Buitenlandsch Nieuws. teleden voor hunne wenschen voldoening mogen vinden. Bij den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Zalt- Bommel werd voor eenige dagen een missive van eenige leden (orthodoxe) der gemeente ontvangen welke het ver zoek inhieldom eens in de week predikanten (orthodoxe) van elders een predikbeurt te doen vervullen. De Kerkeraad (niet orthodox) besloot met algemeene stemmendit ver zoek niet toe te staan op gronddat door de twee predi kanten (niet orthodoxe) genoeg predikbeurten vervuld worden. Aangenomen het beroep van Ds. A. C. Kamerman te Fort Bath naar Oud- en Nieuw-Gastel. Ds. J. W. Felix te Utrecht heeft voor het beroep naar Kralingen bedankt. Den lsten Febvuarij heeft plaats gehad de uitloting van aandeelen in de geldleening ten behoeve van de ver bouwing van de Pieterskerk. Uitgeloot zijn de aandeelen N°. 19 113 115, 92, 86 84, 32, 41, 111 en 47. Uit Curasao wordt ons dd. 6 January het volgende gemeld Zr. Ms. oorlogstoomfregatCornelis Dirks, is vóór nieu- wejaar nog in de haven alhier teruggekeerd van een togt naar St. Martin. Met een schoener nl. van daar was, vóór Kersmis, de tijding aangebragtdat er een opstand onder de vrijgemaakte negers zou uitbreken en verzocht de waar nemende gezaghebber (de werkelijke gezaghebber, de heer van Idsinga, is met verlof naar Nederland) hulp van onzen gouverneur, om dien opstand te voorkomen. Daarop is na eenige dagen de Cornelis Dirks, met 25 man van het gar nizoen alhier, onder bevel van den lsten luit. du Cloux naar zee gestoomd, heeft die troepen overgebragt en is wel dra teruggekeerd. Zoo men verzekert, moet die mare vau een opstand zeer overdreven zijn geweest, en moet er wel eenige ontevredenheid onder de vrijgemaakte negers huis vesten, doch dit veroorzaakt worden, omdat zij worden genoodzaakt, door zekere personen van wie zij afhankelijk zijn door voorschottenom goederen en levensmiddelen bij dezen tegen hoogen prijs te nemen en anders geen werk kunnen krijgen. Zoo verzekert men ten minste en het zou waar kunnen zijn. Want de geest der vrijgemaakten laat in deze streken niets te wenschen over. Zij gedragen zich or delijk, doen hun werk, en doen zij al niet veel werk, men bedenke, dat, als zij drie dagen in de week voor loon ar beiden, zij er, bij hunne eenvoudige levenswijze, kleeding, woning, er ook de vier overige dagen van kunnen leven. Die menschen leven meer bij den dag en hunne behoeften zijn zeer weinig. Zij waren zoo weinig gewoon; want als slaven kregen zij zoo luttel weinig! Ja, men klaagt hier en daar wel over diefstalmaar heeft diefstal ook niet in het beschaafde Europa plaats? En waarin bestaat dan nog die diefstal? In het plukken van een weinig ooft, dat men voor een appel en ei verkoopt; in het ontvreemden van een en kele kabriet (bok), waarvan de huid alleen een geringe waarde heeft. Voorleden maand stierf hier een weduwe van bijna 9 6 jaar die een talrijke familie nalaat. In het vorige jaar overleed een weduwe van bijna 93 jaar. Onderscheiden hebben hier reeds den leeftijd van diep in de 80 bereikt en zijn in het genot van ziels- en ligchaamsvermogen in zoo ver dat die hooge jaren kunnen schenken. Een bewijs, dat men bij een matige levenswijs ook onder de keerkringen en bij voort durende hitte wel oud kan worden. Er leven hier negers en negerinnen, die over de 100 jaar oud zijn. Die echter een hoogen leeftijd bereiken zijn meestal vrouwendaar de levenswijs der mannen dikwijls al zeer ongeregeld is en daardoor vroegtijdig de zaden voor den dood rijpen. Aan Hollandsche schepen is hier geen gebrek, Met de Zeester is het zesde hier aanwezig. Maar de retour-lading Daaraan hapert het. En nu zijn er nog drie op reis hier heen! Waar moet het naar toe? Weken of maanden lang hier liggen en dan nog met een halve lading naar Holland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 4 5°, 's namiddags te 4 uur 44°. De kunstschaatsenrijder Jackson Hayner heeft in de vorige week te Berlijn een voorstelling gegeven waarby 6000 personen tegenwoordig waren tegen 5 silbergrosschen entree. Het ijs was echter zoo slecht, dat hij niet langer dan 10 minuten heeft gereden en de menigte onvoldaan is terug gekeerd. Onderscheiden Parijssche dagbladen van verschillende staatkundige kleur behandelen het verkieziugswerk van de Hervormde gemeenten in Frankrijk. De heer Guizot wordt aanbevolen en bestredenmaar de aangekondigde herstem ming schijnt uitgesteld te zijn. Te Parijs wordt dezer dagen de algemeene aandacht getrokken door een reusachtige Engelschman, die den gan- schen dag door de straten wandelt. Hij is drie Nederl. ellen lang en gezet naar evenredigheid. Hij heeft nog geen baard. Men zegt, dat hij solliciteert naar de betrekking van tam boer-majoor bij de garde. In de Ardennes drong dezer dagen een wolf in de woning eener boerin greep een in de wieg liggend kind en maakte zich daarmede uit de voeten. De moeder vloog den wolf achterna, luidkeels om hulp roepende. Hierop kwamen drie mannen toesnellen die er na een hevigen strijd in slaagden den wolf te dooden en hem zijne prooi te ontruk ken. Het kind was slechts weinig gekwetst. Het huis der boerin was intusschen een prooi der vlammen geworden. De moeder had namelijk bij de komst van den wolf een stuk brandend hout genomen om den wolf vrees aan te jagen en dit weggeworpen toen zij zag dat het niet hielp. Hierdoor was haar huisje in brand geraakt. De gemeente heeft zich met de verzorging van moeder en kind belast. Voor eenigen tijd deelden de dagbladen het berigt mede, dat door zekeren Donat eene nieuwe wijze van tele graferen was uitgevondenwaarbij wel is waar de electrici- teit in toepassing werd gebragtdoch geene telegraafdraden noodig waren. Thans is gebleken dat van de uitvinding niets aan is, en dat Donat, die een veroordeeld misdadiger is, de geheele zaak bedacht heeft, om tot het plegen allerlei bedrog zijn voordeel te doen met den naam dien hij zich had weten te verwerven. Hij slaagde daarin dan ook bij zonder, en welligt zou hij ongestraft zijn gebleven, wanneer hij niet zoo onbeschaamd was geweest allen die hij bedro gen had, per circulaire naar Vincenne3 te ontbieden, om een proefneming met zijn uitvinding bij te wonen. Daar ver namen allen, hoe erg zij om den tuin waren geleid. Een klagte werd ingesteld en Donat tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een der onbetamelijkste zamenscholingen sedert de de monstratie tegen het kerkgaan die vóór eenige jaren aan het West-end te Londen plaats greep werd Zondag in Vic toria-park aldaar gezien. Niet minder dan tusschen de der tig- en veertigduizend menschen waren daar bijeen, en on der deze twee- a drieduizend uit de gemeenste klasse des volks. Deze laatsten maakten zich meester van de wandelpa den en banken in het middenpunt van het park, en begon nen een hevigen aanval met sneeuwballen op de voorbijgan gers. Hoe fatsoenlijker men er uitzag, des te meer had men te lijden. Vrouwen en kinderen ondergingen dezelfde beje gening en werden deerlijk mishandeld niet alleen werd hunne kleeding bedorven, maar ook hun gelaat en hoofd door stuk ken ijs en steen verwond. De bewaarders der orde in het park waren tegenwoordig, doch konden zich niet behoorlijk tegenover het graauw doen gelden. Eenige der belhamels werden uit het park gesleurd en in handen der politie over geleverd doch het gemeen volgdewierp met steenen en vuilnis en noodzaakte de gerechtsdienaars de schuldigen los te laten. Verscheidene personen zijn ernstig gewond, men schat het aantal mishandelde vrouwen op 3000. In St. Ja mes Park hebben ook dergelijke onbetamelijkheden plaats gehad. Op den 30sten October jl. bestond de Noord-Ameri- kaansche schuld uit 961,170,792 d., belaalb. in goud, reut. 56,646,604 5 84,038,314 papier, rent. 28,667,004 471,889,408 rentelooxe schuld. Totaal 2,017,009,515 doll. Volgens opgaven van de regering der in verzet zijnde Staten van Noord-Amerikabedroeg de schuld op den lsten October 1,726,381,095 doll. In 1863 tot 47 pCt. ter markt gekomen, daalde ze dit jaar van 23^ pCt. tot 1|

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2