kwam tusschen beide en nam eenige dwangmaatregelen te gen de Protestautsche zendelingeu te Konstantinopel en tegen hunne bekeerlingen, welke dwangmaatregelen eenigen tijd la ter ingetrokken zijn. Dit gaf aanleiding tot een diplomatieke briefwisseling, bestaande in 99 depêches, welke thans van regeringswege aan het Britsche Parlement voorgelegd zijn. De laatste van die depèeiies is door den graaf Russell onder dagteekening van 15 December 11. geschreven en behelst de volgende zinsnede: Indien de zendelingpredikers in het ver volg wat meer omzigtigheid en het Turksche gouvernement wat meer vriendschappelijke inschikkelijkheid willen betoo- nenkan een herhaling dier smartelijke tooneelen worden verhoed." Aan den heer Lincoln is te Washington een serenade gebragt. In zijn toespraak tot het publiek zeide hij dat het aannemen van het amendement op de constitutie, strekkende tot afschaffing der slavernij in het geheele gebied der Unie, een gelukwensch van de geheele wereld waard was. Voorts gaf hij te kennen dat hij de hereeniging van al de 3taten wenschte tot stand gebragt te zien op een wijze, dat alle oorzaken van toekomstige onlusten vermeden werden. Te Savannah was den 27sten Januarij tweemaal brand ontstaan. Bij de tweede maal bereikten de vlammen een buskruidmagazijn. De ontploffing was geweldig, de vlammen verspreidden zich in alle rigtingen en den volgenden dag, bij het afzenden der laatste berigten woedden zij nog voort. In Noord Amerika is door de republikeinen een radicale hervorming in de speelkaarten uitgedacht. De harten en ruiten zijn vervangen door roode vaandels en sterren, klaverenen schoppen door arenden en schilden; de heeren zijn kolonels, de boeren majoors en de vrouwen vrijheidsmaagden met phry- gische mutsen op. O F F I K E L NIEUWS. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter ken nis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 186 5 /6 in het bezit wenschen te zien van jagt- af vischacteu of wel van een 'kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daar van gratis verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn ten einde als dan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland te worden ingezonden. - Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning gevraagd, 1°. door J. Goerée, om een gemetseld fornuis, tot het verwen van garens enz., te mogen doen plaatsen in het perceel aan de Langegracht, Wijk V, N°. 49 8 2°. door C. J. van Izenburg vleeschhouwerom het pakhuis in de spijkerboorsteeggeteekeud Wijk VI, N°, 1206, tot stalling en slagtplaats te mogen inrigten. Tot het hooien der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegen en belendende panden ten opzigte der infor- matiën de commodo et incommodo, zal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag 20 Februarij des voormiddags 11 uur. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantonge recht op 13 Februarij 1865. 1 wegens binnen de gemeente te zijn verhuisd zonder daar van aan het bureau van den burgerlijken stand binnen een maand aangifte te doen. 1 wegens het verontreinigen der straat. 9 wegens zich op de openbare straat in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. Ad verten liën. Niel-Hydraulique Stoven. Deze uitmuntende Stoven (zie Amster damse/ie Courant van 29/30 Jan.N°. 25), zijn verkrijgbaar bij de Wed. J, A. KAL LENBERG te Leiden, en in andere steden. BESTUURDEREN VAN HET GE NOOTSCHAP: Mathesis Scientiarum Genitrix brengen bij deze ter kennis van die daarbij belang hebben, dat.tot het aannemen van Leerlingen zal worden gevaceerd op Maandag en Dings- dag den 20 en 21 Februarij aanstaande, des avonds van 6 Sure, in het Locaal op de Pieterskerkgracht. Men wordt herinnerd, dat om toegang te verkrijgen tot de hoogere Reken- en Wiskundige School en de Bouwkundige Rekenschool er blijken moeten gegeven worden van bekendheid met de theorie van geheele en gebroken getallen van bedrevenheid in het toepassen der hoofd bewerkingen op die getallen en van be kendheid met het metriek stelsel. Namens Bestuur leren voornoemd C. G. NIEUWVEEN, Secretaris. Opheffing van Curatele. Bij vonnis der Arrondissements-Regt- bank ttleyclen, dd. 14 Februarij 1865 is de Curatele van MAARTEN VAN DER ZWART, Arbeider te Sassenheym opgeheven. De Procureur van den Verzoeker, Mr. L. D. SURINGARProcureur. [Kosteloos.] merk JOHNSON en C°. Newcastle, verkrijgbaar bij €1. J. liLOOS te Hotter dam. Analyse dezer cement volgens Dr. DE LOOS. Oplosbaar Kiezelzuur 20,90 Per enkel vat 6,40 Aluinaarde 8,— li 5 vaten n 6,p. vat Kalk 53,31 ii 25 ii 5,60 n a IJzeroxyde 4,50. Vrij scheep te Rotterdam. Allacien Magnesia enz. 13,29. Prijs-Courant. Mogten de Ondergeteekenden met dankbare blijdschap reeds een tweetal vorstelijke geschenken voor de Verloting ten behoeve van het Orgel hunner Gemeente ontvangen, zij hebben de blijde hoop, dat ook de overige leden van het Ko ninklijk Huis hunne medewerking tot dit doel niet zullen terughouden. Van die medewerking, ook te dezer stede, ontvingen zij reeds van verschillende zijden krachtige bewijzen. Het doet hun hart goed in deze dagen van strijd en span ning te ondervinden, hoe verschil van godsdienstige inzigten niet belet de za- menwerking tot een christelijk doel. Bovenal een woord van dank aan diegenen onzer Katholijke mede christenen die onze Verloting door hunne fraaije geschenken opluisterden. Mogt hetgeen reeds in dezen gedaan is gevolgd worden door an deren. Stadgenootenwat gij ter bereiking van ons doel ten beste wilt geven, zendt het ons en plaatst uwe namen op de lijst, die u tot het nemen van loten, aan uwe woning, nu of weldra, wordt aangebodenen die bewaard zal blijven als een bewijs, dat de inwoners van Leiden gaarne elkander de behulpzame hand bieden. J. E. INCKEL, Nieuwsteeg. H. HEIJEN, Oude Cingel. H. A. REICHE, Oude Vest. G. A. RE1MERINGER Stille Rijn. J. H. JEDELOO, Haarlemmerstraat. J. H. WIJNSTROOM, Hooglandsche Kerkgracht. C. J. HEINTZNieuwe Rijn. 1 wegens het meten vaD goederen met een ongeijkte el. Leyden, 15 Februarij 1865. PORTLANDCEMENT, Wekelijks per Stoomboot versche aanvoer. J. A. BOS, Maarsmanssteeg. Leiden, 13 Februarij 1865.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3