N°. 1502. Dingsdag 10 Januarij. A". 1865.«| 't Is alsof met het klimmen der jaren en oudejaarsavond en nieuwjaarsdag voor menigeen hunne vroegere belang rijkheid verliezen; de scherpe lijn, die men vroeger trok tua- schen het einde van het eene jaar en de intrede van het volgende jaar, heeft voor vele hare beteekenis verloren. Die leeren hunne dagen te tellen hechten natuurlijk minder aan de verwisseling of den overgang van het een in het ander jaar; maar ook niet het minst zal daarop invloed hebben de groote verandering, dat terwijl men vroeger nieuwjaarsge schenken ontving, men die naar den gewonen loop der din gen nu geeft, 't Is immers niet te ontkennendat zelfzucht en eigenbelang steeds een magtigen invloed op ons hebben en ook behoudenzelfs na dat een dagelijksche en ernstige strijd daartegen werd gevoerd. En toch zijn er velen, die met de intrede van het jaar 1866 met twee nieuwjaarsgeschenken zij» verrast, over- waardig om ze in hun aard en beteekenisrijkdom van omvang en onberekenbaar belangrijke waarde te worden beschouwd. Wij bedoelen de Pauselijke Enciclycate Rome den 8 Dec. 1 862 uitgevaardigd, maar in Nederland eerst nu openbaar ge maakt en de brochure van Prof. Stuffkenbehelzende aan- meikmgen op een deel der toelichting aan de leden der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leyden uitgegeven door den heer J Schellema. Hoe vreemd het ook oppervlakkig schyne, wij meenen in die beide uieuwejaarsgeschenken veel te ontdekkenwaarin zy op elkander gelijken, ook niet weinig, waarin zij van elkander verschillen, maar niet het minst zooveel belangrijks voor elk Nederlander en voor elk Leidenaar bovendiendat we niet twijfelen of onze vlugtige beschouwingen zullen gewis tot erns'.ige overdenkingen zeer gereede aanleiding geven. En ,1 dadelijk ryst de vraag ophoe kan er gelijkenis bestaai; tusschen Paus Pius IX en den Leidschen Hoogleeraar Stuffkm. Wy vragen alleen, om zich den persoon en het ambt van den door ons ook zeer geachten man weg te denken, wiens persoonlijkheid zelfs de minste vergelijking niet toe laat met iets wat naar pauselijkheid zweemt, maar om in hem alleen de verpersoonlijking te zien van het Her vormde Kerkbestuur en wat hij schreef ia verband te be schouwen tot de beginselengelijk het dan ook deze tyn die wij op het oog hebbenals wij spreken over het Room- sche en over het Gereformeerde Pausdom. Tn de Enciclyca hooren wij het hoofd der Roomsche kerk spreken in de uitoefening van zijn apostolisch gezag, waar van het grondbeginsel gelijkluidend is met de uitspraak der Protestantsche theologie, dat de H. Geest of een hei lige geestgelijk aan die waarmede de Apostelen vervuld waren, nog woont en werkt in elk rein hart, zoodat de openbaringen van den Geest der Waarheid blyven voort duren tot aan het einde der eeuwen. De wetenschap gelijk de Paus acht zich in dit opzicht onfeilbaar en wat nu en dan, soms met een afstand van 8 tot 10 jaren, bij enci clyca als de meening van den apostolischen stoel den geloovi- gen wordt medegedeeldwordt wekelijks van den kansel in de hervormde kerk der gemeente verkondigd met een gezag dat traditioneel gebleven is ook als de uiterlijke vormen verdwijnen, en toch zijn nieuwe glans ontleent aan hetgeen een verlichte rede daaraan schenkt. Men mag zijn godsdienstige gevoelens hebben als lid der gemeente, maar zoo zij in stryd zijn met den geest des Kerkeraads, mag men daarvan niet doen blijken ook al strookte zij met de dogmatiek der kerkelijke belijdenis. Elk blijk hoezeer door het reglement toegelaten, is een verzeten, wanneer het diep ingrijpt, een hardnekkig verzet tegen de besluiten des Ker keraads en verdient als een afkeurenswaardig voorbeeld van exclusivisme en onverdraagzaamheid te worden ten toon ge steld (bl. 9 der brochure). Een andere trek. De apostolische stoel oefent zoowel een wereldlijk als een geestelijk gezag uit; maar al mogten de pogingenom den Paus het wereldlijk gezag te ontnemen gelukken en tot binnen de grenzen van het Vatikaao de LEiiiscn nTtiiilad. Deze Courent verschijnt eiken dagbe* halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noa- mers Vjjf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te" 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddag» te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 a. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. O ver Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect la te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran 'sRijka Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; ran de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Nieuwjaarsgeschenken. I.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1