Buitenlandsch Nieuws. dekt, dat de walmuur even beneden de gasfabriek te Nij megen over een lengte van p. m. 100 ellen verzakt en met een buik vooruitgeschoven isterwijl de aarden wal ver scheidene ellen is ingezakt. De muur dreigt om te vallen hetwelk blijkbaar is aan de werking, welke men aanhoudend bespeurt. -De tot paardenspel ingerigte tent van den heer W. Schouten is Dingsdag morgen omstreeks 34 ure, te Almelo, bijna totaal afgebrand, terwijl van den inboedel, bestaande in kleederen, zadels enz., niets hoegenaamd werd gered. De eigenaar had noch het een noch het ander tegen brandge vaar verzekerd en de oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. Tn den nacht van 21 op 22 dezer is te Haaften een huis afgebrand, alsmede 4 daarbij staande hooimijten, met een aanzienlijke hoeveelheid hooi; 8 stuks vee zijn in de vlammen omgekomen, terwijl een beest gered werd, dat reeds gedeeltelijk door het vuur verzengd wasde reden van den brand is niet bekend; het huis enz. was geassu reerd. Door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Delft is uit het bevorens vermelde zestal het volgend drietal van predikanten geformeerdDD. A. Drost, theol. doet., te Hazerswoude; S. Essenius Greeff, te Koog aan de Zaan, en E. H. Lasonder, te Loenen aan de Vecht. Daaruit is Donderdag middag beroepen Ds. A. Drost, theol. doet. en pred. te Hazerswoude. Even als andere dagbladenzooals de Middelburgsche Courant en het Utrechtsch Dagblad, geven ook wy van tijd tot tijd een beknopt verslag van de leziDgendie gedurende de wintermaanden op letterkundig gebied worden gehouden. Tot dat gebied behooren ook de onderwerpen van godsdien- stigen aarddie vraagstukken van den dag zijn geworden en waarbij ieder belang heeft. De pauselijke zendbrief, die op elk gebied der maatschappij dwalingen vindt, is niet minder dan hetgeen de gemoederen op Protestantsch gebied verdeelt, van algemeen belang en dus ook waardig om meer algemeen bekend te worden. Letterkundige beschouwingen over de werken van Alfred de MussertShakespeare, Heinrich Heine enz, zijn misschien daarvoor minder geschikt, omdat zij gehou den zijn voor een meer beschaafd en minder gemengd gehoor. Niemand mag zich dus ergeren aan hetgeen wordt openbaar gemaakt betreffende onderwerpendie meer onder het bereik liggen van ieders bevatting en waarbij ieder kan geacht wor den belang te hebben. Wie zal daarvan uitzonderendie van godsdienstigen aard, waarover ieder spreekt en schrijft; want al wat openbaar maakt i3 licht. - Donderdag avond hield Ds J. H. Gunning van 's Hage weder een lezing in het Departementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen of liever, hij sprak bij wijze van improvisatie over het geestelijk beginsel der kritiek. Na in het geheugen van zijn talrijk gehoor met en kele hoofdbijzonderheden te hebben teruggeroepen wat zijn verschil van standpunt en geloofsovertuiging van die der moderne leer uitmaakt in de belijdenis van God als Vader, Zoon en H. Geest, merkte spreker ophoe dat ver schil is aangewezen bij de ontwikkeling der onderwerpen de Levende God en de Geloovige Wetenschap en terwyl zich ook dat zelfde beginsel moest openbaren bij de belijdenis van God de H. Geest, wat hij zou betoogen door de ontwik keling der stelling, dat de moderne theologie die belijdenis verwerpende, ook het geestelijk beginsel der kritiek mist of miskent. Dat verschil openbaarde zich reeds in het begrip van H. Geest, waarbij ontkend wordt de persoonlijke in woning van den Geest van Christus, die de levensgemeen schap met Hem uitmaakt. Spr. gaf zijn ingenomenheid met kritiek te kennen en beriep zich op de oudheid der kritiek zooals zij door God door J. C. en door de reformatie was uitgeoefend en in de toekomst zich heerlijk zou openbaren maar daarop wees hij aanhet verschillend beginsel der kri tiekdie bij de moderne theologie bloot was een werking van het nuchtere verstand dat zich losmaakte van alle over leveringen indrukken en vooroordeelen waarvan Spr. de on mogelijkheid beweerde; tegenover zijn kritiek die tot grond slag geestelijke ervaring in de geloofsgemeenschap met God en J. C. en veel verder ging dan de kritiek der moderne theologie, 't geen door hem met voorbeelden werd ge staafd, daar het haar ontbrak aan een gezond oog van be schouwing, (ontleend aan een beeld, dat ook de Groninger godgeleerden te stade kwam, maar als starende op een schil derij in verschillende rigtingen en niet van een gelijken standpunt. Spr. eindigde met te waarschuwen tegen vrees voormet aan te sporen tot belangstelling in de moderne kritiek maar ook met opmerking van het goededat er uit was geboren, en sloot met een roerend en treffend woord tot zijne tegen standers zoo die er warende wensch uitendedat zijne leziüg en op ben voor het minst de uitwerking mogt heb ben had, die de Grieksche oudheid vermeldde van het lied van iEacus op Odysseus. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 40°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 44°, '.«namiddags te 4 uur 41°. Zondag 11. ontstond in de nabijheid van Dussoldorp brand in een groote boerenwoning. De vlammen breidden zich zoo spoedig uit, dat in weinig tijds 300 schapen, 16 paarden, al de ingezamelde veldvruchten en de inboedel door het vuur werden vernield. Te Stuttgardt heeft 11. Zondag een geduchte gasont ploffing plaats gehad in een glasblazerij, waardoor verschei dene personen onder de puinhopen der ingestorte gebouwen zijn bedolven. De pauselijke nuntius heeft aau den heer Drouin de Lhuys een nota overhandigd, in antwoord op diens depêche van 5 Februarybetrekkelijk de brieven van den nuntius. In die nota wordt aan de Fransche regering volkomen ge noegdoening gegeven. Bij de Fransche Senaat is ingekomen een zeer belang wekkend adres van Dr. Turckwaarin hij met kracht te velde trekt tegen de krankzinnigengestichtendie volgens hem veeleer dienen om de kranzinnigheid chronisch te ma ken en de lijders te doodendan om hen te genezen het geen hij door cijférs tracht te bewijzen. Hij beschuldigt den wetgeverdat hij den krankzinnigen geen der waarborgen schonk voor zijn individuele vrijheid, die aan den grootsten misdadiger worden toegekend. - Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Sultan heeft besloten, om jaarlijks 100000 piasters toe te leggen aan de Maatschappij tot bevordering der Oostersche letterkundeon der voorwaarde dat de beste werken die in de onderschei dene Europesche Staten het licht zienin het Turksch wor den overgezet. - De vraag, wie als opvolger van kardinaal Wiseman bestemd is om op den aartsbisschoppelijken stoel van West minster plaats te nemenwordt in de Katholieke kringen druk besproken. Onder de prelaten, welke het meest in aan merking schijnen te zullen komen noemt men Dr. W. J. H. Cliffordthans bisschop van Clifton en broeder van het lid van het Hoogerhuis, baron Clifford; Mgr. G. Talbot, ka merheer van den Paus en broeder van den pair lord Talbot van Malahéde en Dr. H. E. Manning, die vroeger tot de Anglikaansche kerk behoorde, in 1851 tot de Roomseho kerk overging en thans aan het hoofd staat van het kloos ter der orde van den H. Carolus Borromaeus te Londen. Op de benoeming tot aartsbisschop van Westminster zal waar schijnlijk spoedig het verleenen van den kardinaalshoed volgen. Op den avond van St. Valentinsdag werden door het postkantoor te Londen verzonden 5 30,000 brieven. De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken graaf Russell, heeft zich dezer dagen voor de afschaffing der doodstraf verklaard. //Ik voor mij, zeide hij, twijfel geen oogenblik aan het recht der burger-maatschappij om eenen misdadiger het leven te benemennoch aan het nuttige der uitoefening van dat recht in zekere toestanden der maat schappij. Doch wanneer ik niet enkel op dat abstracte recht en op dat in het afgetrokkene onmiskenbare nut let, maar op de tegenwoordige gesteldheid onzer eigene burgermaat schappij wanneer ik bedenk hoe moeijelijk het voor den rechter is, de zaken, waarin onverbiddelijke uitoefening des rechts noodig iste onderscheiden van die waarbij verzach tende omstandigheden bestaan, hoe weinig benijdenswaardig de taak is van den Minister, die een voordragt aan de

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2