Buitenlandsch Nieuws. twijfel of het doodvonnis van het Binnenhof is met dit pro gramma door den Minister onderteekend. Een geïllustreerde bladzijde onzer geschiedenis, een document voor die van 'a Gravenhage is daarmee ter verscheuring gedoemd. De kapel der graven van Holland de Trèves-kamer met haar schil derwerk, de zaal der Eerste Kamer, het verblijf van Mau- ritsgeheel die karaktervolle en op vele punten schilder achtige decoratie van het tooneel waarop onze geschiedenis van de 13de tot dé 19de eeuw gespeeld werd - voort! Wat hebben wij daaraan! De geschiedenis is immers gedrukt en staat in onze boekenkasten? Wat behoeven wij hare getuigen en documenten zelve! - Van de tweemaal afgestemde bouw commissie heette de restauratie van het Binnenhof afhanke lijk. De aanwijzing van het terrein op de situatiekaart hakt den knoop door en praejudicieert alle overleg omtrent deze restauratie. En hoe is die aanwijzing, waarop nu de mede dingers zullen moeten gaan arbeiden, te rijmen met het in deze onmisbaar overleg met de vertegenwoordiging? Waar moeten Binnealandsche Zaken, Rekenkamer, Kabinet naar toe? Is men van de toestemming van het R. K. kerkbe stuur verzekerd Op het dubbeltal voor de vacante leeraarsplaatsen in de wiskunde aan 't Athenaeum te Deventer zijn geplaatst de heereu Dr. W. de Loos van Rotterdam en P. R. Hoor weg, leeraar bij de school voor wis- en zeevaartkunde te Krimpen aan de Lek. Het Athenaeum Illustre te Deventer telde in het af- geloopen studiejaar 31 bij den rector-'magnificus ingeschre ven leerlingen, van welke 19 voor de wis- en natuurkun dige wetenschap, 7 voor de rechten, 2 voor de medicijnen, 2 voor de letteren en 1 voor de godgeleerdheid. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 3 2 tegen 2 stemmen besloten 1°. tot de verbinding van Feijenoord met. Rotterdam door middel eener vaste brug over de rivier 2°. tot den aanleg van een Westerkanaal volgens het ont werp of gewijzigd, zooals nader zal noodig blijken te zijn. Het vertrek van het detachement militairen van Har- herwijk, naar O.-I. bestemd, via St. George d'Elmina, per het schip Concurrent, is alsnu bepaald op 2 Febr. a. s. - De onderneming van Gend en Loos zal eerstdaags hare diligencedienst tusschen Arnhem en Zutphen staken en hare correspondentie met verder gelegene plaatsen regelen naar de aankomst en het vertrek der spoortreinen te Zutphen en te Dieren. De schipbrug over de Maas te Hedel is Vrijdag avond weder gelegd zoodat thans de gemeenschap over de rivieren geheel i9 hersteld. De kinderziekte blijft op Zuid-Beveland nog voort woeden. Een groot gedeelte der bevolking heeft een afkeer van de inenting. Te Oosterwolde is 11. Woensdag een drijf- of vossen- jagt gehouden door 9 jagers, met een klein getal drijvers. Na den geheelen dag de bosschen te hebben afgejaagdis er slechts één vos opgejaagd, die door een paar schoten werd verschrikt, maar toch is ontkomen. In het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Wolf- aartsdijk had Woensdag avond den llden dezer een ongeluk plaats, hetwelk, eenige oogenblikken vroeger, van zeer nood lottige gevolgen had kunnen zijn. Na het eindigen van de gods dienstoefeningterwijl men bezig was met de lichten uitteblus- schenviel een der fraaije lichtkroonen plotseling naar bene den vernielende een gedeelte der vrouwen-zitplaatsen terwijl ook die kroon zelve door den val aanmerkelijk is beschadigd geworden. - In den avond van den 19den dezer omstreeks 10 ure, barstte te Gijbeland brand uit bij den welgestelden landbouwer A. Eikelenboom, welke brand zoodanig toenam dat in twee uren tijds bijna de gansche hofstede een prooi der vlammen was. Wat de oorzaak is geweest, weet men niet; alleen weet men, dat de brand ineen buitenschuurtje, is aangekomen zoodat uit de hofstede zelfs alles gered is kunnen worden. De poging tot manslag in de gemeente Grave door den eenen broeder aan den anderen aangedaanheeft ge lukkig het karakter verloren, waarmede het aanvankelijk werd beslempeld. In plaats van den verwachten onvermijde- lijken dood, is de verwonde lhan9 bijna geheel hersteld, zelfs tegen alle verwachtingen aan behoeft hij het huis niet meer te houden. Ten gevolge daar van wordt het feit nu ge kwalificeerd, //verwonding," voorzien bij art. 30 9 straf recht strafart, 14, wet van 18 54 (Stbl. N°. 102) en is de dader daarvoor bij bevelschrift der rechtbauk te 's Her togenbosch, verwezen naar de correctionele kamer dier recht bank. De dader is dus bevrijd van een tuchthuisstraf en de ver wonde is den dood ontsnapt, zoodat voor beide broeders de zaak reeds nu een gewenschten uitslag heeft gekregen. Ds. J. W. Felix te Utrecht heeft voor het beroep als predikant bij de Vrije Schotsche Kerk te Amsterdam bedankt. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Loon op Zand Dr. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblasen te Losdorp Ds. P. S. van Ronkel te Maasland. Bg de openbare aanbesteding, die heden Maandag op het Raadhuis plaats had, is de Witterpoort voor afbraak verkocht voor de som van ƒ1631, aan H. Jongenburger, te Noord-Waddingsveen vervolgens is aangenomen 1°. het verrigten van verschillende af breekwerken en het maken van den onderbouw voor een nieuwe Singelbrug bij de Wittepoort door de firma de wed. P. E. Rijk en Zoon metselaars alhier, voor de som van f S790 2°. het daarstellen van den ijze ren bovenbouw voor den genoemden brug door de firma D. A. Schretlen en Comp., ijzergieters alhiervoor de som van f 6300 3°. het maken van een overdekte waterleiding buiten de Witte poort door Adrianus Verhoog, metselaar alhier, voor de som van f 1811. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 32°, te 10 uur 30°. Zondag morgen te 5 uur 29°, te S uur 29°, 's middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 33°, te 5 uur 32°, te 8 uur 32°, te 10 uur 31°. Maandag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 26°, 's middags te 12 uur 3 6°, te 4 uur 3 3°. Uit Salzburg meldt men dat binnen eenige dagen al daar iemand voor het gerechtshof zal staan beschuldigd van vergiftiging zijner vrouw en twee volwassene dochters. De beklaagde, Johann Obermuller geheetenis een zeer gegoed man. Men weet tot heden niet welke de drijfveeren zijn ge weest, die hem tot deze vreeselijke daad hebben gebragt. De Duitsche vertaling van het leven van Cesar, door Napoleon III geschrevenis opgedragen aan professor Rit schel te Bonn, die een honorarium van 8000 fr. per deel ontvangt. De geheele opbrengst van het werk is voor de armen bestemd. Het werk zal 3 deelen beslaan, ieder van 40 a 50 vellen druks en een atlas van 5 0 kaarten. De Fransche en de Duitsche uitgaven zien te gelijk tegen het einde van Februarij te Parijs bij Pion en te Weenen bij Gerold het licht. Later zullen nog EngelscheSpaansche en Italiaansche vertalingen verschijnen. Prins Napoleon heeft besloten, in zijne hoedanigheid van vice-president van den geheimen raad iederen Zaturdag avond bals en receptiën te geven. Er is sprake, om de oude instelling der pages aan het Fransche hof weder in het leven te roepen. De Keizerlijke procureur Dupin de vader i9 te Pa rijs overleden. Binnen kort zal bij den boekhandelaar Lévy te Parijs een nieuw werk van den heer Renan worden uitgegeven getiteld de Apostelen. De Gemeenteraad van Pau heeft 1000 frs. beschik baar gesteld voor de wetenschappelijke voorlezingen. De Ge meenteraad vau Angoulême heeft besloten den professoren die uit Poitiers tot het houden van voorlezingen overkomen de reis- en verdere onkosten te vergoeden. Hetzelfde besluit is te Limoges genomen. Te Aix ontvangt een professor uit Marseille 1200 frs. voor het houden van voorlezingen over de scheikunde toegepast op den landbouw. Men kent het treurig lot dat twee beroemde reizigers oen Franschen admiraal Dumont d'Urville en den geleerden Engelschman Speke getroffen heeft, die, 11a zoo vele gevaren op verre togten te hebben doorgestaan, in hun Vaderland door een noodlottig toeval zijn omgekomen. Gelijk lot had bijna de zer dagen te Parijs getroffen den baron d'Ablaing die een reis

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2