeu prijs te stellen. Tot bijwoning van de teraardebestelling an wijlen H. M. de Koningin-Moeder worden Ministers van de Groot-Herto gen van Baden-Baden en Hessen in de residentie verwacht ook de heer Tornaco, uit het Groot-Hertogdom Luxemburg zal daarbij tegenwoordig zijn. In het hotel Paulez zijn voor hen appartementen in gereedheid gebragt. Bij gelegenheid der plegtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-moederzal door het muziekcorps der stedelijke schutterij te 'sHage, een treurmarsch worden uitgevoerdgecomponeerd door den heer G. P. Koningorganist der Groote kerk. Ook bij de dd. schutterij aldaar is gedurende 18 weken den rouw aangenomen en wel 6 weken zware en 12 we ken ligte rouw. De zware rouw bestaat in een band om den linkerarm en de dragou met floers bedekt, de ligte al leen in den rouwband. Het laat zich aanzien dat, bij gelegenheid van de teraardebestelling van wijlen H. M. de Koningin-moeder, de residentie buitengewoon druk zal worden bezocht. Reeds zijn tot bijwoning dier plegtigheid in vele hotels vertrekken besteld. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is rondgedeeld een adres van ingezetenen van Heeren veen die verzoeken //om het ontwerp vau wet tot onteige ning van perceelen ten behoeve van den Staats-spoorweg Heerenveen-Leeuwarden niet goed te keuren, dan nadat de lijn Heerenveen-Leeuwarden aansluit aan de lijnzooals die op de situatie-kaart is aangeduid en het stationsgebouw worde geplaatst ten zuiden van de veenscheiding." De Raad van Toezigt en Discipline voor de Orde van Advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden heeft zich de zaak aangetrokkendie onlangs openbaar gemaakt werd en een briefwisseling betreft, bij welke een lid der orde wegens uitdrukkingendie hij als pleiter ter terecht zitting van het provinciaal hof in Zuid-Holland had gebe zigddoor de partij tegen wie hij opgetreden was, ter ver antwoording werd geroepen. De Raad heeft besloten ter kenuis van de leden dier orde te brengen dat naar 's Raads inzien 1°. elk lid der orde, dat wegens woord of daad, in de uitoefening van zijn beroep gesproken of verrigthetzij als gold het eene eerezaak tusschen bijzondere personen ter ver antwoording geroepenhetzij beleedigd mogt wordenden Raad daarvan onverwijld heeft te verwittigenen hemdie meent reden van beklag te hebben, met zijn klagt naar den Raad te verwijzenen 2°. indien de klager van die verwijzing geen gebruik mogt maken, of de klagt door den Raad ongegrond mogt wor den bevonden de eerste pligt van den advocaat en de eer van zijn stand hem verbiedt, hetzij aan de ter verantwoor ding-roeping gevolg te geven, hetzij zich de beleediging, hem te dier zake aangedaan of aan te doenals een die hem persoonlijk betreft te beschouwen en te behandelen. Uit Assen schrijft menEr is vermoeden gerezen van een vreesselijk feit, dat, onder den schijn van vriendschap en gastvrijheidmet verraderlijk opzet den dood van een onschuldig slagtoffer heeft ten gevolge gehadzoo het ver moeden althans bewaarheid wordt. Een jongeling van Koc- kange had verkeering met een meisje van Ruinerwold. De ouders van eerstgenoemde waren tegen het huwelijk. De jonge dochter werd voor eenige dagen te gast verzocht, kreeg bij het teruggaan onderweg een geweldige buikpijn en stierf te huis gekomen onder ontzettende smarten. De gast vrouw had voor het weggaan nog een ferm kop koffij ge zet, met wie weet wat er in. Dit althans is zeker, dat dit plotseling sterven de ergste vermoedens heeft opgewekt tengevolge waarvan er Vrijdag een gerechtelijke lijkschou wing heeft plaats gehad en de ingewanden vervolgens naar Assen zijn getransporteerd. Het lijk is begraven. De ouders waren van weerszijden niet bemiddeld. De verdenking ligt alleen op de gastvrouw. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Kralingen Ds. L. Steinfort te Bloemendaal; te Zaandijk Ds. C. Maas te Assendelften te Hilversum Ds. J. F. van Dijk te Over- schie. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 36°, de9 avonds te 8 uur 3 5°,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2