N°. 1505. Vrijdag 13 Januarij. i Thorbecklanisme en antl-Thorbeckianisme. Die de liberale politieke beginselen aankleeft, welke Thor- becke voorstaat, werd een Tliorbeckiaan genoemd. Die naam komt toe aan allendie aan de zijde van Thorbecke of had den aangedrongen op, of hadden geyverd voor een herzie ning onzer staatsinstellingenopdat in ons staatsbestuur het constitutionneele staatsrecht en de gezonde staathuishoud kundige beginselen voor handel en bedrijf zouden worden gehuldigdopgenomen en ontwikkeld of toegepast. Geen wonder, dat zij de optreding in 1849 en de wederoptreding in 1862 van een Thorbeckiaansch Ministerie met groote be langstelling en hooge ingenomenheid hebben begroet gelijk zij de aftreding in 1853 innig betreurden! En in dat op zicht past op hun de naam van Thorbeckianendie zij zich niet schaamden, dewijl zij staan tegenover de auti-Thor- beckianendie zoowel tegen den persoonmisschien nog wel meer dan tegen de beginselen van Thorbecke ernstige en nimmer te bevredigen grieven hebben. Maar nu een Thorbeckiaansch bewind aan het roer is zou het een dwaasheid zijn te beweren dat de Thorbeckia nen ook Thorbeckianen zouden willen genoemd blijven als een Thorbeckiaansch Ministerie in de toepassing der consti- tutionueele beginselen faalde of te kort schoot. Er is een verbazend verschil tusschen leer en leven en de dagelijksche ervaringzoowel als een weinig menschenkennis zal het ver wijt beamen moeten, dat een man van liberale beginselen niet steeds liberaal handelt, 't Gaat niet aan te meenendat Thorbecke in de toepassing zijner beginselen en de beoefe ning van zijn leer onberispelijk mag heeten. Zij, die aan de feilbaarheid van den meester geloovenofschoon huldi gende zijn beginselenmaar die derhalve zich menigmaal verpligt achten de handelingen van een Thorbeckiaansch Mi nister scherp te beoordeelen omdat zij daarvan veel eischen en hunne verwachtingen vaak teleurgesteld zien - zij worden alligt maar ten onrechte als anti-Thorbeckiaansch beschouwd. //De liberale pers verloochent hare onafhankelijkheid niet; zij is niet de dienstwillige dienares, de gedweëe slavin van Thorbecke. Wat heeft zij ooit van Thorbecke verlangd of begeerd? Wat heeft zij ooit van hem verkregenEr zijn er, die gedurende twintig jaren met al de krachten van hun ziel het liberalisme hebben voorgestaan en geen oogenblik hunne beginselen hebben verloochend." Zij zijn Thorbeckianen, ofschoon zij soms een Thorbeckiaansch bewind bestryden maar daarom verdienen zij den naam van anti-Thorbeckiaau niet, die alleen hen toekomt, die partijdiglijk alles afkeuren en afstemmenwat door zulk een bewind wordt voorgesteld of verrigt. En tochwanneer we letten op de beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1865 moeten we erkennen dat de tijd gekomen is om een andere beteekenis aan het woord Thorbeckianisme te geven. Alleen bij de beraadslagingen over de calamiteuse polders in Zeeland bleek de zelfstandigheid van sommige Thorbeckiaansche Kamerledenmaar het scheen overigensof de begrooting voor het departement van Bin- nenlandsehe Zaken zoo volmaakt en onberispelijk was in de oogen vau hen die de Thorbeckiaansche beginselen huldi gen, dat er geen den minsten grond of aanleiding tot be strijding of beoordeeling van eene of andere post te vin den was. Wij keurden een jaar geleden ernstig en onbewimpeld af de wijze waarop 's Rijks Herbarium was hervormd. Wy be streden op een onpartijdige wijze sommige bepalingen van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs en nog veroordeelen wij de wijzewaarop de Minister van Binnen- landsche Zaken, door het uitloven eener premie van f7000 subsidie uit 's Rijks schatkistde stichting van hoogere bur gerscholen heeft uitgelokt, zoodat er voor de Gemeenteraden geen tijd overig was, om grondig te onderzoeken, op wel ken voet een hoogere burgerschool moest worden gesticht, maar in den blinde plannen werden ontworpen, die geenszins stroo- ken met den omvang der behoefte aan zulk een school. De uitkomst zal leerenhoe hier en daar door een onberede- o LE1DSCH IIAIillLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in d« drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Pr\js der Advertentiën, 1-6 regelsf O.TS. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, h«- welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam e.i Rotterdam te 10 u. 1 m.{ 12 u. 51 m.; 8 u. 46 ra.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 rn. naar Haarlem en Amsterdam te^ 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijles-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdagtell uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10.4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Doi derdag van 92 uur. vau Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1