Buitenlandsch Nieuws. len heeft er een onderzoek in loco plaats gehad, en een oneindig getal getuigen werd verhoord zonder tot iets an- j der9 dan tot losse aanwijzingen te leiden die evenwel zoo onbestemd warendat er geen redenen bestonden om den door het publiek als moordenaar aangeduiden persoon in hechtenis te doen nemen. Woensdag was deze persoon met meer anderen voor den rechter van instructie te Breda ge dagvaard, en wat er nu al dan niet is uitgelekt, is niet met zekerheid bekendmaar wel dat de persoon van K. van B., timmerman te Dinteloordin hechtenis gehou den is. Uit Zutphen wordt dd. 15 dezer gemeld: Gisteren ook nog heden is ieder vol van het gevaar, waaraan eer gisteren de trein van 3.40 uur bij zijn afrijden naar Arn hem heeft blootgestaan. De zaak schijnt zich aldus te hebben toegedragende machinist wacht even als de stationschef op een seinhetwelk de bruggewachter op een koehoorn geeft en dat bewijzen moet dat de draaibrug gesloten is. Of soms de een of andere straatjongen dit sein heeft na gemaakt, of dat de g»enoemde personen zich verbeeld heb ben het te hooren dit is zekerdat de trein afreed voordat de brug behoorlijk was toegedraaid. De bruggewachter gaf te vergeefs seinen van het gevaar, toen een Duitsch arbei der midden op de rails der brug ging staanen met op geheven armen waarschuwende teekenen gaf. Gelukkig merkte de machinist dit op en kon nog tijdig stoppen zoodat de reizigers daardoor aan een groot gevaar ontkomen zijn. Hoe de zaak zich evenwel juist toegedragen heeft is nog een raadsel; men zegt, dat er aan de brug gewerkt werd en dat men haar daardoor niet spoedig genoeg had kunnen toedraaijendoch dan had de bruggewachter, die heer en meester op zijn terrein is, daarop slechts moeten passen. De commissaris van politie en de officier van justitie hebben zich beiden met de zaak bemoeid en haar geïnstrueerdom hierin ten strengste te werk te gaan te meer daar men er van mompeltdat ook reeds eenige dagen geleden een derge lijk ongeluk den trein zou kunnen hebben getroffen. De brugge wachter toch wordt in zijn functien bijgestaan door een knecht, die hem de brug helpt toedraaijen. Dien man had hij verlof gegeven om zich na het afrijden van den trein van 10.52 uur voor korten tijd te verwijderen; daar hij echter te lang uitbleef, stond de wachter er alleen voor, toen de trein van 1.5 3 uur aan moest komen. Hij werkte wat hij kon, en was bijna "niet in staat de brug digt te krijgen, hetwelk hem ook niet zou gelukt zijn zonder de hulp van een schildersknecht, die toevallig met het verwen van ijzer werk bezig was. Vrijdag is op het strand bij den hoek van Holland gemeente 's Gravezande aangespoeld het lijk van een vi3- sc'her, hoogst waarschijnlijk dat van Pieter de Jong, die op den 2 8sten der verleden maand van de Scheveningsche pink de Jonge Cornelis is afgeslagen en verdronken. Twee leden van de familie hebben zich van Scheveningen naar 's Grave zande begeven om het lijk te herkennen. Donderdag heeft zich tegen den avond het ijs voor Pannerden gezet. Voor Arnhem is ten gevolge daarvan blank water. De overtogt heeft met roeibooten en pont plaats. Op den IJssel heeft zich het ijs voor Westervoort gezet. Onder gunstig en zelf vrij zacht weder werd Donder dag de hardrijderij van HH. studenten op de Singelgracht nabij Zonnenburg te Utrecht gehouden. Een 36-tal rijders nam aan den wedstrijd deel, die ten half elf aangevangen ten half vier uur was afgeloopen. Menige Fries in den eigen aardige korte broek en met lage schoenen nam deel aan den kamp, die wakker werd volgehouden. De uitslag was, dat de eerste prijs, een pendule, werd behaald door den heer A. Bouma, de 2de, vier kandelabres, door den heer Timmer, de 3de, een bierglas met zilver beslag, door den heer Hingst, en de 4de, een sigarenstandaard met zilver beslag, door den heer Cleveringa. De commissie hadin overleg met den heer Abspoel, alles op de beste wijze geregeld het terrein voor den wedstrijd was afgebakend en met vlag gen versierd; de muziek van bet 7de reg. liet de vrolijke toonen over de menigte gaan, die talrijk uit alle standen was opgekomen. Dezelfde Auke Klazes Bosma en Trijntje Jacobs de Haan, die bij de rijderij van paren, te Groningen en Dok kum den eersten prijs behaalden wonnen dien op Woens dag te Leeuwarden van 5 5 mededingende paren. Te Groningen is een hardrijderij op schaatsen gehou den voor jongens beneden de 16 jaar; 241 jongens namen er deel aan. Er waren zelfs jongens uit naburige provinciën overgekomen. Woensdag is te Giessen-Nieuwkerk overleden Jacob van 't Hof, die den 5den Januarij het zeldzame voorrecht heeft genoten zijn lOSden verjaardag te beleven. Door wijlen mej. C. J. van de Beek is aan de kerk en aan de diaconie der Hervormde gemeente te Lisse ge maakt, ieder een legaat van f 500, vrij van successierechten. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Hilversum Ds. J. H. Geselschap te Rhenente Vrouwe-polder Ds. I. T. F. U. Lauts te Zoutelaudenen te Budel Ds. I. G. G. Oudegeert te Made. Bedankt door Ds. I. A. C. Nonhebei te Kesteren voor het beroep naar Poortvliet; door Ds. H. J. P. van der Lin den te Heeg voor dat naar Oudewater en door Ds. N. War- molts te Gerkesklooster voor dat naar Ophemelt. Door den kerkeraad der Chr. Afg. gemeente te Gronin gen is, wegens het bedanken van Ds. Donner, het volgend drietal van predikanten geformeerd: DD. N. H. Dosker, te Harlingen; W. H. Gispen, te Kampen, en J. H. Donner, te Leiden. De Nederlandsche Vereeniging voor Christelijk Natio naal schoolonderwijs, die geen scholen opricht, maar slechts scholen, normaalscholen, kweekelingen en onderwijzers on dersteunt, heeft ook binnen Leiden eene hulpvereeniging in Nederland in het geheel 71, die de stichting van Chris- lijke scholen voorbereiden en het schoolbezoek helpen bevor deren maar ook tot het verkrijgen van jaarlijksche subsi- diën uit de algemeene kas der Vereeniging, die door giften en jaarlijksche bijdragen wordt gevuld, hare tusschenkomst verleent. De Leidsche hulpvereeniging hield Vrijdag avond een openbare vergadering, met gebed geopend door Ds. J. H. Donner die vervolgens het doel der bijeenkomst mededeelde daarin bestaande dat de heer A. J. Rijshouwer van Soeter- vvoude als spreker zou optreden, om de vraag, in besloten kring beantwoord, ook in het openbaar te behandelen, is het aan Christelijke ouders geoorloofd hunne kinderen naar de staatsscholen te zenden? Die spreker opgetreden zynde hield eene belangrijke bloemlezing uit verschillende geschrif ten, betreffende den zin en de strekking van art. 23 der wet, tot regeling van het lager onderwijs met andere woor den over het verschil tusschen het Staats- en het Christe lijk onderwijs, tusschen openbare en bijzondere scholenzoo als dat verschil overeenkomstig dat wetsartikel zich kan en moet laten denken. Spreker schetste daarop het ideaal van een onderwijzer, volgens Dr. N. Beets en eindigde met be hartigenswaardige wenken over de opvoeding en voor moe ders. Bij afwisseling werd gezongen Evang. Gez. 170 vs. 5 en Psalm 123 vs. 2 en eene collecte gedaan ten behoeve van de algemeene kas. Ds. Donner sloot de bijeenkomst met dankgebed en den apostolischen zegen. In een particuliere correspondentie uit Batavia, dd. 29 Dec., leest men De brochure van v. d. Tuuk over Roorda's //beoefening van het Javaansch" wordt tegenwoordig druk besproken in de dagbladen. Cohen Stuart nam het eerst den handschoen op voor Roorda en gisteren heeft Koorders zijn volle sym pathie te kennen gegeven voor die refutatie. Het Weekblad van het Recht (Indisch) heeft als een cu riositeit medegedeeld, dat in het laatste, jaar met //milde hand" een half millioen rottingslagen in Indië zijn uitge deeld. Hetzelfde blad voegt er bij, dat er op nieuw ernstig sprake moet zijn van de afschaffing dier menschonteerende straf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Zaturdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 35°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 37°. Koningin Victoria heeft den Groothertog van Hessen den Koning van Denemarken en den Koning van Portugal begiftigd met de ridderorden van den Kouseband.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2