N°. 1514. Dingsdag 24 Januarij. A". 1^65. Binnenlandsch Nieuws. LEI DSC II IHIiftLU). Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost roor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2. 80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nam- mers V(jf Cents. Prys der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenbage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.; S u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 6 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 60 m.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 ii. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en '23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabticageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van il1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uiir. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuien, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9I uur en van 36 uur; van 'sRijka Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 'L. M. heeft aan den heer Dr. J. W. Gunning, op verzoek, eervol ontslag verleend als lector in de scheikunde aan de Hoogeschool te Utrecht. Z. M. heeft, met 1 Febr. a. s., tot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter standplaats de gemeente Valken burg, benoemd Mr. K. H. J. H. Gielencand.-not., thans griffier bij het kantongerecht te Sittard, uit welke betrek king hij alsdan eervol is ontslagen; voorts bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs benoemd tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luit. W. G. Tilanus, van het corps. In de Nederlandsche Spectator worden eenige beden- kingeu medegedeeld op het door den Minister van Binnen- nenlandsche Zaken uitgegeven programma voor een paleis, bestemd voor de vergaderingen van de Staten-Generaaldie moeijelijk optelossen zullen zijn, omdat de schrijver en be- oordeelaar ^blijken geeft van een niet geringe mate van ken nis en oordeel, wanneer hij zegt: //Wij hopen dat, voor de vaststelling van het programma de beide Kamers of haar voorzitters met zijne bepalingen zijn bekend gemaakt. Deze toch zouden omtrent de bestaande behoeften zeker wel inlichtingen kunnen geven die niet te versmaden zijn. De schikking van de zeven Ministers tegen over den voorzitter en van de leden der Kamer achter de Ministers, komt ons vreemd voor. Zullen deze laatsten zich moeten omkeerenals zij het woordvoerend lid wenschen te zien Dit schijnt minder raadzaam. Men zou hierin ook een symboliek kunnen zoeken alsof de leden achter den rug der Ministers praten dit zou in strijd met het gemeen overleg wezen. De stenografen zullen afzonderlijke tafels hebben aan beide zijden van den voorzitter. Waarschijnlijk is dit van verre gevolgd naar de Fransche Kamermaar werd over 't hoofd gezien, dat de sprekers zich daar begaven naar een tribune, terwijl de stenografen zich aan weerszijden van die tribune konden plaatsen, dat wil zeggen de sténographes réviseurs, die bij ons niet bestaan, rechts, en de gewone stenografen links van de tribune. Waar, zooals hier, de leden spreken van hunne plaatsen, is het zeer ondoelmatig de stenografen aan twee van eikan der verwijderde tafels te willen zetten. Zij moeten even als nu hier te lande, en even als in de Belgische Kamers, aan een en dezelfde tafel ztttendie in 't midden der zaal is geplaatstopdat zij zoo goed mogelijk kunnen verstaanwat zoowel door de leden en Ministers, als door den voorzitter wordt gesproken. Vervolgens is verzuimd optegevendat de kamer der ste nografen in dadelijke gemeenschap moet staan met de zaal. Dit is niet alleen noodigopdat er geen vertraging in de uitwerking van het officieel verslag der zittingen ontsta, maar ook in verband met comités-generaalwaarbij de ste nografen werkzaam worden gesteld. Zij moeten in dit laatste gevalwanneer de deuren gesloten wordentoch ook in en uit hun vertrek kunnen gaan. Met schroom zien wij weder een proef met den verwar mingstoestel te gemoet. De uitkomst in het Archief, in den Hoogen Raadin Koloniën verkregendoet voor een goe den uitslag vreezen. Er is maar één Bronbeek en geen an der asyl voor invalide verwarmingstoestellen. Onze oogen hebben wij voorts naauwelijks geloofd, toen wij in art. 4 lazen: de hoofdvoorwaarden, waaraan de za- menstelliug van het paleis moet voldoen zijnhechtheid en duurzaamheid. Voor een van die beide woorden, die hetzelfde beduiden, hadden wij een andere uitdrukking gewenscht. Hoe voor een paleis der volksvertegenwoordiging een gebouw dat een monument zal moeten wezen dat in //herinnering" brengt de gebeurtenissen aan welke wij //ons hernieuwd beslaan" verschuldigd zijneen gebouw van een millioen- zal de hoofdvoorwaarde wezen hechtheid? In de eerste plaats hadden wij een monumentalen vorm verlangd; daar ligt reeds hecht heid en duurzaamheid in opgeslotenmaar men had in de tweede plaats deze of een dezer voorwaarden kunnen stellen. Het is waar, wij vinden een opgave omtrent het uitwendige welke wij met vreugde begroeten, den eisch namelijk van een beredeneerde toepassing der materialen als hoofdmotief van de ordonnantie, met uitsluiting van surrogaten. Alzoo geen scliijn- architektuurgeen pleisterpap, die met voegen en ribbetjes voorzien gehouwen steen moet naapengeen moulures van slijkbrei, geen aangespijkerde Smt-Nicolaas ornamenten, en als men 't streng neemt, geen ijzerconstruclie. Dat is onvoor waardelijk te prijzen. De plaats der bestemming levert stof tot nadenken. Geen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1