Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. onze nasporingen tot geene andere ontdekking geleid dan j dat Orlers van die poort in het geheel niet gewaagt en van Mieris alleen vermeldt dat zij naar de Dorische orde is gebouwden versierd met de wapenschilden der toen rege rende heeren, wier namen niet meer binnen Leiden genoemd worden. En in waarheidzoo de Wittepoort werkelijk architecto nische of historische waarde hadde Commissie der Ko ninklijke academie van wetenschappen, voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst en wel bepaaldelijk het lid met de afdoening van loopende zaken belastzou gewis verder zijn gegaan dan het uitspreken van een wensch, om in tijds door goede bouwkunstige plans en teekeningen een juiste voorstelling der Wittepoort in het Stedelijk archief te bewaren, maar zelf in loco zijnde veeleer daaromtrent hebben gehandeld als verrigt is met de kerken van Dodewaaard, Renkum enz.; waartoe herhaalde reizen en belangrijke kos ten vereischt werdenen waarop ten slotte nog een scher mutseling met de Dietscbe Warande gevolgd is. Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemd2de reg., tot luit.-kol. den maj. N. C. Vinkhuizen, van het 7de reg., en bij dat reg., tot maj. den kapt. 1ste kl. dhr. H. G. F. Leyssius, van het reg. gren. en jag. Z. M. heeft den schipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. de Vogel benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. - Z. M. heeft den lsten luit. S. A. Roos, van het corps mariniers, wegens ongeschiktheid voor de zeedienst, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebre- kenmet 1 April a. 9. op pensioen gesteld, en het bedrag daarvan gesteld op /690 'sjaars. Z. M. heeft aan den 2den luit. der inf. van het le ger in Ned.-Indië J. F. D. Engelhardthans met verlof hier te lande, op verzoek eervol ontslag verleend. Bij gelegenheid van Zr. Ms. aanstaande verjaardag (19 Februarij) zullen er aan de instructeurs in de onder scheidene vakken van onderwas bij de verschillende leger corpsen geldelijke belooningen enz. toegekend worden; voorts zullen er een aantal benoemingen plaats hebben van mees ters en prevóts op de verschillende wapens. De kapitein N. H. Nierstrasz, van het corps inge~- nieurs, mineurs en sappeurste Venlo in garnizoen tijdelijk gedetacheerd bij de staatsspoorwegen, zal naar 's Hertogen bosch worden verplaatst, voor de werken van dien spoorweg van Bommel naar Boxtel. In hét laatst dezer maaad zullen weder een aantal korporaals-titulair van het instr.-bat. te Kampen naar de verschillende infanterie-regementen vertrekken, om daarbij in den effectieven graad van korporaal te worden ingedeeld. Thans is bekend geworden het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer van de Sta- teri-Generaal over het wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in- uit- en doorvoer in Nederlandsch Indië. Schier eenpa rig erkende men de noodzakelijkheid tot herziening der op dit stuk bestaande bepalingen. Eenige leden zagen in de voorge stelde tariefswijziging bovenal begunstiging van den vreeraden handel. De groote meerderheid was minder angstvallig ten op- zigte zoowel der te verleenen gelijkstelling van vlaggenals van de beperking der bescherming tot dus verre door den han del en de nijverheid van Nederland genoten. Velen zagen door dit ontwerp hunne wenschen niet geheel bevredigd. De overi gen vereenigden zich met de strekking van het ontwerp. Maandag nacht is te 's Hage na een korte onge steldheid, overleden de heer C. G. Withuijs, sedert tal van jaren directeur der Lands-drukkerijen die zich als dichter door vele voortbrengselen al zeer vroeg een naam verzekerde. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera le Barbier de Sevillevoorafgegaan door de comedie la Ligne droite. - In de vergadering van aandeelhouders der kanaal maatschappij Maandag te Amsterdam gehoudenwaren zij tot een bedrag van f 1,6 5 3,505 vertegenwoordigd. Een bureau van stemopneming voor de verkiezing van het bestuur werd benoemd dat binnen acht dagen de uitslag der stem ming zal bekend maken. Het voorloopig bestuur geeft ver slag van hare handelingen en deelt mede den gunstigen uit slag van de onderhandelingen met een Engelschen aannemer alsmede het gerechtelijk protest tegen de storting van 20 aandeelhouders, die ongeveer f 266,000 vertegenwoordigen. Op den eersten dag der vorige weekvaD Speijk's dag, is de zijden vlag, die de Vereeniging het Metalen Kruis onder 's Konings goedkeuring aau de oorlogskorvet van dien naam thans in de Indische wateren ten geschenke wilde gevendoor het hoofdbestuur ter hand gesteld aau den schout-bij-nacht J. J. van der Mooreten einde met een toepasselijken brief te worden gezonden aan den kom- mandant J. E. de Man van dat schip. Bij de feestelijke gelegenheid, die te Amsterdam plaats had, werd de vlag met de gewone militaire honneurs geheschen op de marine werf door den laatst overgeblevene van de equipage dei- boot van van Speijk, terwijl onder de aanwezige versierden met het Metalen Kruisdie voor de vlag defileerdenzich ook bevond de nog overgebleven marketentster van de bezetting der citadel van Antwerpen in 1830-1832. - De vlag zal door de zorg van den Minister van Marine naar Batavia met den overlandmail worden verzonden. Een 90jarig Rotterdammer heeft vernomen, dat de St. Jansbrug te Leiden zal worden vernieuwd en zich her innerd, dat hij 82 jaren geleden blindemannetje spelende door de zijplanken van die brug in het water is gevallen waarom hij wenscht, dat er bij de vernieuwing voorzorgen plaats hebbendat niet deze of gene er doorvaltdie het na 82 jaar niet weer zou kunnen vertellen. Die Leidenaar van 1782 moest er na komen zien, als de brug af was; hem komt de eer toe daarop de eerste voet te zettenals zij voor de publieke passage wordt opengezet, waarschijnlijk in de maand Junij van dit jaar. In de rivier de Maas voor Rotterdam is veel drijfijs. De meeste binnenlandsche stoombooten hebben de dienst weder gestaakt. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maau- dag des namiddags te 5 uur 21°, des avonds te 8 uur 21°, te 1Ü uur 21°. Dingsdag morgen te 5 uur 18°, te 8 uur 16°, 's middags te 12 uur 24°, 's namiddags te 4 uur 26®. Baron Justus von Liebig, hoogleeraar te Munchenis dezer dagen naar Berlijn beroepen. Hij heeft echter verklaard Munchen niet te verlaten. Bij de verkiezing van een lid der academie des sciences morales te Parijs is een warm voorstander van het wereldlijk gezag des Pausen benoemd met 17 tegen 16 stem men, die op een belijder der vrije beginselen werden uit- gebragt. De stem van den heer Guizot heeft de verkiezing beslist, waardoor hij in de achting der Roomsch Catholijken zeer is gerezen. - De Hervormde Kferkeraad te Parijs heeft met afwij zing der talrijke ingekomen protesteninzonderheid van die der predikanten Paschoud, Coquerel enMonlandon, de jongr ste verkiezingen van kerkeraadsleden goedgekeurd. De predikanten CoquerelMontandon en Martin-Pa- schoudte Parijs, allen tot de meer vrijzinnige rigting be- hoorende, hebben een verklaring gezonden aan den Minister van Justitie en Eeredienst, waarin zij, wegens het niet na leven der vormelijke voorschriften protesteren tegen de laatste verkiezing van leden van den Hervormden presbyterialen raad.> De Moniteur des Arts vermeldt het navolgende zonder linge rechtsgeding. De heer Pourchet, rechter bij de rechtbank van koophandel van Lyon, vroeg aan mej. Rosa Bonheurde zoo vermaarde schilderesseom voor hem een doek te schilde ren voorstellende ingespannen paarden en ossenen tevens om er den prijs van te bepalen. Mej. Rosa Bonheur antwoordde dat de prqs tusschen de 8 en 10 duizend francs zou bedragen welke bepaling door den heer Pourchet werd goedgekeurde Deze overeenkomst had plaats in 1860. Sedert wachtte de heer Pourchet steeds te vergeefs op de vervulling der belofte. De artiste werd op dringende aanmaningen ongeduldig, ge-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2