Buitenlandsch Nieuws. gehouden met de benoeming van de jury; die benoeming zal geschieden door den eerevoorzitter op voordragt van het bestuur; de gouvernementen in Europa zullen worden uit- genoodigd gedelegeerden naar de tentoonstelling te zenden die teven9 als leden van de jury zullen fungeren. Aan de voor naamste wetenschappelijke en tuinbouwkundige genootschap pen en instellingen in het buitenland is een uitnoodiging ge» rigtom een hunner leden naar de tentoonstelling aftevaar digen ten einde tevens deel uittemaken van de jury. Voorts is een aanbevelingslijst opgemaakt voor de binnenlandsche leden van de jury eu daarop een 7 5tal namen geplaatst. Aan een commissie is de taak opgedragende aanbevelings- 1 ijst vast te stellen der leden van de jury in het buitenland die persoonlijk zullen worden uitgenoodigd. Daarna is in 't algemeen vastgestelddat aan de inzenders van voorwerpen eenige vergoeding van vracht zal kunnen worden verstrekt; aan een commissie is opgedragen hieromtrent een meer uit gewerkt plan ter tafel te brengen. Eindelijk zijn nog eenige niet onbelangrijke uitbreidingen van het programma vast gesteld waardoor de totaalsom der prijzen met een bedrag van ongeveer 1750 wordt vermeerderd. Vooral zijn er meer en grooter prijzen uitgeloofd voor de bloeijeude kasplanten, Azalea's, RhododendrumsCamellia's Epaeris, Rozen en de verschillende vragen voor Bouquettenalsook voor eenige andere artikelenzooals bontbladeriga boomengroen blij vende heesters, hulsten enz. Sommige nieuwe vragen zijn er bijgevoegd, zooals voor bloeijende heesters en planten voor den vollen grond, Azalea's voor den vollen grond, groote Paconia Arborea, enz Nog zijn een aantal prijzen beschikbaar gesteld voor planten, enz., ingezonden ter mede dinging naar de uitgeschreven prijzen, een bijzondere on derscheiding waardig, doch onbekroond gebleven wegens te weinig uitgeloofde prijzen eindelijk zijn ook voor de tuin lieden van bekroonde liefhebbers in het buitenland medailles uitgeloofd. In den Koninklijken Fianschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond door mevrouw Ro9a de Vries een laatste voorstelling worden gegevenwaarbij zij in de rol van Va lentine in de groote opera les Huguenots zal optreden. De WelEerwaarde, heer J, J. Rioche, professor, aan het seminarium te Warmondis benoemd tot pastoor in de St. Jacobskerk te 's Gravenhage. In de katoen fabrieken té Enschede heerscht groote lus teloosheid: drie of vier weverijen zullen eerstdaags de werk zaamheden staken. Zondag avond was er op de rivier de Waal voor Nij megen veel drijöjs. Het water was in het laatste etmaal 12 duim gewassen. De overvaart is eenigzins moeijelijk. Gedurende het jaar 1864 is binnen Leiden, ter Beestenmarkt aangevoerd het volgende, waarvan de vermoe delijke waarde is berekend tot de daarbij geplaatste sommen als 194 paarden ƒ18,042,00; 89 veulens 4,272,0021199 runderen ƒ2.880,944,10; 4850 kalveren 21,776,50; 28315 schapen 667,234,00; 33826 lammeren ƒ328,112,20 1972 varkens (magere) j 37,468,00; 6537 biggen ƒ40,846,25. In het geheel derhalve voor 3,998,695,05 of ongeveer 4 millioen. Ter gemeentewaag zijn gewogen 413,330 Ned. p. boter, 33,693 Ned. p. kaas en 2,218 vette varkensterwijl aan de aardappelmarkt zijn aangevoerd 133,958 Ned. mudden aard appelen. De Thermometer van Fahrenheit ieekende alhier Maan dag' des namiddags te 5 uur 24°, des avonds te 8 uur 24°, te 10 uur 22°. Dingsdag morgen te 5 uur 28°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 32°, 's namiddags te 4 uur 28°. Er wordt te Brussel een maatschappij met een kapi taal van 800 millioen francs gevormd, welke zich ten doel stelt niet miuder dan 20 nieuwe spoorweglijnen waaronder ook eenige nieuwe naar Nederland, aanteleggen. De werken voor den spoorweg van Turnhout naar Tilburg zullen aan gevangen wordenzoodra het jaargetijde dat toelaat. De concessionarissen zijn voornemens die lijn zoo spoedig moge lijk voor bet verkeer te openen. De beide Evangelische gemeenten te Weenen geves tigd hebben in de vorige week een atgemeene vergadering gehouden. Uit het voorgedrageu rapport is o. a. gebleket, dat de uitgaven voor den bouw der Protestantsche school op de Wieden ter dier stede, geraamd op 252,879 fl., zijn overschreden met een bedrag van 63,125 fl. Tot dekking dezer buitengewone kosten is het voorstei gedaan en goed gekeurd aan obligatiën tot een bedrag van 43,000 te ver- vreeemdenwaardoor de begrooting over 1855 meteen na- lig saldo van 9 00 fl. ongeveer zal sluiten. De Evangelische scholen zijn in 1864 bezocht door 741 knapen en 251 meis jes, tot de Evangelische gemeenten behoorende benevens 14 knapen, 7 meisjes der Israëlitische gemeente. Toiaal 1013 ki nderen. Thimoteus Prim verhaalt, naar luid der Berlijnsche dagbladen, in het Petit Journal de volgende aandoenlijke geschiedenis Een arme seinwachter stond op zijn post... een plek waar twee wegen zich splitsen. Hij had zijn spaak in de hand, gereed het voorgeschreven teekeu te geven want het fluitje werd reeds gehoorddat de rasse komst van den trein hem spelt. De trein was reeds zóó nabij dat men zeer duidelijk het vreeselijk geraas der machine kon hooren wier sissend ge luid door de echo's wordt herhaald Het seintoestel is slechts eenige seconden van het keerpunt van den weg verwijderd. Toen, het hoofd wendende, neemt de wachter een ver schrikkelijke verschijning waar. Hij voorziet een ontzettend ongeluk. Zijn zoon, zijn blonde lieveling, bevindt zich op de baan Onbewust van het dreigend gevaarspeelt hij op de rails Wat te doen Een enkel teekeu waardoor de trein op andere rails zal overgaan zal voldoende zijn om zijn zoon te redden «jaar dan zal de komende trein, verkeerd gerigt, zich stooten te gen een anderen trein, die, komende van de tegenoverge stelde zijde, denzelfden weg voorbij moet.... Blijft hij getrouw aan zijn pligtdan zal zijn geliefd kind gedood worden. En hij heeft slechts een enkele seconde om zich te beden ken want dc locomotief nadert al sneller cn sneller, een vuurspoor achterlatende en de ruimte verzwelgende Doorluchtig slagtoffer van zijn pligt, neemt de ongeluk kige wachter een verheven en toch voor hem persoonlijk be klagenswaardig besluit. Hij wijst aan den trein het spoorop welks rail zijn kind nog speelt Vervolgens roept hij het toe //Werp u neder op den weggeheet platen verroer u niet." Het was ook tijd. De trein gaat voorbij.... De ongelukkige vader kermt van ang9t en vrees. Het vuur van de locomotief belet hem nog te zien wat er gebeurd is. En de reizigers wisten niet aau welk gevaar hun leven heeft blootgestaan en dat het alleen werd gered dooi de verheven pligtsbetrachting van een edel, maar nederig spoorbeambte. Maar wie zou de beschermende hand der Voorzienigheid durven voorbijziende beveiliging door God aan moedige harten verleend? De vuurgloed verdwijntDe edele man weent, maar het zijn tranen van vreugde. Het kind had de vaderlijke raadgeving gevolgd. Hij had zijn kleine ligchaam plat op den grond tusschen de rails, ter neer gelegd. Geheel het vuurspuwende gevaarte was over zijn hoofd heengegaan.... zonder zelf één zijner haren te zengen. Koning Wilhelm I van Pruissen begeerde deu moedigen wachter te zien, die een zoo bewonderenswaardig voorbeeld van 't edelst stoïcisme had gegeven. De Koning drukte hem persoonlijk de medaille van bur gerlijken moed op de borst. En ik ben gelukkig aan deze daad van moed, die aan menig heldenfeit der oudheid doet denken, door middel van het Petit Journal de meest gewenschte openbaarheid te kun nen geven. Uit Parijs wordt berigtdat de Fransche officieren die Z. K. H. de Prins van Oranje van Compiègne hebben vergezelduiterst voldaan zijn over de wijzewaarop zij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2