Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dat dagelijks uitkomt, heeft geen gemakkelijk en benijdens waardig werk, maar 't is ook een voortreffelijk werk rond borstig tot ieders overtuiging en geweten te mogen spreken ter goeder of ter kwader uur. 't Is een ondankbaar werk zoo men op het oog heeft lof en eer inteoogstenmaar 't wordt een aangename taak wanneev men de bewustheid heeft en de zelfvoldoening dat men vroeg of laat nut sticht en sprekende tot het Volk sterk is in het geloof, dat de waarheidin welke vorm voorgedragenzal zegepralen en vruchten dragen. Als dat geloof gaat wankelen is het tijd het werk te staken. Zoo dat geloof volstandig blijftis men onvervaard, ook als kwaadwilligheid en laster zich openbaren. Ben groot bezwaar is evenwel nog blijven bestaan. De zegelbelasting op de dagbladen waardoor het Leidsch Dag blad in de rei der Nederlandsche dagbladen als de hoogst- aangeslagene is geplaatst, daar de aanslag 5 5 pCt. bedraagt van den abonnementsprijs. Houdt de tegenwoordige Minister van Financiën zijn woord, dan is er hoop, dat de nieuw- ingetreden jaarkring dat bezwaar zal opheffen; en alzoO de toe komst van de Nederlandsche dagbladen en ook van het Leidich Dagblad verzekerd zijn. Heden Dingsdag is uitgegeven het volgende bulletin nopens den toestand van H. M. de Koningin-moeder De afgeloopen nacht werd even onrustig doorgebragt als de vorige avond. De benaauwdhedeu herhalen zich veelvul dig maar met mindere hevigheid. Zondag zijn door de leeraars bij de godsdienstoefe ningen in de verschillende kerken 's Hage en ook door som migen alhier gebeden voor het herstel van H. M. de Koningin moeder gedaan. Op Vrydag 3 Maart a. s. zal het Indisch Genootschap te 's Hage een algemeene vergadering houdenwaarin zal behandeld wordenToestand van het lager onderwijs voor inlanders in Indië. Zaturdag 11. vierde de heer V. A. Just de la Pais- sièrde het feest van zijne 50jarige dienst bij het gewestelyk bestuur van Zuid-Holland, laatstelyk als griffier der Staten. De ambtenaren der verschillende bureaux wachtteden hem 's morgens op en bragten hem bij monde van den heer Wal ker Cremer hunne hulde en tot geschenk een zilveren beker. Het collegie van Gedeputeerde Staten wenschte hem bij monde van den voorzitter geluk en schonken hem een prachtige pen dule. De veel geachte jubilaris dankte in hartelijke taal voor die blijken van belangstelling en een lang en gelukkig leven zij hem door God geschonken. De heeren J. van Lith Jr. c. s., hebben zich op nieuw tot den Gemeenteraad van 's Hage gewend ter wederlegging van het rapport der commissie van bijstand en het daarop steunend afwijzend praeadvies van B. W. omtrent den nieuw opterigten schouwburg. De Gemeenteraad van Arnhem heeft, niettegenstaande de daartegen door den commandant van het corps artillerie ingebragte bezwarenbesloten de hoogere burgerschool te bouwen op het Willemsplein naast de Manege. Die bezwaren bestonden daarindat het terrein volstrekt noodig was voor de rijlessen in de open manége en détailoefeningenmaar de Gemeenteraad was van oordeel, dat ook na het bouwen van die school op het plein voor de détailoefeningen vol doende ruimte zou overblijven en deze zoo noodig ook op de weide aan den Westervoortschen dijk kunnen plaats hebben. Te Deventer is Maandag met bijna algemeene stem men door den Gemeenteraad tot hoogleeraar in de Latijn- sche en Grieksche taal en oudheden aan 't Athenaeum be noemd Dr. J. J. Cornelissen, praeceptor aan 't gymnasium te Leiden. Te Leeuwarden is van Zwolle gevankelijk aangebragt een jufvrouw, die aldaar per diligence was gearriveerd, doch bij hare aankomst door de politie met open armen werd ontvangen zij is beschuldigd van diefstal te Akkrum naar men zegt, ter waarde van eenige honderde guldens. Per telegraaf was hiervan aan het commissariaat van politie te Zwolle kennis gegeven en werd zij met een afzonderlijk rijtuig naar Leeuwarden getransporteerd, ora aldaar voor het prov. gerechtshof terecht te staan. In de gemeente Veghel is zeker landbouwer het slagt offer eener edelmoedige daad geworden. Met zijn kar van het naburige Boekei komendeontmoette hij op den weg een beschonker.ein den sneeuw liggende; hij schudt hem wakker en beurt hem op zijn kar. In de eerste herberg de beste onthaalt de landbouwer den tevens half bevrorene op een verwarmenden drank, die, in stede van een goede, een kwade uitwerking heeft te weeg gebragt, want hij zocht en kreeg ook werkelijk twist daarover met zijn weldoener, met het ongelukkig gevolg dat zij buiten komende handgemeen werden en beide al vechtende in een waterput vielenwaarin de landbouwer verdronk. De kantonrechter en de brigade maréchaussée hebben daarop een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan zijden dader in hechtenis hebben genomen en naar 's Hertogenbosch overgebragt. Na een verhoor voor den rechter commissaris te hebben ondergaan is hij weder op vrije voeten gesteld. In de omstreken van Harlingen heeft* men reeds kie vitten in het land gezien waaruit men opmaakt dat de koude in het aanstaande voorjaar vroeg zal wijken. Vijftig jaren geleden openden de heeren Peletier en Philips te Zalt-Bommel een winkel in tabak, sigaren enz., met daaraan verbonden kerverij en sigaren-fabriekdeze zaak, waarvan de bloei toenemende was, verschaft aan vele huisgezinnen brood. Geen wonder dan ookdat de werk lieden reeds vroeg iu de weer waren om het winkelgebouw c. a. met groen en vlaggen te versierenen daar tusschen een op het halve eeuwfeest toepasselijke inscriptie aantebren- gen; op een onbekrompene wijze zijn zij dan ook door hunne patroons onthaald en hebben dien dag in gepaste vrolijkheid geëindigd. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Vrouwepolder (Zeeland) door Ds. J. T. F. U. Lauts, pred. te Zoutelande. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 42°. Koning Leopold heeft bepaald, dat op een der plei nen van de stad Antwerpen een bronzen standbeeld zal wor den opgerigt ter eere van David Teniers. De staat zal voor 18,000 francs in de kosten van dit monument dragen. Tn den Belgischen senaat zijde algemeene discus- siën geopend over het ontwerp van wet betrekkelijk de vrij heid om gelden te leenen tegen onbepaalden interest. Het beginsel der wet schijnt niet den minsten tegenstand te ont moeten. Alle leden schijnen geneigd om het geld te onder werpen aan de regelen van vraag en aanbod en niet aan die van een wet, welke altijd in het geheim wordt geschonden en misbruikt. Verscheidene Fransche bladen bevatten thans de voor rede van het werk des Keizers, de geschiedenis van Cesar. Daarin tracht Napoleon, zooals te verwachten was, de noodza kelijkheid van het tweede Keizerrijk te betoogen en dit als een instelling te doen voorkomen, die, daar zij haar oor sprong aan God te danken heeft, niet alleen voor Frank rijk, maar voor de gekeeld wereld nuttig is. De heer Mirès doet op het kerkhof Montmartre te Parijs, waar zijn schoonzoon de Prins de Polignac begraven ligt, een mausoleum oprigten, dat niet minder dan 500,000 fr. zal kosten. Vrijdag is de beer Michel Chevalier, administrateur van het Credit Mobilierte Parijsnaar de Tuileriën ge gaan, en heeft den Keizer uitgelegd, dat het vermoedelijk vonnis der rechtbank een doodelijken slag zou toebrengen aan de eer der heeren Péreire en aan het crediet der door hen gevestigde ondernemingenwaarvan het lot van tal- looze familiën afhangt. Naar men zegt heeft de Keizer den heer Chevalier een brief medegegeven voor den voorzitter van het hof. - Naar jaarlijksch gebruikzal te Parijs de optogt met

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2