Buitenlandsch Nieuws. Op de Waal, Ryn en IJssel is weder veel drijfijs. Te stig debat onderworpen, in één woord, de geestelijke spij zen welke de gastheer opdischtewaren keurig en voed zaam tevensen menigeen is in de gelegenheid gesteld een pistache of ulevel voor zijn kleinen met zich naar huis te nemen. 't Was inderdaad te betreuren dat die krans het Troyaan- sche paard heeft ingehaald, toen men het kistje in de ver gaderzaal binnenbragt, waarop in koperen letteren T. P. geschreven stond. Men verdiepte zich in conjecturen aan gaande den inhoud en de beteekenis dier letteren en 't was slechtseen kistje vol godsdienst. Strijdschriften op theologisch gebiedwaarvan de geest des kemphaansen het iiik weet 't alleen" het kenmerk was. De dames schud den 't kistje ledigredeneerdenpolemiseerdende een werd liberaal, de andere orthodox, en 't was uit met den krans. De theologie is een best voertuig tot opbouw van kerkenmaar 't is een moeijelijk voertuigdat dagelijks ongelukken berokkent. Wordt theologie in een vriendenkring binnengebragtmen haalt het Troyaansche paard binnen, en 't gaat zooals het met dezen krans ging. Zeer belangrijk was de bespreking der vraag; of ligchame- lijke straffen onvoorwaardelijk zijn aftekeuren? waartoe vijf grondregels werden toegelicht: 1°. straf zelden, opdat de indruk der kastijding niet door de gewoonte vertlaauwt; 2°. straf nuchteren, d. i. niet in drift, maar in bedaarden toestand des gemoeds; 3°. straf zelf, opdat b. v. de kin deren niet leeren papa te beschouwen als een strafrechter, bij wiens tehuiskomst mama zich met de rol van aanklaag ster tevreden stelt; 4°. straf terstond, om den indruk der straf niet te ver van de bestrafte daad aftescheiden; 5°. straf alleen het kwade, en dus niet in zoo menig onbedui dend geval, dat niet van den wil des kinds afhangt. - Na dit een en ander liet de spreker de dameskrans afloopen met de voorlezing van een opstel, waarin de dwaasheden van sommige ouders in het verwennen, vertroetelen en be derven van hun kroost op een geestige wijze aan de kaak werd gesteld. Te Amsterdam is het gerucht vrij algemeendat bijna al de redacteuren van //de Gids" hun ontslag hebben ge nomen. - De Gemeenteraad van Amsterdam heeft een subsidie van f 3000 verleend, ten behoeve van de in April a. s. te houden algemeene tentoonstelling van tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt. Den 26 27 en 28sten Augustus zal door de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw een groote tentoonstel ling van pluimgedierte, bloemgewassen en tuinvruchten te 's Hage worden gehouden. Maandag avond is door een groot aantal studenten der Hoogeschool te Utrecht een serenade bij fakkellicht ge- bragt aan den heer Douwes Dekker (Multatuli), schrijver van de Bruid daar bovenwaarvan dien avond de voorstelling had plaats gehad. De schouwburg was op alle rangen over bezet. Stuk en uitvoering voldeden beidenzoodat de schrij ver tweemaal door het publiek met geestdrift werd voorge roepen en ook het personeel vau 't gezelschap des heeren de Vries die eer deelde. Men verzekert, dat de feestelijke opening der spoor weg-sectie Arnhem-Zutphenop Woensdag den lsten Febr. zal plaats hebben eü de exploitatie voor het publiek waar schijnlijk reeds op den 2den zal kunnen geschieden. Maandag avond overleed te Zwolle de heer E. T. Schaepman doet. in de genees-en verloskundein den leef tijd van 64 jaren. Algemeen en groot is de deelneming in het afsterven van den man die in zijne practische loopbaan aan groote kunde belanglooze zelfopoffering voor en liefde tot den lijdenden natuurgenoot paarde. De maatschappij ver liest in hem een zeer verdienstelijk lidZwolle een harer burgers, wiens aandenken, om het vele goede door hem ver- rigt, in zegening zal blijven. Naar men verneemt, is door den laatsten stormvloed en ijsgang aan de beveiligingswerken van Schokland belang rijke schade veroorzaakt. De werken aan de westzijde van dat eiland waren op den 18den dezer, door het ijs nog grootendeels niet op te nemen. Sommige gedeelten van de schermwerken der westzijde zijn geheel weggeslagenterwijl vele palen óf gebroken óf uit hunne plaats verzet waren. Westervoort, te Arnhem en te Zalt-Bommel werden de gier brug en gierpont al weggenomen. De hulponderwijzer te Baardwijk is op vrije voeten ge stelddaar niet gebleken is, dat de dood van het jongentje door slaan is veroorzaakt. Te Bleskensgraaf is beroepen Ds. G. J. Gobius du Sart, pred. te Amemuiden. Ds. L. Schouten te Apeldoorn heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Harderwijk bedankt. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag is tot onderwijzer in het handteekenen bij de hoogere burgerschool benoemd de heer J. J. de Vink op een jaarwedde van f 500 en besloten tot de aanstelling van een 6de hulp onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid la ger onderwijs van de 2de kl., voor meisjes. Een ingekomen missive van HH. curatoren der Leidsche Hoogeschoolbetreffende overeenkomst tot vergrooting van het Academisch gasthuis, namens den Minister van Binnen- landsche Zaken aan den Raad gerigtwerd gesteld om be- rigt en raad in handen eener commissie, bestaande uit de HH. Tollens, Hubrecht en Hoog. De voorgestelde verhuring van een zolder van de Zijlpoort aan P. Fontein en Zn. is wegens gevaar van brand niet goedgekeurd en aan I. Imaus in eige-ndom afgestaan, een poort op de Uiterstegracht. Het plan tot stichting van een gebouw op den Vestwal i tusschen de Mare en den koreumoleo de Valk, om aan fabriek en handwerklieden een gelegenheid te verschaffen tot gezellig verkeer en uitspanning, kan bij gebrek aan genoegzame mede werking en ondersteuning geen uitvoeriug erlangen. De edele ontwerpers van dat plan hebben daarvan aan den Gemeente raad en aan de inschrijvers op de geopende geldleening kennis gegeven. Eenige ingezetenen die in het Noordeinde wonen heb ben zich tot den Gemeenteraad gewend, met het verzoek, dat het uurwerk en de slagklok van de Wittepoort in de nabijheid van die straat mag worden geplaatst op een of ander gebouw, ten einde het ongerief te voorkomendat uit het gemis daarvan voor de geburen zou ontstaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 28°. Donderdag morgen te 5 uur 28°, te 8 uur 28°, 's middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 32°. Te Herchie3 in Belgie deed dezer dagen de politie 's nachts de ronde in de herbergen, en bekeurde wegens het aldaar na bezetten tijd zich bevinden bijna al de schepenen en de leden van den gemeenteraad. Kolonel Charraseen Fransch uitgewekeneis te Bazel overleden. In de noordelijke streken van Schotland heeft dezer dagen een zware donderbui geheerscht, gedurende welke de bliksem op verscheidene punten is ingeslagenzonder echter aanmerkelijke schade te weeg te brengen. Uit Athene meldt mendat de oom van den Ko ning, Prins Julius van Glücksbuvg- in den Pireus is aan gekomen. Bij gerucht wordt gezegd dat hij graaf Sponneck zal vervangen als raadgever des Konings. Aan de begrafenis van den heer Proudhon te Parijs nam slechts één der gedeputeerden van de Seine deel, na melijk de heer Darimonzijn voormalige medewerker. De heer Jules Favre is te Grenoble, om een zaak te bepleiten, de heer Gavnier Pages bevindt zich te Cannes, en de heer Carnot ligt ziek, maar waar zijn de overigen? Een klein dagblad, dat door studenten geschreven wordt en la Rive Gauche heet, is uit hoofde van het afsterven van den heer Proudhon met een rouwrand verschenen. Onder de nagelaten papieren van Proudhon is een ma nuscript gevonden dat denzelfden titel draagt als het laatste geschrift van Micheletde Bijbel. Proudhon, die arm ge storven is, moet kort voor zijn overlijden aan zijn vrouw gezegd hebben dat hij haar een manuscript naliethesvelk een twintig duizend francs waard was en dat zij in zijne secretaire vinden zou. Naar men verhaalt, heeft dat werk zijn oorsprong te danken aan kantteekeningenwelke Proud hon bij het herhaaldelijk lezen van den bijbel zou gemaakt hebben.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2