Buitenlandsch Nieuws. schappij echter met dit verschildat thans ook nietchriste- 1 nen tot haar doel mogen medewerkenen sprak op grond daarvan, als zijne overtuiging uit, dat in de wijzigingdie de wet der bedoelde maatschappij heelt ondergaan geene de minste aanleiding te vinden is tot opheffing der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Dit voorsteldat al- j gemeen werd toegejuicht; gaf een der afgevaardigden van de 's Gravenhaagsche afdeeliug aanleiding om voor te stellen, dat eene commissieuit de leden van de Amsterdamsche afdeeling zamen te stellen en door het hoofdbestuur te benoe- l men worde belast met een onpartijdig onderzoek naar de redenen van den achteruitgang der Maatschappij en met de aanwijzing van de middelen tot herstel." Na eene uitvoerige j en belangrijke gedachtenwisseling werd dit voorstel met over gropte meerderheid vau stemmen aangenomen. Vrijdag 11. is de ijsbezetting in de Waal aan de zijde j van .Jiet dorp Lent door den feilen storm opgeruimd, zoo dat de rivier voor Nijmegen blank water was. De verzak king der Waalkade is weder toegenomen. Iu den Alblasserwaard woedde Vrijdag nacht een zware storm, vergezeld vau sneeuw- en hagelbuien, l'usschen zes en zeven uur werd een windstoot waargenomendie men rekent op 90 Ned. ponden drukking per vierkante el. Aan merkelijke schade is aan schoorsteenendaken en boomen toegebragt. De vaart van Rotterdam naar zee is weder open. Bij de Hervormde diaconie te Deventer is op Oude jaarsavond een gift van f 1000 ontvangen, terwijl door eenige ingezetenen van 's üraveuhage ook op dien avond een gelijk geschenk aan Ds. J. C. Zaalherg is aangeboden dat in de afgeloopen week nog met een bedrag van f 2000 is aangevuld. Dezer dagen is een praamschipperwonende aan boord van zijn scheepje, in de Ommelanderwijk ingevroren en in het achteronder doodgevonden. Zijn vrouw was zieltogende en bezweek den tweeden dag daarna. De echtelieden hebben hunne laatste levensdagen in den barren winter zoo kommer? vol gesletendat men zou gaan raeenen dat zij den honger dood waren gestorvenzoo de vrouw nog niet tijdig had verteld dat zij eene nog al belangrijke som in contanteu eii papier heimelijk hadden verborgen die dan ook werkelijk gevonden is, naar men zegt tot een bedrag van ongeveer f 10G0; terwijl het scheepje en nog een schuldvordering ook tot hunne bezittingen behoorden. Te Cromvoirt in Noord-Brabant had dezer dagen een boerenknecht met zijn baas een woordenwisseling en verliet hij zijn dienst, maar daar de baas hem zijn volle loon niet wilde betalen, deed de knecht hem door een deurwaarder tot voldoening sommeren. De baas besluit, daarop de zaak an ders aantepakken. Op zekeren avond werd de knecht ont boden voor-den kantonrechter, die in het dorp was aange komen en hem op hoogen toon.zeide, dat hij moest aannemen wat hem zijn baas had toegedacht voor loonen zoo hij dit niet deed, zou hij in arrest worden genomen. De in angst verkeerende knecht gehoorzaamde aan dat bevelte meer omdat men hem zeidedat een marechaussee aan de deur etoud. Een paar dagen daarna kwam evenwel tol hem een marechaussee omtrent die zaak hem ondervragen en nu bleekdat men hem bedrogen had. De als kantonrechter gefungeerd hebbende persoon is niet op zijn gemak nu de zaak wordt onderzocht. Te Delft zijn in het jaar 1864 ter stadswaag gewo gen 699,950 Ned. ponden boter, zijnde 13,240 Ned. pon den minder dan in 1863. Gedurende het jaar 1864 zijn binnen deze gemeente geboren 809 zoons en 758 dochters, te zamen 15 67 kin deren waaronder zijn begrepen 19 tweeling geboorten. Over leden van het mannelijk geslacht 5 93 van het vrouwelijk ge slacht 577, te zamen 1070 waarvan ongehuwd van het man nelijk geslacht 3 54 van het vrouwelijk geslacht 34 5, gehuwde mannen 98, gehuwde vrouwen 102, weduweuaars 51, wedu wen 120. Nog zijn alhier ingeschreven 20 personen van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 74 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 330 beneden het jaar, 233 van 1 tot 10 jaar, 39 van 10 tot 20 jaar, 48 van 20 tot 30 jaar, 48 van 30 tot 40 jaar, 5 2 van 40 lot 60 jaar, 61 van 50 tot 60 jaar, 97 van 60 tot 70 jaar, 110 van 70 tot 80 jaar, 44 van 80 tot 90 jaar en 8 van 90 tot 100 jaar. Gehuwd 330 paren en ingeschreven 2 echtscheidingen. Maandag avond hield rle Typographische Vereeniging Laurens Jansz. Coster weder haar jaarlijksch Koppeïfeest in de Stads-Gehoorzaal op de Breedestraatwaarvan het koste loos gebruik haar voor dieu avond wederom door den Gemeen teraad was vergund. En zij is die gunst wel waard want de zaal was fraai versierd, gedrapeerd en verlicht, terwijl het feest zich van den beginne tot het einde steeds onderscheidt door orde en betamelijkheid. De Burgemeester Beschermheer der Vereeniging, de Wethouders de Fremery en Hubrecht en vele oude en jonge donateurs waren bijeengekomen in de kleine zaal en namen van daar deel aan .dec. feestelijken optogt dooi de zaal, voorafgegaan door de banier der Vereeniging en on der de uitvoering van den marsch (Orpheus van Offenbach) door het orchest. De voorzitter T. Copier bragt aan de vergadering den wel komstgroet en schetste het belang van de Vereeniging in korte trekken zoo ten opzigte van den naam dien zij draagt als we gens haar doel en werking, waarna de 1ste secretaris P. Boek wijt een beknopt verslag gaf van den toestand der Vereeni ging gedurende het afgeloopen jaar. Al de leden van het bestuur waren herkozen. Aan elk lid dat door ziekte daarop aanspraak had, kon de gewone bijdragen worden uitgekeerd, ook bij de vele zieken die er iu liet najaar waren terwijl de rekeningen nog een batig slot konden opleveren. Het aantal leden bedroeg 72 (8 meer) en dat der donateurs 85 (9 nieuwe) en één donatrice. Dat verslag eindigde met gepaste dankbetuiging en vernieuwde aanbeveling in en voor de gunst van de Regering, donateurs, patronen enz. En toea werd door de leden der Vereeniging een welkomstlied aan de patroons, donateurs en eereleden gezongen en aanstalten gemaakt voor de opvoering van het blijspel de Valk of iets uit Vader Cats, waartoe aan het einde der zaal een too- neel was ingerigt, dat door een bij uitstek sierlijk geschil derd door onzen bekwamen en in dat vak meer en meer vermaarden stadgenoot, de heer .1. E. Zirkzee, was afge scheiden. De uitvoering van dat blijspel was voldoende, maar nog meer die van het liddat de dood eens spelers door A. van der Hoop Jr. daarop voordroeg en niet kon nalaten het hart te treffen. Van een geheel anderen aard en strekking was het blijspel met zang van denzelfden dichter de dochter van Dominiquedat na de pauze werd opge voerd en over het algemeen onberispelijk werd ten tooneele gebragt. De rollen van Dorothea en Catharine Brancoletli »in de beide stekken werden door een reeds van vroeger zeer gunstig bekende dilettante vervuld op een wijze, die de algemeene lof, ook van oude en kundige tooneelliefhebbers weg droeg en waarlijk die verdient. De rol van Fabio en Lathorillière evenzeer op eene wijze, die menigeen verbazen moest. De rol van Michiel Baron was ook aan een bekwaam lid opgedragendie met waardigheid haar vervulde. Het feest is eerst laat in den nacht geëindigd in gepaste vrolijkheid en in de beste orde. Zóó houdt de Vereeniging haar jaarfeest, gelijk hare leden ook maandelijks bijeenkomen en nut tig bijeen zijn. Zou het niet mogelijk zijn meer zulke vereeni- gingen onder ambachts-, handwerks- en andere arbeidslieden te stichten, waarin ook kon worden beproefd het nuttige met het aangename van pas te vermengen? Misschien zien we dat nog eens gebeuren als vrucht ook der Volksvoorlezingen van het Leidsch Dep. der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en op het goede voorbeeld der Typographische Vereeni- gingen De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 3 8°, des avonds te 8 uur 3 8°, te 10 uur 3 7°. Dingsdag morgen te 5 uur 4°, te 8 uur 43L, 's middags te 1.2 uur47c, 's namiddags te 4 uur 44°. In een steenkolenmijn te Douz in Henegouwen heeft een gazontploffing plaats gehad, op het oogenblik dat meer dan 100 werklieden zich in de mijn bevonden, waarvan het meerendeel is omgekomen, men schat het getal op 5 7. De justitie heeft een streng onderzoek bevolen naar de oor zaak dezer vreesselijke ramp. Sedert eenige dagen bevindt zich te Pestb een uit-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2