Nu. I 533. Woensdag 15 Februarij. Het sloopen van poorten enz. LEIDSCH DAGBLAD Deze Couraut verschijnt elkeu dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per poit ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijk* Noui- mers Vijf Cents. Prijs der Advartentiën1-G regels/0.7S. leder* regel meer 12^ Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/O.00. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va« genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; t u. 46 ra.; C u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te' 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 n. 66 ra.; 4 u. 49 m.; 9 n. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te S u. en te 10 u. 50 m.; namiddags te 3 n. 45 ra. 'savonds te 8 n. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snaraiddags. Oost-Iudisoho Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 raav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vair 11i uur.- Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8—™ uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuieu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van üVieote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; ven de Hypo theUen en het Kadaster van 9 4 uur. IV. En nu de Wittepoort. Meer dan twintig jaren geleden waren er reeds klagten over de ongunstige rigtiug van de passage voor rijtuigen door de buitenpoort. Bij gelegenheid van een druk gerij, tp Voorschoten en Valkenburgsche paardenmarktop tweeden Pinksterdag, by in- en uittogten van troepen, enz., was er steeds vrees voor ongelukken dat aanleiding gat' tot het planom de kromme lijn tusschen de beide poorten te veranderen en een gedeelte van den vestmuurzooals nu het trottoir ligt, wegtenemen of gelijk te maken. Tot staving hiervan zij het genoeg te wijzen op een bekend feit, dat de tuingrond naast de kazerne voor eeu zekeren huurprijs in gebruik werd gegeven aan gemeente-amhtenarentot tijdelijk gebruikzoodat dadelijk over dien grond kon worden beschikt, als er gelegenheid was om aan dat plan gevolg te geven, 't Was derhalve een oud plan om een gedeelte van de omgeving van de Wittepoort te slaopenwaarvan de verwezentlijking werd bevorderd door de noodzakelijkheid, om de vestmuur te herstellen en om aan de Kweekschool voor Zeevaart een meer geschikte en gepaste toegang te verschaffen dan door de Weddesteeg. Hoe verschillend men ook moge deuken over de wijze, waarop dat plan een begin van uitvoering kreeg, zooveel is toch zeker, dat met het sloopen van de buitenpoort een plan van meerder omvang in verband stond. Aan die buitenpoort heeft niemand eenige architectonische of historische waarde toegekend zoodat het behoud van de binnenpoort alleen in aanmerking komen kon- Wie heeft beweerd-,- dat die poort oudbouwvallig, //niet zonder groote kosten te herstellen en het onderhoud rooi de stedelijke kas bezwarend was?" De openbaar gemaakte beraadslagingen van den Gemeenteraad behelzen daarvan niets. Men was tegen het veranderen van de kromme lijn, maar bij het behoud daarvan was de stami der Wittepoort wanstaltig en een rechtslreeksche verbinding met den straatweg noodzakelijk. Ook die zou kunnen verkregen worden, mei behoud van de Wittepoortmet trottoirs aan de beide zijden gelijk de een lag aan de zijde van de kazerne; maar die aan (ie overzijde zou een onsierlijke rigting moeten hebben en uitloopen op den zijgevel van het huis aan den hoek van het Noordeinde en de gedamde Binnenvestgracht. Of de Wittepoort architectonische waarde heeft; wij zijn het volkomen eens: ook op dit punt is de smaak verschil lend en daarover is niet te twisten. //Over leelijk en schoon kunnen de denkbeelden zeer verschillen en mag men vragen wie zal kunnen en mogen beslissen tusschen hen die op dit punt van tegenovergestelde meeningen zijn?" Wij bijv. gaven meer waarde aan de Koepoortde Zijlpoort en de Hooge- woerdspoort, maar toch was ons de Wittepoort fraaijer van bouw dan de Mare- en Heerepoorten. Ja: //zij is in ver schillende tijden bijgebouwd, het benedengedeelte is veel ouder dan hetgeen daarop staat!" En toch, wij erkennen het, zij was in ons oog des niettemin veel minder wanstal tig dan het Museum van Oudheden, dat oorspronkelijk een sierlijk woonhuis, in den laatsten tijd versierd is geworden met een bovenbouwdie naar het gevoelen van een leek in de bouwkunde niet zeer pleit voor de fijne smaak van den bewoner, die er invloed op had. De Wittepoort is in 16 5 0 gebouwd, in 1666 van een toren en in 173 5 van een slaguurwerk voorzien. Zij stond vroeger tusschen twee molsns, waarvan een in 1730 gebouwd in 1864 is afge broken, gelijk de andere reeds vroeger en, als de plaatse lijke belasting op het gemaal nog blijft bestaan ook al de overigen hetzelfde lot zullen treffen. Geschiedkundige waarde heeft de Wittepoort niet dan dat zij i» gebouwd in den tijd van Leidens grootsten bloei en welvaart. Zij kan voor oudheidkundigen misschien waarde hebben omdat zij ten sieraad strekt van een gebuurtedie in de 16de eeuw een officieelen naam droeg, waarvan men den oorsprong in de oude keurboeken van Leiden moet zoe ken die een vreemde historie in herinnering brengt. (Zie Orlers bl. 66 gebuurte 23). Wal buiten de Wittepoort his torische waarde heeft blijft in wezen maar overigens hebben

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1