Binnenlandsch Nieuws. komen, wanneer men het wezen van het Christendom meer zoe- ken gaat in het leven dan in de verstandelijke kennis. De kerkgenootschappen hebben geeu toekomst; de Christelijke Kerk zal de eeuwen verdurenook bij feilen strijd. Wat de pauselijke enciclyca veroordeelt is niet geheel dwalingzelfs niet weinig zal zich als waarheid handhaven. Toenadering en zamensmelting tusschen de Roomsche en Protestantsche Kerken is mogelijk en waarschijnlijk, als men tot den eenvoud en de innigheid van de eerste Christentijden terugkeert. De dwalingen en ketterijen ontstonden bijna altijd, misschien ook in onzen tijd, uit de tweespalt in belijdenis en leven die de Christenheid opeubaarde. Misbruik van de leer ont neemt niets aan hare waardij. Maar teugellooze leervrijheid hemelsbreed verschillende van gewetensvrijheid, ondermijnt elke kerkgemeenschap, en staat in gelijke verhouding als burgerkrijg tot verdediging van den vaderlandschen grond tegenover buitenlandsch geweld. De eenheid en vrede in de Roomsche kerk geven geen waarborg tegen felle bestrijding en nederlaagmaar de wanorde in de Hervormde kerk is een kanker, die doode- Ijjk is. De brochure van Prof. Stuffken levert het bewijs dat de kerkelijke geschillen niet zijn veroorzaakt door een ontrouw beheer en een onvoldoende controle der kerkelijke fondsenmaar in bezwaren tegen de leervrijheid. Zij dag- teekenen niet vau 1862, of 1866, of 1863, maar van 1846 en vroeger, vau den tijd, dat het recht der ge meente is miskend, bespot en vertrapt, dat een oligarchie zich openbaarde die de vaan van leervrijheid en hoordwang opstak. Ook dan wanneer een vergelijk gesloten is tusschen de oude en nieuwe Gemeente-Commissie, aal die wonde zich niet sluitenvoorzeker alleen dan is de radicale genezing denkbaarals het gezag rust bij de gemeente en het kerk bestuur daaruit voortvloeit, ais eerlijkheid en goede trouw op kerkelijk gebied gelijke waarde krijgen als op maatschap pelijk gebied. En nu onze nieuwjaarsgeschenken nog eens naauwkeurig beschouwende, hadden we gaarne ons slotwoord bewaard totdat de heer Z. zijn verantwoording gereed en openbaar gemaakt had. Nu wacht ons die als paaschgeschenk welligt en daarom sluiten wij met toepassing op die geschenken van de woorden van da Costa In het verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal. Z. M. heeft benoemd op nieuw tot vice-president van den Raad van N.-Indië den heer Mr. A. Prins, thans hier te lande, laatstelijk die waardigheid bekleed hebbende, eu krachtens de daartoe door Z. M. aan den gouv.-gen. van N.-Indië verleende magliging, bij art. 1 van diens besluit van 5 Nov. 1864, N°. 12, op de meest eervolle wyze op zijn verzoek, uit 's lauds dienst ontslagen; aan 's Konings adjudant in buitengew. dienst, den luit.-gen. C. P. Schimpf, kommand, van het leger in N.-Iudië, op zijn verzoek, met ingang van den dag in de maand April aanst. waarop hij het bevel over het leger daar te lande zal nederleggen op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit Zr. Ms. mili taire dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige goede en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van recht op pens.; bevorderd tot adj. comm. by het departement van Binnenl. Zaken J. E. Erdman Ez., en P. P. Saraberthans eerste klerken. Voorts op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Nanning Hubrecht, als kapt. bij de dd. schutterij te Leiden en be noemd lot kapt. Mr. C. Cock, tot lsten luit. den 2den luit. H. A. Schmier en tot 2den luit. J. C, Leembruggen. Men verneemt, dat Z. M. de Koning den heer Jhr. F. de Casembroot, adjudant in buitengewone lienst en kapt. luit. ter zee, ten geschenke heeft gegeven een schil derij, vervaardigd door den heer Jhr. Heemskerk van Beest Voorstellende het forceren van de Straat van Simonasaki, door Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Medusa op 11 Junij 1863. H. M. de Koningin-weduwe heeft den heer Jhr. F. de Casembroot ter maaltijd genoodigd. Uit 's Gravenhage wordt berigt, dat de zaak, die thans voor een Raad van eer aldaar behandeld wordt tegen den majoor F., naar een aanvankelijk gedaan onderzoek een schandaal uit de hoogere kringen van Haarlem betreft, dat met Parijsche en Loudensche schandalen kan wedijveren. Naar men verneemt heeft het H. M. de Koningin be haagd hare bijzondere deelneming in het afsterven van den heer J. H. Lubeck aan diens weduwe kenbaar te doen wordeu, Wij vernemen, dat de maatschappij «de Toekomst," te 's Hagewaarvan de heer Lubeck voorzitter wasvoor drie maanden rouw heeft aangenomen. Heden Zaturdag morgen heeft te 's Gravenhage de begrafenis van het lijk des heeren Lubeck op de reeds me degedeelde eervolle wijze plaats gehad. Bij het graf sprak Ds. K. N. Meppen Evang. Luthersch predikant, een kort maar treffend gebed uit, waarna de rid der Huyssen van Kattendijke, president der commissie van be stuur der Koninklijke Muziekschoolhulde bragt aan de ver diensten des overledene, en ten slotte de burgemeester, na mens Z. K. H. Prins Frederik een woord van troost en bemoediging tot de bloedverwanten rigtte; een en ander afgewisseld en besloten door treffende muziek eu zang. Ter vervulling der vacature, ontstaau door het over lijden van Mr. J. S. B. Sandifort, lid van de arr.-rechtb. te Brielle, heeft gemeld collegie de navolgende voordragt opgemaakt: Mr. J. G. Patijn, griffier bij het kantongerecht te MaarssenMr. A. Knappert de Groot, griffier bij het kantongerecht te Brielle, en Mr. A. J. Duymaer van Twist, kantonrechter te Oud-Beijerland. In een particulieren brief uit Zaandam dd. 8 February jl. leest men: Gelukkig varen de booten weer, want ofschoon wij altijd over het Tolhuis naar Amsterdam kunnen, is het bij stremming van de vaart of wij op een eiland zitten. Van een eiland gespiokeu, het verwondert mij dezer dagen niets in de couranten gevonden te hebben over den toestand ran het eiland Horn; gij weet, liet ligt in het Ytusschen deze gemeente en Sloterdijk; interessant is het te zien welk een schade aldaar liet ijs, bij de eerste dooi in de vorige maand, heeft aangerigt; wij bezochten het eenige dagen daarna; de dijken zijn op vele plaatsen bezweken het eiland stond bijna geheel onder water; het woonhuis en de geheele inboedel van den eenigen bewoner, de heer Beukman met zijn gezin, is, behalve een koepelkamer, geheel vernield door de opeeaschuiving van het ijs; nog waren er barrica des van ijsschotsen van 10 a 12 voeten hoogte aanwezig, die de vernieling hadden bewerkt; van 130 stuks vee zijn gelukkig maar 2 kalveren verongeluktde wintervoorraad hooi is echter grootendeels verloren. Meiischenlevens zijn er Gode zij dank niet te betreuren maar hartverscheurend is het verhaal van den heer B., hoe of hij met zijn gezin van 12 personen, in den nacht van 6 op 7 January door een raam op het ijs is gevlugt, zonder zelfs in de gelegenheid te ziju kleeding of dekking te redden die familie heeft daar -van 's nachts 2 uur tot deu volgenden dag 4 uur op het ijs doovgebragt en zijn eindelijk met een boot (een boeijer en nog een schuit waren reeds onbruikbaar geworden tusschen het ijs) dan eens varende en dan weder de boot over de ijsschotsen schuivende, behouden te Sloterdijk aangekomen. Bewonderenswaardig is de moed door den heer Beukman aan den dag gelegd bij dezeu gevaarlijken overtogt, die toch, met een 5-jarig kind op den arm, een 20-jarige dochter, die door het ijs was gezakt, heeft gered juist op het oogenblik dat twee ijsschollen haar als het ware hadden verpletterd. Dingsdag 11. zijn te Kampen drie personen van Schok land over het ijs aangekomen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Harderwyk Ds. J. C. Eijkman te Bruchemte Gouderak Ds. J. A. van Wijk te Bunschoten te Ouddorp Ds. H. W. Creutzberg te Blaauwkapel. Ds. K. G. F. W. Ham te Berkenwoude, beroepen naar de Hervormde gemeente te Boskoop, heeft dat beroep aan genomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor- meerde gemeente te Deventer Ds. I. W. te Bokkel te Ommen,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2