Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. neerde en onkundige uitvoering het doel der wet is voor bijgestreefd en de gemeenten met onnoodige hoogopgevoerde uitgaven zijn belast; hoe er scholen zijn opgerigt en school gebouwen gestichtbuiten verhouding met het aantal leer lingen die daarvan gebruik makenwaaraan vooraf niet wordt gedacht. Zijn we door de uiting van zulk een ongunstig oordeel nu anti-Thorbeckiaansch geworden Z. M. heeft bepaalddat een der hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus te Middelburg zal gevestigd zijn en bij die school benoemdtot directeur en leeraar Dr. C. A. Engelbregt, tot dusver hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te Amsterdamtot leeraarsDr. 6. van Henneke- lertot dusver leeraar aan het gymnasium te Middelburg; F. Seelheim tot dusver adsistent bij het scheikundig labo ratorium van het Athenaeum Illustre te AmsterdamJ. Vermeulen, tot dusver hoofdonderwijzer te MiddelburgMr. L. Biichler advocaat te Assen; H. J. Kniphuizen, tot dus ver secondant aan het instituut NoortheyP. D. Koning, tot dusver hoofdonderwijzer te Middelburg; J. J. Belling- wout, tot dusver leeraar aan het gymnasium te Middelburg J. C. van der Meer Mohr, tot dusver leeraar aan de ge meentelijke hoogere burgerschool te Maastricht; G. Keyzer, onderwijzer in de gymnastiek te Middelburg. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld een geschrift, getiteld: //Is het tractaat tot regeling der suikerbe lasting geteekend tusschen Nederland, België, Engeland en Frankrijk, in het ware belang van Neêrlands handel en koloniën door J. Ruebmakelaar te Rotterdam." Ten slotte van dat ge schrift wordt gezegd //Maakt nooit, als gij het belang van het vaderland voor oogen hebtomtrent hoofdproducten van het kostbare eiland Java een tractaat met Engeland, noch met Frankrijk." Op het adres, dat door de gemeente Bodegraven, in vereeniging met andere gemeenten aan den Commissaris des Konings in Zuid-Holland was verzonden, inhoudende het verzoek om bij den Minister van Oorlog aantedringen op de verplaatsing der Wierikkerscbansis thans afwijzend beschikt. Maandag 11. is te Assen overleden Mr. G. L. Kniphorst, raadsheer in het prov. gerechtshof van Drenthe. De jury voor de Tentoonstelling van wis- en natuur kundige werktuigen, in de maand Julij dezes jaars alhier te houdenzal bestaan uit de hoogleeraren J. W. Erme- rins te Groningen, F. Kaiser en G. J. Verdam te Leiden voorts de heeren Dr. C. H. D. Buijs Ballot en Jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Utrecht, J. P. A. Franrjois te Rotter dam en D. J. Steijn Parvé te 's Gravenhage. Een 14tal brandmeesters en brandspuitmeesters hebben zich gewend tot den Gemeenteraad te Rotterdamwaarin zij betoogendat de aanschaffing van eenige centralisateursen in verband daarmee van nog eenige stellen brandspuiten - waar toe men door de groote uitbreiding der gemeente, anders toch binnen eenige jaren zal moeten overgaan - voor de brandweer meer nul zal opleveren en dat die minder kostbaar zullen wor den bevonden, zoowel in aankoop, onderhoud alsook van het in werking hebben, dan een stoombrandspuit. Verder verzoe ken zijwanneer de Gemeenteraad de voorkeur blijft geven aan een stoombrandspuit, eer men tot den aankoop daarvan over gaat, de concurrentie daartoe open te stellen ook voor Neder- landsche industriëelen. Het ijs in de Waal wordt ieder oogenblik slechter en de overtogt moeijelijker. Wanneer het water wil wassenkan het losgaan spoedig worden te gemoet gezien. De waterwacht is reeds in werking gekomen Te Keulen was Woensdag morgen drijfijs. Uit Em merik wordt gemeld veel ijs. Te Pannerden was het ijs vast. Te Huihuizen drijfijs. Te Lent gebrokeu drijfijs. Te Vreeswijk het ijs vast. Uit Xanten wordt gemeld, dat het Rijnijs den 8sten ook daar is opgeruimd. Bij Obermörmsen moet het zeer vast geweest zijn, want al het ijs, dat in de laatste dagen van bo ven kwam bragt toen het met dat voor Xanten in aanraking kwam, iiaar het ijs wel voor een oogenblik in beweging, doch zette zich daarna weder. Daardoor kreeg men er een water stand van 10 voet. Des namiddags dreef er nog slechts weinig ijs voorbij en was het water weder zeer laag. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag heeft het nieuwverkozen lid den heer J. Holtzna de vereischte eeden te hebben afgelegd, zitting genomen; vervolgens zijn op nieuw tot leden der plaatselijke school commissie benoemd de aftredende heeren J. van Heukelom Prof. P. L. RijkeProf. J. Goudsmit en Mr. F. B. Couinck Liefsting, voorts benoemd tot lid dier commissie Mr. S. ie Poole met 14 stemmen tegen 8 op Mr. H. W. Stuffken uitgebragt, in plaats van Mr. J. G. de Saineervol ont slagen, en tot amanuensis voor de natuur- eu scheikunde bij de hoogere burgerschool J. Nieuwenhoven. De plannen en voorwaarden tot het leggen van nieuwe ijzeren bruggen aan de Donkersteeg, aan de Janvossensteeg en op de Mare over de Langegracht zijn vastgesteld, terwijl met 13 tegen 11 stemmen besloten is tegen 31 December 1865 aan de steenhouwers optezeggen het gebruik van de openbare straat tot het nederleggen van hardsteen. Door den gouv.-gen. van Neêrl.Indië zijn o. a. verleend een tweejarig verlof naar Nederland aan den majoor der inf. W. Beijerinck en bevorderd tot majoor bij het 1ste bat. inf. den kapt. J. L. d'Harvant, tot kapt. den lsten luit. J. van Weeren en H. G. de Grijs; tot lsten luit. de 2de luit. L. F. M. Schamper. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 1 0 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 45c, 's namiddags te 4 uur 44°. Uit officiële opgaven van het Russische Ministerie van Binnenlandsche Zaken blijkt nu naderdat onder de bevol king van Rusland ongeveer 5 5 millioen aanhangers der Ortho doxe Grieksche kerk, 1,600,000 Protestanten, meestal in de Oostzee provinciën, 2,800,000 Catholieken grootendeels in het Westen en 500,000 Armenische Christenen gevonden worden. Het aantal Israëlieten bedraagt 1,450,000 dat der Mohammedanen 5,700,000, terwijl men in Siberië ongeveer 500,000 Heidenen aantreft. De Esthlanders en Letten, die eenige tientallen jaren geleden tot den overgang tot de Griek sche kerk verpligt werden en nagenoeg de helft der lande lijke bevolking van de Oostzee-provinciën uitmakenhebben sedert lang den wensch geuit om weder tot de Evangelische geloofsbelijdenis terug te keerenwat, zoo als men weet, volgens de Russische wetten verboden i3. De extra-treinwaarmede de Fransche Keizerin hare laatste reis door Duitschland deed, bestaat uit negen achter eenvolgende rijtuigendie door zeven overdekte kleine brug gen zoodanig onderling waren verbonden, dat men uit het eene rijtuig in het andere kon gaan. Het middelstuk is een opene zaal, door een balcon van gegoten ijzer omringd. Deze zaal is langwerpig rond en behangen met tapijten van de Gobelins, die men naar verkiezing op en neer kan laten. De deur is met het Fransche wapen en de Keizerkroon in bron» gegoten, versierd. Het mobilair van dezen salon is eenvou dig en prachtig. Langs het hekwerk zijn divans aangebragt. Rechts vindt men de eetzaalwaarvan de schotten met leder zijn bekleed. Ook de stoelen hebben lederen zittingen en zijn overigens van gedreven eikenhout gemaakt. Een aan den grond bevestigde en opslaande tafel staat in het midden en is het eenige meubelstuk dat men daarin vindt. Achter deze spijskamer is een kleine buffetkamer met aanrechtkamer en kasten. Daarachter volgt een eenvoudig ingerigte wagen voor het gevolg. Links naast de open zaal is het prachtigste ver trekdat een groen met goud ameublement heeft. Divans en stoelen van verguld hout en met kostbaar beeldhouwwerk voorzien, dienen tot zitplaatsen. De vensterglazen zijn van geslepen glas en met groene zijden gordijnen behangen. Een kostbaar gobelintapijt ligt op den grond. De deuren zijn uitwendig met den Keizerlijken adelaarhet naamcijfer des Keizers en met bijeneen hoofdfiguur in 's Keizers wapen beschilderd. Ook de deurknoppen of krukken van dit rijtuig zijn vergulde bijen. Thans komt men aan het slaapvertrek van den Keizer en de Keizerin, dat een blaauw satijnen ameuble ment heeft. Het uitschuivend ledekant der Keizerin is van palisanderhout gemaakt en slechts anderhalf voet boven den

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2