Buitenlandsch Nieuws. - De Gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot 3de praeceptor aan het stedelijk gymnasium Dr. J. Roos, te Zaandam. Dr. J. J. Cornelissen 2de praeceptor aan het ste delijk gymnasium te Leiden heeft de benoeming als hoog leeraar aan het Athenaeum te Deventer aangenomen. De werkzaamheden aan de doorgraving van Holland op zijn smalst zijn Woensdag 11. onmiddelijk voortgezet door een lOOtal werklieden in de afgebakende rigting. In de Arnh. Ct. leest men in een schrijven uit 's Hage nHet gerucht looptdat het prachtig huis van den heer Hoffman, op den Kneuterdijk en den Langen Vijverberg door de Tramway-maatschappij zou aangekocht worden om dat in te rigten tot hotel en station. Voor het oude hotel Bellevue, op den Bezuidenhoutschen weg is reeds een nieuw gebouw verrezeudat volgens den modernen bouwtrant met zulk een lage onderverdieping begiftigd is. Voor een hotel vooral is een ruime, hooge ingang een vereischte, dunkt mij. Het onlangs voltooid gebouwwaarop wij trotsch mogen wezen, en waarmede de stads architect, de heer Verwaeijen Pietersenzich een monument gesticht heeft, in afwachting van zijn aandeel in het tweede van het Willemsparkis het nieu^ve gasthuis. Ik geloof nietdat men zich doelmatiger ruimer en beter ingerigt gebouw voor een dergelijke stich ting denken kan. De gangen zijn even breed en hoog als de kolossale vertrekkende zalen luchtig en omringd door op- zigtersvertrekken en badkamers. Voor betalende zieken is de inrigting comfortable; docterswoning., apotheek, afzonderlijke gasfabriek, vindingrijke toestellen om zieken op alle verdie pingen te hijschen, machines om kleedingstukken van be smettelijke zieken te reinigen zonder die aan te raken over dekte gaanderijenkortom het ziet er uitstekend en flink uit." Onlangs overleed in de gemeente Ede een arm schaap herder en zeer bekend strooper. Zijn nalatenschap bestond o. a. uit niet minder dan 13 geweren en 4 a 5 00 wild strikken. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Vled- dcr Ds. W. M. Houwing te Blokzijl. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op eenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden February 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 2 maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Februari). Zuivere opbrengst over de 2 eerste maanden. 1864. 1865. 1864. 1865. Geslagt (opc.&inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst- 1949,79 9853,93= 8791,27 1907,52= 5251,12= 4848,19= 1448,55 3707,22= 15861,54 12029,27 3313,20 3875,42= 11247,80 9736,42 2992,35 ƒ22484,84= ƒ13455,39= 34911,23= 27851,99= Hel belangrijk verschil in de opbrengst over 1864 en 186 5 is, wat het gedistilleerd betreft, hoofdzakelijk toe te schrijven aan de buitengewone veraccijnsing in de maand Februarymet het oog op de met 1°. Maart 1864 plaats hebbende verhooging van den rijksaccijnsen wat aangaat het gemaal aan de belemmerde scheepvaart, waardoor de aanvoer van meel is vertraagd. Aan het overzigt van het Bataviaasch Handelsblad van 25 Januarij ontleent men het volgende: Indien het waar is, dat die volken de gelukkigste zijn van wier geschiedenis het minst valt mede te deelendan was de bevolking van Ned.-Indie in den laatsten tijd bij zonder gelukkig. Want wij vinden ook ditmaal niets van algemeen belang mede te deelen, dan dat de zware en aan houdende regens van de eerste helft der maand (thans nu en dan door zonneschijn afgewisseld) in verschillende resi- dentieu vrij aanzienlijke schaden hebben aangerigt, en dat men in het Sintangsche voortgaat met de onderwerping der oproerige benden. Op Banka hebben zware overstroomingen plaats gehad. In Japan zijn een paar lieden onthoofd, die, volgens be weren der Japansche Regering, erkenden te zijn de moor denaars van majoor Baldwin en luitenant Bird. Vrij algemeen beschouwt men deze lieden als gedwongen of vrijwillige mar telaars; twee hoofden kosten minder dan een verbrande stad en een enorme schadevergoeding. Maar in schijn is voldoe ning gegeven aan de reclames van den vertegenwoordiger van Engeland. En de schijn beheerscht de wereld, met in begrip van Japan en Nederland. Aan 't algemeen overzigt van de Java-bode van 2 8 Januarij is het volgende ontleend Al weder deelen wij tot geruststelling mede, dat, naar het gerucht loopteen rijke koffijoogst dit jaar te wachten staat. Minder gunstig worden daarentegen de bevindingen van den resident Steinmetz genoemdomtrent den tegen- woordigen staat dier cultuur. Reikhalzend zien wij dan ook uit naar zijn rapport, en naar de middelen, die hij zal aan geven om verandering te brengeu in dien toestand. Of zoude dit rapport niet bestemd zijn om openbaar gemaakt te worden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 3 6°, des avonds te 8 uur 3 6°, te 10 uur 36°. Vrijdag morgen te 5 uur 3 5°, te 8 uur 33c. 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 38°. In den morgen van den 3den Maart werden de be woners van Nettstall in Zwitserland door een vreeselijk na- tuur-verschijnsel uit den slaap gewekt. Over een breedte van meer dan een kwartier uurs en een hoogte van 2000 voet stortte een kolossale massa versch gevallen sneeuw van den Wiggis naar beneden. Men kan zich geen denkbeeld maken van de kracht der door den snellen val van zulk een ge weldige sneeuwmassa veroorzaakte luchtdrukkingzonder de vernieling werkelijk te zien. Den 7den Maart 1817 bragt een lawinede grootste die men zich weet te herinneren aan de gemeente Nettstall een schade toe, die op f 60,000 geschat werd terwijl een persoon daarbij bovendien het leven verloor. Had de lawine, even als die van 1817, bij dag plaats gehad, dan zouden er waarschijnlijk vele menschen- levens te betreuren zijn geweest. De orkaan blies met zoo veel geweld door en over het dorp; het was een gedruisch een gedonder en gekraakdat velen aan een aardbeving dachten of meendendat de jongste dag gekomen was. [In Januarij 1839 en 1844 werden groote verwoestingen door zulke lawines aangerigt; doch zij komen in geen vergelij king met de verschrikkelijke schade, welke dien morgen binnen weinige minuten werd veroorzaakt. De lawine trof het dorp over zijne geheele lengte van 4 a 5000 voet. Aan den voet van den Wiggis werden drie schuren letterlijk uit den grond geslagen en een twaalftal anderen zwaar bescha digd. Beuken en ahornboomen van 2 a 3 voet middellijn, die reeds eeuwen oud waren, werden uit den grond geligt of als riet afgebroken, terwijl meer dan duizend kleinere en grootere boomen werden vernield. Nog grooter is de schade aan vruchtboomen. Op sommige plaatsen werden er 30 uit den grond geligt en weggeslagen. In het geheel zijn minstens 300 vruchtboomen voor de woede van den orkaan bezweken. Twee mannen, wien de lawine op straat overviel zyn bijna gestikt. De weg is allerwege met overblijfselen van het vernielend element bezaaid. De grond is bedekt met stukken van boomenvensterspannen enz.; groote balken en steenendie van de daken nedergevallen zijn, liggen naast het hooidat uit de schuren naar het dorp gedragen werd. Uit Bern wordt gemelddat de proef van het be rijden van den gewonen weg over den berg Cenis, met de locomotief van den Britschen ingenieur Peildezer dagen is gelukten men derhalve de mogelijkheid van het ver keer over dien weg met zoodanigeti stoomtoestel als bewezen mag beschouwen. De Russische familien te Parijs maken zich zeer on gerust over de uit Nice ontvangen berigten omtrent den gezondheidstoestand van den Grootvorst-Troonopvolger. Men vreest zeer dat zijne borst erg is aangedaan. Naar men verneemt heeft de Kroonprins van Rusland het plan om in den loop van den aanstaanden zomer naar Engeland te komen en daar ten minste een maand te ver blijven. Ook de Onder-Koning van Egypte is voornemens tegen dien tijd Engeland te bezoeken. Men verzekertdat er plan zou bestaan tot een ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2