Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ook op h-it* rapport eener commissie, waarin geheel verzuimd i t was het ba-fig slot van de vorige rekening in ontvang te brengen? Zou het dus niet meer betamelijk en pligtmatig, voorzichtig en raadzaam zijn geweest met het geven van volle aflaat (bl. 31 der brochure) te wachtentotdat door een afdoende verantwoording de heer Z. zich had verdedigd en gezuiverd Maar zoo zijn wij genaderd tot het verschil tusschen de enciclyca; en de brochure, onze nieuwjaarsgeschenken. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe be lastingen en accijnsen te Gieten c. a. de heer A. J. M. Dib- bits, thans in dezelfde betrekking te Millingender directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Millin gen den heer H. Lambers, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Emmes op wachtgeld. De Minister van Marine maakt bekend, dat voor op- zigter bij maritime werken, iemand van 25- a 30jarigen leeftijd wordt gevraagd; reken-, stel-, meet-, natuur-, werk tuig- en bouwkundige kennis wordt vereischt; jaarwedde f 1100 met uitzigt op verbetering. Nog wordt herinnerd aan het vergelijkend examen in 1866 voor aspirant-ingenieur der marine te houden; jaar- wedde ƒ1000. Uit een door het Departement van Financiën openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 12 maanden van 1864, blijkt, dat die middelen hebben bedragen f 64,161,345,065 tegen 62,205,342,335 in hetzelfde tijdvak van 1863. Door het Departement van Oorlog is aan de chefs der verschillende legercorpsen medegedeeld den ongunstigen uit slag van het onlangs te 's Hage plaats gehad hebbend examen voor onderofficieren der verschillende legercorpsendingende naar den rang van 2de luitenants, als: dat van de 25 open gestelde plaatsen voor het wapen der infanterie, 18 onder officieren tot 2den luitenant zijn benoemden voor bet wa pen der artillerie 1 tot 2de luitenant is benoemd geworden waarvoor 2 plaatsen waren opengesteld. Dat alzoo 45 onder officieren der infanterie, 2 der kavallerie en 1 der artille rie tot het gewoon examen toegelatenbenevens 4 onder- officiereu der infanterie, tot het ligter examen toegelaten, niet aan de gestelde eischen hebben voldaan. Aan het admissie-examendat Zaturdag 11. aan de Utrechtsche Hoogeschool is gehouden namen 8 jongelingen deel, waarvan 6 zijn toegelaten. Verloor het provinciaal gerechtshof van Drenthe, voor eenige dageneen van deszelfs ledenden heer Mr. G. L. Kniphorst, jl. Zaturdag heeft het het verlies te betreuren gehad van deszelfs hoogbejaarden en algemeen geachten president Mr. W. Tonckens. Hij was ridder van den Nederl. Leeuw. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 18 te gen 13 stemmen verworpen het voorstel van de commissie tot exploitatie van den Koninklijken Franschen Schouwburg, om nog voor één jaar de exploitatie in eigen beheer te be stendigen. Men verneemt dat het metalen standbeeld voor Joost van den Vondel zal gegoten worden in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage. Door het hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn dezer dagen aan de depar tementen gezonden de volgende vraagpunten 1°. Er is meermalen en van verschillende zijden aange voerd, dat sommige gronden in opbrengst en vruchtbaarheid verminderen. - Zijn hiervan stellige bewijzen in uwen om trek, en waaraan wordt, in dit geval, deze achteruitgang der gronden toegeschreven 2°. Welke maatregelen worden er in uwe plaats en om trek genomen tot verzameling van fekale stoffenzpowei om de reinheid te bevorderenals in het belang van den land bouw 3°. Is het oprigten van ambachtscholen, waar, behalve theoretisch, voornamelijk practisch onderrigt in het timmeren, smeden enz. wordt gegeventot ontwikkeling der werklie den, en verbetering van hun toestand? Het hoofdbestuur wenscht deze belangrijke vraagpunten zoo veel mogelijk uit alle streken des vaderlands te zien toegelicht, ten einde te worden in staat gesteld, een over zigt optemakenhetwelk tot een grondig oordeel en welligt tot verdere nuttige bemoeijingen der Maatschappij zou kun nen leiden. Het hoofdbestuur heeft in zijn circulaire aan de departe menten gewezen op de belangrijke uitkomsten, langs dezen weg reeds vroeger door de Maatschappij verkregen en waar van o. a. kan genoemd worden het uitvoerig verslag wegens de patentbelasting, door de Maatschappij in 1862 uitgege ven en algemeen verkrijgbaar gesteld. In vele departementen is de behandeling dezer onderwer pen reeds aan commissiën van deskundigen opgedragen. De Nijraeegsche sub-commissie der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft aan hare stadgenootenleden der Vereeniging tot instandhouding en bloei dezer inrigting in de Nijmeegsche Courant berigt, dat zij de voldoening heeft te kunnen mededeelendat door hare tusschenkomst thans een knaap uit Nijmegen op de Kweekschool is geplaatst zoodat zij het waagt deze instelling van nationale menschen- liefde op nieuw aan hare stadgenooten ter ondersteuning aautebevelen. Zij wijst daarbij op het laatste verslag van de Kweekschool, waaruit blijkt, dat gedurende de acht ja- reu van haar bestaan 50S knapen als kweekelingen zijn in dienst getredenwaarvan reeds een derde tot hoogere ran gen of tot bootmau3- en stuurmansleerlingen bevorderd is, terwijl er 29 ter koopvaardij geplaatst zijn. Onder den titelGenealogische kwartierstaten van Ne- derlandsehe Geslachtenstellen de boekhandelaars C. van Doorn en Zoon te 's Hage zich voor een hoogst belangrijk werk het licht te doen zien, waarvan een prospectus met een proeve van bewerking is uitgegeven. In het plan van uitgaaf wordt in het breede gezegdwat men te wachten heeft. De uit gevers beoogen vooral de afstamming der levende generatie uit het duistere in het licht te brengen en zullen trachten daarbij die volledigheid te bereikenwelke aan de bestaande werken van dien aard nog geheel ontbreekt. Bereids hebben bekwame specialiteiten hun medewerking toegezegdzooals de heeren Jhr. W. F. G. L. van der BussenJhr. Mr. W. Engelen van Pijlsweert, M. A. van der Kloot, Mr. M. C. H. Ridder Pauw van Wieldrecht, M. P. SmissaertJhr. J. W. en Jhr. C. A. van Sypesteinterwijl later onzen stad genoot Mr. B. Th. Baron van Heemstra, naar wij verne men, ten gevolge eene zeer vleijende uitnoodiging zijne wel willende medewerking heeft toegezegd en toestemming gege ven, om zijn naam al dadelijk op het titelblad te vermelden. De lijst van inteekening tegen 75 cents per maandelijk- sche aflevering, prijkt reeds met de namen van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Frederik. Te Groningen zijn behalve drie predikantsplaatsen bij de Nederd. Hervormde gemeente, nog voortdurend vacant één bij de Waalscheéén bij de Doopsgezindeéén bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente en de be trekking van leeraar bij de Israëlitische gemeente. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Har derwijk is beroepen Ds. L. Schoutente Apeldoorn. - De heer W. Sijpkens, pred. te Loosduinenheeft het beroep naar Veenendaal aangenomen. Ds. J. G. G. Moorees, te Ommen, heeft voor het beroep naar Montfoort bedankt. Door den kerkeraad der Chr. Afgesch. gemeente te Gro ningen is het volgende drietal van predikanten geformeerd DD. J. H. Donner, te Leiden, N. H. Doskerte Harlingen en W. H. Gispen, te Kampen; waaruit door de mans-ledema ten eerstdaags een beroeping zal worden gedaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 37°, te 1 0 uur 3 5°. Woensdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 35°, 's middags te 12 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 36°. De lSjarige Louise Braun die dezer dagen bij Aken toen een man bij het schaatsenrijden door het ijs zakte, en niemand redding durfde beproeven dit met levensgevaar en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2