Buitenlandsch Nieuws. des arondséén uur vóór zij te bed gaan met elka&r mo- gen spreken. De overleden generaal-majoor van Boecop werd den 14den Oct. 1830 tot kommandant van het corps Vrijwillige Leidsche Jagers en den 31sten Augustus 1831 tot ridder der Milit. Willemsorde 4de kl. benoemd. Hij was met het corps in het vuur bij den tiendaagschen veldtogt, en leidde het naar de academiestad terug, terwijl hem den 20sten October daaraanvolgende het kommando over het corps Vrijwillige Groningsche Jagers werd opgedragen. Te 's Hage is de levering van 6 8 remontepaarden voor f 418 per stuk aan den heer Mollenberg te Alphen uitbesteed; te Haarlem van een gelijk voor f 412 aan den heer Smit te Groningen. Verleden week had te Utrecht een zeldzaam voorval plaats, dat zeker allezins de vermelding waardig is. De stuk rijder der veldartillerie F. G. Münchiug, aldaar in garni zoen vondhet Buurkerkhof passerendeeen bankbillet van f 200, Verbaasd over deze onverwachte vondst, zag hij eeuige schreden verder een man die angstig rondkeek en iets scheen te zoeken. Hij nadert dezeu en vraagt hem, of hy iets mist, waarop hij ten antwoord kreeg, dat deze het papier van waarde verloren had. Na behoorlijke informatie naar 't cijfer en 'tnommer, dat goed uitkwam, gaf hij den beangstigde het stuk terug, eu weigerde zelfs op diens verzoek eenig geld daarvoor aan te nemenintegendeel bood hy den ver schrikten verliezer nog zeer soldatikoos een borrel voor den schrik aan. Maandag avond omstreeks half negen ure werd op de openbare straat te Zwolle een jongeling gevonden, die in on- magt lag. Bij het licht eener gaslantaarn werd hij herkend en naar zijn woniug gebragt. Na verloop van een paar uren kwam hij door spoedig aangebragte geneeskundige hulp we der tot zich zeiven en vertelde dat hij met een mes in de borst gestoken was. Een terstond daarna ingesteld onderzoek bevestigde het medegedeelde, en nu bleek het verder, dat de gewonde aan een ander jongeling een stuk gomelastiek had gegeven, waarvan een derde ook een deel wilde heb ben. Toen de gewonde zich daartegen verzettewerd hem een steek toegebragt. Het mes was door de gesloten jas het vest en de zware onderkleeding in de borst gedrongen de steek is, naar men zegt, op geringen afstand van het hart toegebragt. De justitie doet onderzoek. Beroepen bij de Nederd Herv. gemeente te Arnhem Ds. Knappert te Harlingen. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden Don- dag beuoemd tot 6de hulp-onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes J. J. Breunissen Troost te Arnhem en tot 7den hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens M. J. H. H. van der Koog, voort6 aan J. J, Werner op zijn verzoek ontslag verleend als hulponderwijzer aan de openbare lagere school N°. 1 voor onvermogenden. Daarop zijn de beraadslagingen gevoerd over de nieuwe voorstellen der commissie ad hoebetreffende de vergrooting van het Academisch Ziekenhuis, daartoe strekkende, dat de bestaande wettelijke overeenkomst met het Ryk volgens raadsbesluit van 16 October 1862 wordt ontbonden, met deze wyziging, dat de gemeente in plaats van f 50,000 nu f 75,000 zal uitkeerenof, dat die overeenkomst wordt ge wijzigd zoodat 1°. de gemeente in de kosten van vergroo ting enz. in eens bydraagt 100,000, te vinden uit de bezittingen der vereenigde Gasthuizen2°. het Ryk wordt belast met de stichting van het gebouwhet onderhoud enz.; voorts met de ziekteverplegiugwaarvoor de gemeente jaar- lyks zal betalen een billijke retributie voor de zieke armen die daar worden opgenomen3°. het Rijk beheert en de gemeente toezigt houdt; 4°. het stedelijk Gasthuis wordt opgeheven en de geschikte bedienden zullen bij het Acade misch Ziekenhuis overgaan. De gemeenteraad heeft vervolgens besloten tot een be langrijke vergrooting der stedelijke gasfabriek, uit het re servefonds en lot verbetering van de brandspuiten. De directie der Javasche bank heeft bekend gemaakt dat te Singapore is ontvreemd een kist, inhoudende tien duizend stuks ongeteekende en ongenummerde billetten der Javasche bank, van de serve van tien gulden, die meu wel- ligt trachten zal, na ze van valsche nummers en handtee- ringen te hebben voorziendaar in omloop te brengen. De directie waarschuwt derhalve ieder tot omzigtigheid bij het aannemen van bankbilletten van ƒ10 en looft een premie uit van 2 5 ct. voor elk der bedoelde billetten, dat aan haar ingeleverd mogt worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 42°. De oorzaak vau den brand in bet paleis van den Her tog van Brunswijk is nog onbekend. De geheele bibliotheek garderobe enz. werden door de vlammen verteerd. De Her tog verliet de plaats des onheils nadat de vlammen waren bedwongen en bezat geen andere kleederen dan die hy droeg. Niets was voor brandschade verzekerdzoodat het verlies op verscheidene duizend thalers wordt geschatbehalve de pa pieren yan waardedie in de brandkasten geborgenver schroeid of vergaan zijn. Te Weenen heeft een hoedenmaker verzameld en ten toongesteld de hoeden, ten getale van 18, waarvan het dragen om vorm of kleur sedert 1848 in Duitschland of ia Italië verboden werd. Te Parijs is een overzigt verschenen omtrent den toe stand van het genootschap der Jezuïten in den Kerkdijken Staat. De orde telt daar 475 paters, waarvan 383 in Rome zijn, terwijl de anderen zich te Viterbo, Comarca, Velletri en Frosiuone ophouden. De redactie der Civilta Cattolica be staat uit 15 Jezuïten. Het aantal leden bedroeg op het laatst van 1864 een getal van 7728, alzoo 199 meer dan in 1863. De Jezuïten zijn in twintig provinciën verdeeld; daarvan lig gen er vier in Frankrijk, vijf in Duitschland (Holland en België daaronder begrepen) twee in Spanje, vijf in Italië, een in Mexico, vier in Engeland, Ierland en de Vereenigde Staten. Op het einde van 1864 telde Frankrijk 2329 Je zuïten, d. i. 63 meer dan in het vorige jaar. In 1841 wa ren er slechts 8565 Jezuïten; hun aantal heeft zich dus iu nog geen vijf en twintig jaar meer dan verdubbeld. - Prins Alfred van Engeland wordt te Napels verwacht, om tegenwoornig te zijn bij de inwijding van de eerste En- gelsche kerkdie aldaar te lande is opgerigt. Deze plegtig- heid zal worden verrigt door den bisschop van Gibraltar. Het terrein voor dat kerkgebouw is door Garibaldi ten ge schenke gegeven, als een bewijs van erkentelijkheid wegens de sympathie der Engelschen voor de zaak van Italië, zijnde de in bezit neming van bet terrein ook door het Italiaanseh gouvernement bekrachtigd. Bij gelegenheid der aankomst van den Prins zal een gedeelte van het Britsch eskader der Mid- dellandsche zee de golf van Napels binnenloopen en zullen de voornaamste inwoners tot een soiree aan boord der Re venge worden uitgenoodigd. Kardinaal Wiseman heeft een gedenkschrift nagelaten omtrent den staat der Roomsch-Katholieke kerk in Enge land en omtrent zijnen invloed in het bevorderen van dc belangen zijner godsdienst in dit Rijk. Aan het slot der me morie vindt men statistieke tabellen, waaruit blijkt dat het Katholicisme sedert de komst van den kardinaal gestadigen voortgang in Engeland gemaakt heeft, en dat door zijnen rechtstreekschen en zydelingscheu invloed 71 kerken en 35 R. K. kloosters alleen in Londen en den omtrek gebouwd ziju. Onder het onmiddelijk opzigt van den kardinaal ston den; in Engeland 1338 priesters (daaronder begrepen 17 bisschoppen) en in Schotland 183 (waaronder 4 bisschoppen). In 1829 waren er iu Londen slechts 29 R. K. kerken en één klooster, in 1863 niet minder dan 117 kerken en 46 kloosters. - Blijkens de officiële handelsstatistiek heeft de invoer van slagtvee in Engeland gedurende het jaar 1864 bestaan in ruim 230,000 runderen, nagenoeg 500,000 schapen eu omstreeks 8 5,000 varkens, zijude er buitendien 300,000 centenaars rundvleesch ingevoerd. Hierbij wordt door den Times de aamerking gemaaktdat de prijs van het slagt- vleesch in Engeland niettegenstaande dien grooten aanvoer

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2