Buitenlandsch Nieuws. Naar men verzekerthoudt de regering zich thans bezig met de beantwoording van het voorloopig verslag der Tweede Kamer van de Staten-Generaal over het wetsontwerp betrekke lijk de schutterijen. Men verwacht, dat die beantwoording spoe dig zal gereed zijn zoodat men de behandeling van dat ge- wigtig wetsontwerp nog in den loop dezer zitting kan te ge- moet zien. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland heb ben bij besluit van den lsten dezer bepaalddat de uit oefening van de afzonderlijke jagten op waterwild, op genoemd in art. 17 der Wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad N°. 8 7), is gesloten op Zaturdag den éden Maart eerstk., met uitzondering van het vangen van eend vogels in eendenkooijen of daarmede gelijkstaande toestellen, welk jagtbedrijf blijft toegelaten tot en met den 3lsten Maart daaraanvolgende, en mitsdien van eerstgemeld tijdstip af, de jagtbedrijvenvermeld in art. 15 dier Wet, sub letter d en ft en van laatstgemeld tijdstipdat onder letter h zijn verboden. - De heer adv.-gen. Gregory heeft aan den Deken van de Orde van advocaten te 's Gravenhage toegezonden het welgelijkend portret van zijn voorganger den heer Mr. J. C. Faber van Riemsdijk, als een geschenk voor de Orde. Dat portret is thans geplaatst in de practizijns-kamerbehoo- rende bij de Burgerlijke Kamer van den Hoogen Raad. De toonkunst heeft een zeer gevoelig verlies geleden de waardige Lubecksedert omstreeks veertig jaren direc teur van de Koninklijke Muzijkschool te 'sHage, is heden Dingsdag bezweken. Nu twee jaren geleden is het magazijn van verwwaren van den heer v. d. H. in de Casuariestraat te 'sHage met al de daarin aanwezige boeken geheel verbrand. De brandwaar borgmaatschappij Uitrajectum te Zeist weigerde de voldoening aan den eisch tot uitbetaling eener schadevergoeding van 17,000, bewerende, dat er tijdens den brand nagenoeg geen goederen aanwezig waren. Bij arbitrage is dezer dagen de Maatschappij tot uitbetaling van dat bedrag veroordeeld. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden gegeven een laatste voorstelling van de groote opéra le Prophétewaarin mevr. Rosa de Vries ook voor het laatst zal optreden. Voor de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg hebben zich een 80tal jongelingen aangemeld. Volgens aankondiging van de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen zullen dagelijks vier treinen rijden van Zutphen naar Arnhem en terug. Het water in de rivier de Waal te Nijmegen is aan zienlijk gevallen, zoodat het door de verzakking ontstane lagere gedeelte weder begaanbaar is. Nu echter kan men zich overtuigen van de vorderingen welke de verzakking, vooral in den kademuur, boven de kraan heeft gemaakt, zoodat de verzakking hoe langer zoo meer bezorgdheid ver wekt. Vrijdag tegen den middag vertrok zekere Steins meteen ander persoon van Zwolle naar het aan den IJssel gelegene Wilsumten einde voor zijn meester, een vischkooper en pa- lingrooker te Zwolle, van daar een partij visch te halen, Daar er ontzettend veel stroom op den IJssel was, werden Steins en zijn makker zoo vermoeid van het roeijendat zij op eenigen afstand van het Katerveer gekomen, besloten het schuitje vast te leggen en stadwaarts te gaan ten einde van daar hulp te verkrijgen. Inmiddels was de avond gevallen, en durfde men den visch en het schuitje niet onbewaakt laten, weshalve Steins daarbij bleef. Hij schijnt uit het schuitje gegaan te zijnten einde door loopen op den IJsseldijk zich warm te houden maar is niettemin door de felle koude bevangen. Toen zijn makker met een ander terugkwamvond men Steins zielto gende aan den IJsseldijk liggenen terwijl men hem naar het veerhuis vervoerde, gaf hij den geest. Dingsdag namiddag omstreeks drie uur heeft te Gro ningen een brutale diefstal plaats gehad. De voerman van Assen op Groningen, genaamd J. Lunshof, die gewoonlijk op de marktdagen voor de Heerepoort zijn vrachtwagen laat staan, had vóór op den bok uit zijn reiszak eenig geld be taald toen hij dezen zak weer in den wagen weglegde en in de nabijheid eenige werkzaamheden verrigtte. Eenige oogenblikken daarna zijn reiszak weder moetende gebruiken bemerkte hij, tot zijn niet geringe ontzetting, dat hij ver dwenen was. Er bevond zich een som van ruim 200 aan contanten in. Ofschoon dadelijk van deze ontvreemding ken nis is gegeven aan het bureau van politieheeft men er tot dusverre niet in mogen slagen, den dader te vinden. De gemeente 's Heer Arendskerke leverde dezer dagen een bijzonderheid op, die met recht zeldzaam mag heeten. Een arme vrouw van 77 jaren, zekere A. P., wed. P. F., sedert 20 jaren door de Hervormde diaconie bedeeld, maar nooit hooger dan met 1,50 per week, bragt aan de diaconie een geschenk van 60 en gaf bovendien nog ƒ54 voorde herstelling der woning, waarin de diaconie haar huisvesting verschaft. Zij hadgedurende de jarenwaarin zij bedeeld werd, die som van ƒ114 op de door haar ontvangen be deeling bespaard. Aangenomen het beroep bij de Herv. gemeente te Scheveningendoor Ds. H. W. A. Verhoed', pred. te Oud- Beijerland. Ds. J. H. Donnerpred. bij de Christ. Afgesch. ge meente alhier, heeft voor de beroeping naar Groningen en naar Pella in Noord-Amerika bedankt. Uit Leiden wordt naar 's Hage het volgende berigt //De commissie uit het Leidsch studentencorps, belast met de regeling van de maskerade, had aan het corps voor gesteld, de maskerade op den 14den Junij e. k. te doen plaats hebben. Bij het collegium was een schrijven ingeko men van den bijzonderen kerkeraad der Nederd. Herv. ge meente, om uithoofde van het Avondmaal de feestviering- niet in die week te doen doorgaan. Op een gehouden corps vergadering is besloten met 108 tegen 13 stemmen in het verzoek des kerkeraads niet te treden en alzoo het voorstel der commissie aantenemen. Uithoofde van de ophanden zijnde feesten zullen Woens dag den 8sten dezer de gebruikelijke serenades niet gehou den worden. Op dien dag zal de rector-magnificus, Prof. Halbertsma, na het houden van een Latijnsche redevoering in het groot auditorium der academiehet rectoraat neder- leggen en overdragen aan Prof. van Boneval Faure. Des middags zal de rectorale maaltijd in de stads-geboorzaal wor den gegeven." Dit berigt, door sommige dagbladen overgenomen is niet juist, daar er geen adres of schrijven door den bijzonderen kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier over de mas kerade is gerigt tot de commissie. De dag waarop de ge- costumeerde optogt zal plaats hebben is voorloopig bepaald op Dingsdag 13 Junij e.k. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 3 2°, te 10 uur 30°. Dingsdag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 28°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 36°. De gravin Danner, in morganatisch huwelijk weduwe van wijlen Koning Frederik YII van Denemarken zal we der in het huwelijk treden met graaf Solwerstolpenuiteen der oudste geslachten van Zweden. Uit het Koningrijk Italië stroomen voortdurend mon niken en nonnen naar Rome. Hunne kloosters zijn meestal opgeheven en zij ontvangen pensioen. Intusschen verkiezen zij voor het meerendeel ook nu verder in conventen te le ven. Een bijzonder geval heeft zich te Macerata voorgedaan. Het aldaar bestaande klooster San Lorenzo is bestemd om tot wereldlijke doeleinden gebezigd te worden. Twee nonnen weigeren echter bepaaldelijk het gebouw te verlaten en men heeft tot dusver geen geweld willen gebruiken. Een van deze beide is Signora Cornaro, zuster der gravin Lovatti en afstammelinge van Catharina Cornaro, Koningin van Cyprus. Ook in den tijd, dat Garibaldi zich met zijne troepen te Rome bevond en eenige kloosters tot kazernen en magazij nen had doen inrigtenwaren in een er van nog slechts twee nonnen die weigerden het gehouw te ontruimen. Gari baldi beval dat men haar dan ook met rust zou latende cellen die zij bewoonden, bleven tot hare beschikkingmaar het overige gedeelte van het gebouw werd geheel en al door de Garibaldini ingenomen. Toen deze één dag in de kazerne hadden geleefd, waren de nonnen vertrokkenzonder dat er eenig geweld was gebruikt. - Uit Brunswijk wordt gemeld, dat de laatste repre-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2