N°. I 521'. Woensdag 1 Februarij. A". 18455. (Slot.) Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, e,n ko9t. voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ruers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën, 1-0 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12^. Cts. Geboorte-hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.j 6 u. 6 m., 9 a. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te_ 8 u. 44 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 o.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u 50 m.;'s namiddags te 3 u. 45 m !savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Trië9t, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur '9 ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 194 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur, Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks vai 8 C uur en van 4 7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9-1 uur en van 36 uur; van 'sB -L-s D'.-eote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; v-nde Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Thorbeckiasiisnie en aiiti-Tliorbeckfanlsme. Na alles overwogen te hebbenkomt het ons ten 9lotte voordat indien men die uitdrukkingen wil behoudenin onze dagen van spraakverwarring op elk gebieddaaraan een bepaalde beteekenis toekomt. Menigeen acht haar synoniem met liberaal en conservatief; maar de Ministeriën die van 1853 tot 1862 zich hebben opgevolgd, traden allen op met een programma, dat een liberale kleur had, ofschoon met een min of meer sterke anti-Tborbeckiaansche tint. Nu een Thorbeckiaansch Ministerie daarvoor in de plaats en aan het bewind gekomen isheeft men de Koloniale belangen genomen tot een shibbolethmaar overigens is er slechts een anti-revolutionnair beginsel, dat zich doet gelden, dewijl toch de anti-Thorbeckiaansche oppositie blijkt beginselloos te zyn. Ofschoon we de feilen van dit Ministerie onverholen heb ben aangewezen, toch blijven de liberale beginselen, waar door onze staatsinstellingen zich kenmerken de onze. Heb ben we soms harde waarheden gezegder bestaat bij ons hoop, dat zij, wien ze gelden, zullen zeggen met. den kin derdichter van Alphen: A Een vrienddie mij mijn feilen toont Gestreng bestraft en nooit verschoont, Heeft op mijn hart een groot vermogen. Zullen die beginselen, eerlijk en getrouw toegepast, voor Koning en Vaderland heilzaam zijn en blyvendan rust de pligt op elkdie ze aanklevenom ze in eere te houden en op het gebied des maatschappelijken levens, zoowel als in staats- en openbare betrekkingen, te doen blijken, dat het ware liberalisme meer is dan een leuze, dat het is een kracht en zuurdeesemdie alles beheerscht en doortrekt. En die tegen dat liberalisme zijn moeten haar bestrijden in hare beginselenomdat zulk een strijdeerlijk gevoerdal tijd een beslissing krijgt. En waarlijk, als men onpartijdig acht geeft op onzen staatkundigen toestand en op het verschil lettusschen de zen tijd en dien vóór 1848 zal men moeten erkennen, dat de rechten en vrijheden der natie uitnemend zijn uitgebreid en bevestigd, - ja dat, daar waar men zich zorgvuldig wacht, om de godsdieust met de staatkunde te vermengenrust vrede, eensgezindheid en orde heerschen. Wat is er toch over gebleven van de dwaze vrees, die door enkelen is opgewekt en velen heeft verontrust, alsof de herziening der grondwet was in een rigting om Nederland te vormen tot een repu bliek'? - Welk een ommekeer in den maatschappelijken toe stand vooral door de milde erkenning van het recht van vereeniging, terwijl vroeger een Napoleontische strafwet de vrijheid van geweten aan banden lagWelk een verbazende verandering op het gebied der volksvertegenwoordiging, in zaken van het staats-, gewestelijk en plaatselijk bestuur, bij een stelsel van openbaarheid, zoo uitnemend geschikt, om misbruiken te werenWat zou die toestand nog verbeteren indien niet hartstogt, onverstand, partijgeest, - indien niet de zonde invloed en kracht uitoefendenook bij het bezit der beste wetten en instellingenwaardoor zoo vaak de mensch bederft het edelste, het kostbaarste, het goede, dat hij bezit De Koning is onschendbaar, de Ministers zijn verantwoor delijk. In dat grondwettig voorschrift ligt meer kracht en waarborgdan in een bloote formulewaarmede 's Konings gezag wordt versierd. In een constitutionele monarchie, ge lijk in Nederland bestaatz(jn voor Koning en Natie rech ten en pligten zóó geregeld, dat er op bloei en welvaart hope is en in betooning van eerlijkheid en trouw ook op Gods zegen 1 En zoo gedenken wij aan het driejarig bestaan van het tegenwoordig Ministerie, dat we een lang en gelukkig, maar daartoe ook vele eerlijke en trouwe vrienden toevrenschen. - Zoo begrepen, zal het liberalisme, dat waarlijk geen vrucht is van ongeloof en revolutie, maar in edeler grond zijn wor tel heeft, in tal van ware aanhangers winnen!

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1