N°. 153-2. Dingsdag 14 Februarij. 865. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MfiBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vyf Cents. Prys der Advertentiën1-6 regels/O.TS. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 8 u. 46 ra.; 6 u. 6 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 ti. 49 m.; 9 n. Fostbusligiiugem aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 45 ju. 'savend* te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Ooit-Indiiobe Landpoit. Over Southampton 1 en 17 over Triest, en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rylss-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'a av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*, Maandagen Donderdag te 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeetterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11-1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10i uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van '«morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van S— 2 uur en van 4 7 uur; der In- en Uitgfande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9-—l uur eu vau 36 uur; rau 'si&ij' ll'»e«to Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; - *au de Hypo thekea en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam Mr. J. J. Lokethan9 rechter in de arr.- techtbank te Dordrecht. Z. M. heeft op verzoek nan den majoor der inf. bij het leger in Ned.-Indie K. G. Fritzenthan3 met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mi litaire dienst, uiet toekenning van den rang van luit.-kol. en van pensioen. De Minister van Bionenl. Zaken, in aanmerking nemen de dat de rijkstelegraafdienst eerlang een verdere uitbreiding van het personeel op de kantoren zal vorderen heeft in de Staats-Courant ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat, tot opleiding eu oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van ongeveer 20 leerlingen wordt toegelaten, om op nader aantewijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. De leerlingen ge nieten een bezoldiging van één gulden daags, en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 3de klasse, op een jaarwedde van f 800. Uit Groningen wordt berigt, dat de smokkelarij van gedistilleerd in de grensplaatsen van die provincie, waar een provinciale belasting op de jenever wordt gehevendie de Minister van Financiën tot grondslag van zijn plan tot uitkeering aan gemeenten heeft genomen steeds wordt voort gezet. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft tot haven- en dokuieester uit een aangeboden drietal luitenants ter zee 1ste klasse benoemd de heer F. P. du Rieu, inspecteur van het loodswezen te Groningen. Te Arasterdam is er weder een groote beweging bij de verkiezing van directeuren der kanaal maatschappij. Er schijnt plan te bestaan bij de voornaamste aandeelhouders om de maat schappij te ontbinden, ten einde de Ministers van Binneniand- sche Zaken en van Financien te verpligten de doorgraving van Holland op zijn Smalst voor rekening van het Rijk uit te voeren en daartoe aan de Tweede Kamer een wets ontwerp in te dieneDvan gelijke strekking als de wet tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Men spreekt van een deurwaarders-exploit in dien geest namens de chefs van eenige groote handelshuizen en andere inschrijvers, met den advocaat van Nierop, lid der Tweede Kamer, aan het hoofd, aan het voorloopig comité beteekend. De hoofdoorzaak van de klagt der werklieden in ijzer fabrieken ligt in de voorwaarden of bestekken van aan neming voor de levering van ijzerwerken ten dienste der staatsspoorwegen, waarin de Minister van Binnenlandsche Zaken niet aan zich de bevoegdheid heeft voorbehouden om de levering te gunDen aan een der inschrijvers te zijner keuze, zonder verpligt te zijn de reden der gedane keuze optegeven. Zulk een bepaling kwam in vorige bestekken voor, zoodat iiu de Minister bij een gering verschil niet bij raagte is de levering te gunnen aan een Nederlandsch industrieel, zoo de buitenlandsche voor minder heeft ingeschreven. Dat verschil was op ƒ231,500 slechts f 8290 en onlangs by het leveren van drie ijzeren draaibruggen over het kanaal van Zuid-Beveland op /"8B,000 niet meer dan f 2860. De //Nederlandsclie Industrieel" laat zich daarover al dus uit «De openbare financien kunnen niet gebaat zijn metledig- loopende werklieden. Wij hebben het reeds meermalen ge zegd, onze fabrieken hebben geen toereikend werkzij heb ben het werk niet, waarvoor zij berekend en ingerigt zijn; waarop zij in billijkheid hebben mogen rekeneneu in het uitzigt waarvan, wel de werkuren ingekort, doch zoo weinig mogelijk werklieden ontslagen zijn. Reeds nu worden, door de beperking der werkuren, de loonen bekrompen. Het is winter. Het vooruitzigt tegen het voorjaar en den zomer is .niet gunstiger. De publieke finautien zullen het weldra on dervinden dat het een denkbeeldige bevoordeeling van de schatkist is, om enkele (luizende guldeus, tien- en honderd duizende guldens arbeidsloon- tot wier uitbetaling ook de werkman zijn deel aan den lande heeft opgebragt- vreemdelingen op gelijken voet als Nederlanders te behau- delcn. Dat de vreemdeling van die ongelukkige zienswijze partij trekt, daarin heeft hy gelijk; wie zou het hem misduiden? Maar dat een regering dit bewerkt, dit bij herhaling toe laat, dat moge verdedigen wil, wij kunnen het niet recht vaardigen. Wat ons van nabij bekend is, mogen wij niet verzwij gen de vreemdelingen zelve veroordeelen de haudelwijze

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1