Buitenlandsch Nieuws. een der magazijnen van de stad, toen een commissaris op hem toekwam en hem verzocht zich naar het bureau van politie te begeven. De officier vraagt naar de reden daar voor de commissaris geeft daaromtrent geen nadere ver klaring, maar dringt aan op het gevolg geven aan zijn uit- noodiging; de officier noemt zijn naam, zegt welken rang hij bekleedt en geeft te kennen, dat hij, zich niets te ver wijten hebbende niet aan den hem gedanen eisch wenscht te voldoen. Intusschen vormde zich een oploop, hetgeen den officier betvoog dan toch maar aan den onbillijken eisch toe te geven en den commissaris van politie te volgendie in het rijtuig plaats neemt bij den officier en de damewelke laatste wil medegaan om tot opheldering der zaak mede te werken. Zoo rijdt men naar het bureau vau politie. Daar wordt de officier op een zeer brutale wijze toegesproken men beschuldigt hem van sedert den 3den December te Brugge te zijn geweest, zonder daarvan de politie kennis te hebben gegeven - hij was eerst 2 dagen te voren aan gekomen en uit Breda een gehuwde vrouwmoeder van drie kinderente hebben ontvoerd. Op deze antwoordde de officier met zijn portefeuille uit den zak te halen en te ver zoeken dat men de daarin zich bevindende papieren onder zocht. Toen eindigde men met hetgeen waarmede men had moeten beginnenvergeleek den officter met het portret van dengeenvoor wien men hem gehouden had en bevond dat hij daarop volstrekt niet geleek. Men zag nu de begaue dwaling in en gaf den officier zijn vrijheid terug. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Vrouwepolder (Zeelaud) Ds. G. C. Boomer, thans te Ritthem. -De Thermometer vau Faiireuheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 3 5°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 3 5°. Zaturdag 11. heeft de raad van bestuur van de inter nationale vereeniging te Brussel vergadering gehouden, voor namelijk om te bepalenwaar het 4de congres zal bijeenko men. Er is bepaald, dat Zwitserland verkieslijk is, de stad die het meest geschikt is, zal nader worden aangewezen, waartoe een commissie naar Bern, Zurich, Lausanne en Ge- nève zal gaan. De kas der vereeniging is zeer goed; over het loopende jaar zal men op 20,000 fr. kunnen rekenen. Eenstemmig is door den raad bepaaldhet bestuur van Am sterdam en het commité aldaar dank te betuigen voor de in 1864 genoten ontvangst. Te Brugge is teu huize van Mevr, de wed. M. een diefstal gepleegd aan effecten ten bedrage van 30,000 francs. Na een langdurig rechterlijk onderzoek is gebleken, dat de aldaar inwonende gouvernante zich hieraan schuldig zou heb ben gemaaktdie dan ook bereids in hechtenis is genomen. Te VVeenen ontving eenige dagen geleden een dame een telegram van haren afwezigen echtgenoot, waarbij zij werd verzocht zoo spoedig doenlijk 100 fl. over te zenden aan het opgegeven adres, welke som hij benoodigd had tot het betalen van eenige kleinigheden. Dewijl de plaats, waar heen het geld moest gezonden worden niet lag in de rig- ting, waarheen haar afwezige man zich moest bevinden, naar het die dame toescheen legde zij het telegram ter zijde en wachtte nader be.rigt in dat echter niet kwam. Toen haar echtgenoot terugkeerde, bleek het, dat een bedrieger eene hoewel vergeefsche poging had gedaan, om zich opeen lis tige manier ten koste van een ander te verrijken. Op den 12den dezer overleed te Karlsruhe de Evan gelische prelaat, Dr. Karl Ullmanlaatstelijk directeur van den Evangelischen Kerkeraad. Ten jare 1796 te Epfenbach geborenwas hij eerst docent te Heidelbergdaarna van 1829 tot 1836 gewoon hoogleeraar te Halleen vervol gens gedurende langen tijd hoogleeraar te Heidelberg, waarna hem het hoogste kerkelijk ambt aan het hoofd van den Evan gelischen Kerkeraad werd opgedragen. In het laatst van 1S60 legde hij dit ambt vrijwillig neder. Id de theologische lit teratuur bekleedde Ullmann als uitlegkundig en dogmatisch schrijver een voorname plaats. Tusschen een Russische spoorwegmaatschappij en een fa- briekant te Moscou is een overeenkomst gesloten, om wag gons met slaapplaatsen interigten. Ieder reiziger welke daar van gebruik wenscht te maken zal betalen in een waggon 1ste klasse 3 roebels, 2de klasse 2 roebels en 3de klasse 1 roebel. Afgescheiden daarvan zal nog voor de reizigers der 1ste en 2de klasse een gemeenschappelijke zaal worden beschikbaar ge steld voor het lezen van dagbladenrookenpraten en kaart spelen. Uit Peterborough meldt men dat de werkplaatsen vau de Great-Northern-Railway geheel verwoest zijn ten gevolge van het springen eens stoomketels. Verscheidene menschen ver loren daarbij het levenanderen werden zwaar gekwetst. De troonrede van den Koning van Pruissen heeft te Pa rijs weinig of geen indruk gemaakt. Alleen wordt opgemerkt, dat die Monarch volhardt in zijn plan tot uitbreiding der mi litaire en maritieme magt van Pruissen, en men zoekt hierin een nevenbedoeling, waaraan men echter voor het oogenbiik slechts zeer weinig belang hecht. De Paus heeft al» Nieuwjaarsgeschenk eenige duizend sigaren uit Havana ontvangen. Daar hij niet rookt, heeft hij ze aan den generaal de Montebello aangeboden. Uit Griekenland zijn de berigten altijd weinig bevredi gend. Rooverijen en diefstallen nemen op ernstige wyze toe het vertrouwen kan zich dus nog niet vestigen; en thans wordt uit Corfu gemelddat men er een aanval der boeren op de stad duchtte. De jonge Koning heeft nog altijd met de grootste moeijelijkheden te kampen in zijn kleine rijkje, terwijl het te genover de bevolking van belang is, dat de mogendheden zich niet in de zaak mengenzij zijn ook daarvan bewusten een interventie zou alleen in de ergste gevallen waarschijnlijk zijn. Te Parijs verschijnt in het licht een tijdschrift tot het populariseren der sterrekundehet komt telken drie maanden uit en kost 25 cents. In de vorige week viel te Parijs zoo veel sneeuw, dat de daken der huizen gedurende eenige oogenblikken daar mede geheel bedekt warenmaar de daarop gevolgde regen deed de sneeuw spoedig smelten, en werd op zijn beurt door een scherpen nevel afgewisseld. De eerste helft van Januarij heeft trouwens alle mogelijke afwisselingen van het weder opgeleverd, vorst, sneeuw, helder en zacht, helder en koud weder, regen, hagel, donder en bliksem, en nu en dan tot storm klimmenden wind. Men spreekt te Londen van het huweljjk van Prinses Muratde schoone Fransche Vorstin, met graaf Granville, weduwenaar van over de 50 jaar, en met kinderen. - Terwijl bij het EngeUche parlement een verhooging van 50,000 's jaars op het inkomen van den Prins van Wallis zal worden voorgesteldzal tevens ten behoeve van Prins Al freddie in Augustus meerderjarig wordt, aanvraag worden gedaan voor een jaarlijksch revenu van 20,000. Voor rekening van den Sultan is bij de Thames Iron Works Company te LondenDOg een gepantserd fregat be steldhetwelk Turkistan zal heeten en waarvan de kosten uit eigene middelen van Z. Turksche M. zullen worden be streden. Het vaartuig zal de lengte van 365 breedte van 56, diepte van 36 voet en inhoud vau 6000 ton hebben. De machines zullen zijn van 1200 paardenkracht en het zai gewapend worden met 44 stukken gegroefd, geschut van het zwaarste kaliber. - Uit Montevideo is de tijding ontvangen, dat op 14 Dec. het Engelsche oorlogschip Bombay door brand is ver nield, ten gevolge waarvan 93 man der equipage, bene vens een adsist.-chir., vermoedelijk zijn omgekomen. Het vervaardigen van den grooten Atlantischen tele graafkabel gaat naar wensch voort. Gemiddeld fabriceert men acht mijlen iedere week. Daar het noodig is, dat deze kabel steeds onder water wordt gehoudenzijn acht groote bassins gegraven om hem te bergen, waaruit hij in het schip Great- Eastern zal overgeladen worden. Tegen JuDij a. s. moet hij ge heel gereed zijn. De jongste storm heeft verschillende ongelukken in Engeland ten gevolge gehad. Verscheidene treinen zijn we gens het te laat aankomen met elkander in botsing geraakt waaruit minder of meer ernstige ongelukken zijn ontstaan. Vele personen zijn gedood door het afwaaijen van dakpan nen, terwijl het juiste aantal schipbreuken tot heden nog niet bekend is. Harer Majesteits stoomschip Terrible is, even ls de Tieu-sin, van zijn ankers geslagen en bij Chatham

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2