Binncnlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Woerden? Zoo het waar is, wat altijd nog te bewijzeD staat, dat de aanvrage van de heeren S. en M. zoo gebrekkig en onbepaald was dat zij met grondig kon worden beoordeeld en in concurrentie kooien met de andere aanvragen om conces sie, waarom dan die heeren niet tijdig in de gelegenheid gesteld tot aanvulling in plaats van nu zij de aanvrage hebben inge trokken en 't geen reeds jaren lang bekend was, aan de Rijn- Spoorweg-Maatschappij die aanvrage hebben overgelaten, hen in het openbaai te grieven Partijgeest was dus het noodlottig element, dat zich reeds dadelijk in February 1862 bij het Ministerie ïhovbecke schijnt te hebben doen gelden. Kan hij, die waarlijk liberaal is, dat goedkeuren? Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Udenhout benoemd J. Iersel. Bij de verkieziug van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in bet kiesdistrict Middelburg verkregen van de 1483 geldige steramen Mr. G. A. Fokker 938 de baron van Wassenaar Cativijk 417 en Jhr. Mr. Tets van Goudriaan 91 stemmen. In de zitting van den Hoogen Raad, burgerlijke ka mervan Donderdag, is verworpen het beroep in cassatie van den kerkeraad der Hervormde gemeente Noordlaren c. a. eischer, procureur Frantjoistegen Jhr. Mr. O. Q. J. van Swinderen. verweerder, procureur van der Jagt. (Dit ge ding had betrekking tot het recht van benoeming van een predikant.) Door het O. M. is, bij monde van adv,-gen. Gregory, conclusie genomen in de zaak van de Nederlandsche Ven nootschap van de bierbrouwerij de Posthoorn en de azijn- makerij de Twee Sleutels, gevestigd te Leiden, eischeresse, procureur van der Jagt, tegen J, Lammerse, verweerder, procureur van der Burgh. Deze voorziening in cassatie is geiigt tegen liet arrest van het prov. gerechtshof in Zuid- Holland van 2 Mei 1864. Adv. gen. concludeert tot ver werping. De uitspraak is bepaald op 17 February. Aanstaande Maandag zal door den Hoogen Raad kamer van strafzaken, behandeld worden de zaak van de drie personendoor het provinciaal gerechtshof in Gelder land, wegens den moord van een pastoor, tot de doodstraf veroordeeld. - De heer Ebersor»architect te Arnhemheeft aan de commissie tot voorbereiding der stichting van het Museum Koning VVillem de Eerste te Amsterdam, zijn plannen en be grootingen ingediend, welke door haar, behoudens latere kleine wijzigingen, zijn goedgekeurd. Indien men wel onderrigt is eal de commissie zich thans, met dez? plannen en onder aanbie ding van het door den Raad der gemeente afgestane terrein in het Leidsche Bosch, tot den Minister van Binnenlandsche Za ken wenden ten einde zijn medewerking interoepen tot ver» wezenlijking dezer grootsehe en voor de hoofdstad zoo belang rijke stichting. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten de beslissing over den aankoop van eeu stoombrandspuit aante* houdenin verband met het ingekomen adres van brand meesters. In de Woensdag namiddag te Middelburg gehouden zitting van den Gemeenteraad is o. a. vastgesteld een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende ver zoek om een commissie uit den Raad te willen afwachten ter bespreking van de belangen dier gemeente, in verband met het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. De opzigter der gemeentewerken J. H. C. Kros is door 11II. burgemeester en wethouders van 's Gravenhage voorloopig belast met de werkzaamheid der betrekking van plantagemeester op een jaarwedde van f 1U00. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera Lucrèce Borgia, voorafgegaan door de opera comique la Fille du Régiment, beide muziek van Donizetti. - Het overzigt van de geld- en fondsenmarkt te Am sterdam over het jaar 1 864 dat in de Arnhemsche courant van 16 Januarij 11. wordt medegedeeld, sluit met de vol gende behartigenswaardige toepassing: //Recepten uittedeelen als er sprake is van geldbelegging of speculatie, wie er zich aan mogt durven wagen zou voor erger dan dwaas worden uitgekreten. Maar men kan wenken gevenmen kan feiten aantoonenopmerkzaam maken op gebeurtenissendie zich bij slechts een weinig oplettenheid laten vooruitzien. Men zie en hoor wat er in de wereld om gaat, toetse net heden aan het verledene, denke er om, dat de menschen in de tweede helft der 19de eeuw over het geheel niet anders zijn in handelen dan zij in de eerste helft en in de vorige eeuwen waren en deden, spiegele zich zacht aan hen, die hunne ondervinding duur, soms al te duur hebben betaald en wapene zich zoo voor de toekomst." De verzakking aan de Waalkc.de te Nijmegen, die in den laatsten tijd steeds langzaam is voortgegaanwerd Dings- dag en Woensdag weder in aanzienlijke mate waargenomen. Te Wolfaartsdijk heerschen dc pokken op dezen oogen- blik in hevige mate. De schrik is daar de bevolking om het hart geslagen: de toestand van vele huisgezinnen is, door ge brek aan oppassing, deerniswaardig en menig lijk wordt zon der begeleiding van vrienden en betrekkingen grafwaarts ge- bragt, Woensdag avond heeft te Gouda een treurig ongeluk plaats gehad. Bij het verlaten van een baldat in de so ciëteit de Réunie plaats had is een jong officieronlangs aldaar bij het bataillon van het 4de reg. infanterie geplaatst, waarschijnlijk door de duisternis misleid, ia de haven ge raakt en jammerlijk verdronken. Donderdag namiddag is een muilezel, voor een rijtuig gespannen, op den Goudschenweg te Rotterdam, door het breken van den buikriemop hol gegaan en tegen de Goud- sche brug geredenzoodat de koetsier uit het rijtuig viel en de ezel alleen de Goudschewagenstraat in draafde en aldaar tegen een meubelwagen op de straat viel en alstoen werd ge grepen, hebbende nog een 12jarig meisje in deszelfs val mede- gesleept zonder dat zij zich ernstig bezeerde. De muilezel en zijn voerman zijn beide kreupel naar huis gegaan. Donderdag middag ten twee ure is er eeu begin van brand ontstaan op een kamer van een pand in de Lange Pau- uekoekstraat te Rotterdam, bewoond door zekere M. J. San ders, en zulks op het oogenblik dat zich twee kinderen waar van het oudste 5 jarenalleen te huis bevonden. Een en ander is met behulp van een paar emmers water gebluscht, zoodat de bereids uitgerukte spuiten geen water behoefden te geven. Beroepen bij de Herv. gemeente te Oudewater Ds. H. P. J. van der Lindente Heeg. Het drietal, opgemaakt te» vervulling der vacature bij de Waalsche gemeente te Groningen, bestaat uit de hee ren: A. C. Racine Braud, gewezen pred. te Saint Denis les Rebais; J. A. Stoop, pred. te Nijmegen, en H. F. W, van Straatenpred. te Antwerpen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 3 5°, des avonds te 8 uur 34°, ie 10 uur 34°. Vrijdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 34°, *8 middags te 12 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 37°. In Stuttgart heeft de rechtskundige commissie der Tweede Kamer zich met eenparige stemmen, op één na, voor de afschaffing der doodstraf verklaard. Naar men meent zal de Kamer zich hiermede vereenigen. - Uit Friedberg schrijft mendat de beroemde schrij ver Karl Gutzkovv aldaar een poging tot zelfmoord heeft geplegerl. Hij heeft zich de aderen aan den arm en de hals geopend en diie malen gestoken in de rigting van het hart. Ofschoon hij veel bloed heeft verlorenhoopt men nogtan» hem in het leven te behouden. Don Enrique de Bourbon wien de Spaausche rege ring een verblijf op de Canarische eilanden had toegewezen ten gevolge van een brief door hem aan de Koningin ge schreven heeft vergunning bekomen naar Madrid terug te keeren. In een particuliere correspondentie uit Rome schrijft men den Paus in een gesprek over de encyclica de volgende woorden toe: //Ziet, ik ben door God gesteld tot geneesheer der menschbeid. Ik zie de zoogenaamde moderne maatschappij,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2