Buitenlandsch Nieuws. Ds. dir. Knap, pied, te Wolsum en Westhem heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Edens en Spannum (Friesland) bedankt. Donderdag avond trad Ds. Gunning van 's Hage in het departeinentsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op, om te spreken over de Geloovige Wetenschap. Hij herinnerde aan hetgeen hij in de vorige spreekbeurt over de Levende God gezegd had; hoe hij had aangetooud dat de erkenning en aanbidding van den levenden God zoo als de Christelijke Kerk belijdt als Vader, Zoon en H. Geest, in strijd was met de beginselen der moderne theologie, waarvoor hij niet elk woordvoerder persoonlijk aansprakelijk hield, maar het systeem in zijn geheel; van meening zijnde, dat gelijk bij velen het hart stond beneden, ook bij menig modern theoloog het hart stond boven de overtuiging. Zijn stelling was gegrond op een historische beschouwing en op een betoog uit den aard der zaak, terwijl hij het standpunt verdedigde waarop hij stond, dat door de moderne theolo gie beschouwd werd als bevooroordeeld, terwijl zij zich ten onrechte aanmatigde op een onbevooroordeeld standpunt buiten hem staan. Na deze uitvoerige inleiding, die de be lijdenis van God den Vader betrof, kwam hij tot zijn tegen woordig onderwerpdat den Zoon bedoelde bij de ontwik keling van de uitdrukking; de Geloovige Wetenschap. Met lofwaardige onpartijdigheid haalde hij het oordeel der mo derne theologie aan over de zoogenaamde geloovige we tenschap, en stelde daartegenover zijn beschouwing, die achtereenvolgend betrof: hoe verstand, rede, kennis en ge weten in betrekking tot den levenden God moesten staan om de geloovige wetenschap te kunnen genoemd wor den. Ook bij ieder punt werden de begrippen der moderne theologie ter sprake gebragt en overtuigend aangetoond dat verwarring in begrip van verstand en rede noodzakelijk moest leiden tot wanbegrip en valsche kritiek; dat het geweten in de eerste en voorname plaats in verband moest komen met de heiligheid van God en het denken en weten zich oplossen in de gemeenschapsoefening met God. De beginselen en betrekkingen der moderne theologie tot de wereldtot de menschheid en tot God werden begrijpelijk gemaakt, en daaruit het bewijs ontleend, dat het beweren, alsof de mo derne theologie de menschheid van Jezus liet komen tot haar recht, geen grond van waarheid bezat, gelijk ook door menig theoloog reeds de zondeloosheid van Jezus werd ontkend. Aan het slot stelde hij de moderne theologie voor als in volko men overeenstemming met het beeld of de verschijning van de doo lenkaravane uit de werken van Freylichrath. Het is niet mogelijk een meer degelijke en uitvoerige schets te le veren van de deels philosophischedeeh schriftuurlijke ont wikkeling van het onderwerp, dat grootendeels bij wijze van improvisatie werd behandeld, maar tevens voor verstanden hart gevvigtige wenken bevatte, 't Bleek immers op nieuw, dat de moderne theologie niet bestand schijnt te kunnen zijn tegen de werking van het geduchte wapen, waarmede zij bi3treden wordt: de kennis van de menschelijke verdorvenheid, ocndat zij het begrip van zonde met een onbegrijpelijke op pervlakkigheid bejegent en niet laat komen tot zijn recht. Het is daarom juist te bejammeren, dat onder het gehoor Blechts enkele aanhangers der moderne theologie worden ge vonden voor wien deze gelegenheden uitermate nuttig zijn veel meer dan voor hendie te weinig van de moderne theologie weten en op de klank der woorden afgaan, zonder het een of het ander recht te vatten. Strookt het met den aard eener wetenschappelijke bestrijding van de grondbegin selen der moderne theologie dat zij gaat boven de gewone alledaagsche bevatting, en moet zij uitdien hoofde verschil len van de populaire voordragten der volksredenaars; 't is evenwel in haar belang, dat zij een vorm kiest, die haar meer ingang doet vinden tot de verstandelijke overtuiging van het gehoorwaarop men rekenen kan. De moderne theologen zij mogen dan soms zeer oppervlakkig zijn trach ten zichook als zij wetenschappelijke zaken behandelen zoo duidelijk, geregeld en eenvoudig mogelijk, enkelen wel wat ruw en plat uittedrukken en hun voorbeeld verdient onvoorwaardelijk navolging, als men spreekt tot een gemengd meestal niet geleerd of niet geletterd gehoor. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag iles namiddags te 5 uur 31°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 30°. Vrijdag morgen te 5 uur 24°, te 8 uur 23°, 's middags te 12 uur 31°, 's namiddags te 4 uur 28°. Dingsdag is het lijk van Dr. J. J. van Kerkhove te Brussel ter aarde besteld hij was te Leiden gepromoveerd daar hij uit eigen beweging een ambulance voor den slag van Waterloo had opgerigt, werd hij ridder van den Ned. Leeuwlater als chir. majoor in O.- Indië in de expeditie tegen Diepo Negoro ridder van de Miliitaire Willemsorde. In 1830 verliet hij de dienst. Eindelijk is de persoon gevonden die de diplomatieke dépêches tusschen Weenen en Berlijn heeft aan het licht ge bragt. Het is de heer Landsberg, een Pruis van geboorte, die bij de Oostenrijksche legatie te Parijs is geattacheerd. Deze is terstond naar Weenen ontboden om zich te verant woorden. Het schijnt evenwel dat hij geen indiscretie gepleegd heeft, en slechts gebruik heeft gemaakt van hetgeen hem door anderen werd gegeven. Hij is dan ook weder naar Parijs ver trokken om zijn betrekking van correspondent van de Weener Abendpost en Presse voort te zetten. De graaf van Eu is met zijn gemalin een Braziliaan- sche Prinses, in Engeland aangekomen. De graaf en gravin van Parijs, de Prins en Prinses Joinville, de Hertogen van Nemours en Chartres en Prinses Margaretha van Orleans heb ben met grooten stoet de jong gehuwden te Southampton ontvangen. Met den graaf van Eu kwam ook de Hertog van Saksen, die met de zuster der gravin is gehuwd. Het echtpaar heeft zich dadelijk naar Claremont begevenom de Koningin Marie Amélie te bezoeken. De dief van twee voorwerpen uit de kunstverzameling Pourtalez te Parijs is gevat. Hij is, gelijk men dadelijk had verondersteld, een schatrijk kunstverzamelaar, die den dief stal alleen heeft bedreven uit een aan waanzin grenzend ver langen om beide voorwerpen te bezitten. Men schat de opbrengst van den verkoop dezer kunstver zameling op drie millioen francs. Reeds hebben 31 vrienden van Proudhon met Gustave Chaudey aan hun hoofd zich bereid verklaard voor de toe stand zijner weduwe en hare twee dochters te zorgen. De abt Desplaces, die in de Vasten op de Tuilerien zal predikenis een voormalig Jezuitdoch reeds sedert acht jaar geen lid meer van die sociëteit. De eigenaar van het Fransche blad le Nation is nu kortelings failliet verklaard. Het passief bedraagt 400,000 francs. - Er is te Londen sprake van de vestiging eener alge- meene telegraafmaatschappij voor dagbladen, waarin die van den heer Reuter zal overgaan. - Uit Parijs wordt het volgende medegedeeld door iemand die Maandag 11. in het Grand Hotel deel nam aan het paarden- vleeschbanquet. Daar werd ons onder meer andere lekkernijen voorgediend: Cheval en boeuf a la mode, Cheval en hachis, Cullotte de Che- val bouillie garnie de choux, filets de Cheval bigarrés en patés de foie de Cheval aux truffes. Welnu dat alles heeft mij tame lijk goed gesmaakt, nadat de eerste afkeer overwonnen was, - en het is mij ook zeer goed bekomen. Vooral de soep was zeer lekker; ik geloof dat de grootste fijnproever geen verschil zou kunnen waarnemen tusschen rundevsoep en paardensoep. Men had ons evenwel in zeker opzigt een leelijke poets gespeeld. We dachten namelijk allen, dat men ons althans voor deze feeste lijke gelegenheid fiksche, gezonde, krachtige en jonge paarden te eten had gegeven; in die illusie bleven we tot aan het des sert en dus tot aan de toasten. Daaruit vernamen wij - en ik werd er bijna ongesteld van - dat de directie een grooten slag had willen slaan en ons daarom op oude knollen onthaald had. Het duurste paard had 40 francs gekost, de overigen 30 en 18 francs. Het paard dat 18 francs had gekost - zoo deelde men ons mede, - had den eerbiedwaardigen ouderdom van drie en twintig jaren bereikt en was zoo mager, dat de ribben door den huid staken. De overige paarden waren iets vetter, maar het jongste was den ouderdom van veertien jaren lang gepasseerd. Ontvang voor zoo ver ge er belang in stelt, de verzekering, dat ik een geheele flesch Bourgogne moest ledi gen voor ik eenigermate vrede kon hebben met het denk beeld van een deel van dien drieëntwintigjarigen rozinant

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2