N°. 1495. Maandag 2 Januarij. a\ mm Min Binnenlandsch Nieuws. üie zal itet beleven gelijk het begin zoo ook bet einde van I865f iXf* LIIDSCH DAfiBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.8(1 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu« welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam eo Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; S u. 46 m,; 6 u. 6 m., 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; s9 u. Postbusiigtingera aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'a morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'a namiddags te 8 u. 45 sa 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 8 u. 45 as. 'snamiddags. Oost-Indïsobe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand Rijk*-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 «u. ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Uonderdngte 11 uur. Commissie van f'abticage. Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabrteag* des Zaterdags van i 1— 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente' Architect It te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur;der ln- en Uitgaande Rechten en Acoijases dagelyks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijk* Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 aur. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Met het einde dezer week is ook weder een jaarkring gesloten en met bet aanbreken van den eersten dag eener nieuwe week, zijn we een nieuwe jaarkring ingetreden. - Maar welk verschil is er toch eigentlijk tusschen het ein digen van een dag, van een week of van een jaar voor hendie over geen dag kunnen beschikken en voor wie de tyd heensnelt en zich in de eeuwigheid verliestzonder zich te storen aan een vaste verdeeling van dagen, weken, maan den of jaren En toch in dien snellen loop des tijdewaarover de meer bejaarde zich boven den jeugdigen reiziger beklaagtblijft toch alles hetzelfdeer zijn die geboren wordenoud wor den vroeg stervenalles op dezelfde wijze als in 's werelds eerste kindschheidook nutegen den dood is geen kruid gewassenen by al het geschreeuw van vooruitganghet kind moet de gewone ontwikkelingsperiode volgen en wie daarvan afwijking zich veroorlooft door die ontwikkeling tegen te gaanof te verhaastenhet kwaad loont zijn meester, Het weder ras vervlogen jaar 1864 gaf menige proeve van de onveranderlijke wet der natuur, die de stof heheerscht; de vergankelijkheid van al wat bestaat. Menig onverwacht sterfgevalmenig treffend verlies tegenorer menig ongedacht behoud en menige verrassende gunstige wending strekte tot ver edeling van alle berekening van sterftekansen en beschaamdeden stouten en alles beslissenden Vrijdenker, die alleen aan ou derdom de beurt van sterven kan toekennen. De dagelijksche ervaring bedriegt de rede, hoe verlicht zij zich ook moge wanen; de menschhoe vast hij sta, is enkel ij delhei d De natuurwetten bepalen dat die veroudert en der verster ving nabij is, verkwijnt en sterft; als een jeugdig en krach tig man sterft, wie grijpt dan in de natuurwet? Menigeen mist in den huiselijker) kringwien hij nog jaren levens had toegekend, om den blos der gezondheid, die op het gelaat lag, of om de frischheid der krachten, die op een langen levensduur hoop gavenMenigeen ziet nog boven verwachting en tot zijn verbazing het kwijnend en verster vend leven van den aan een ongeneeslijke kwaal lijdenden bloedverwant! Wie verklaart dat uit rede en wijsbegeerte? Het sluiten van een jaarkring en de intrede van een nieuwe verlevendigen de gedachte aan den dood en nu hangt het geheel af van ieders begrip over dood en eeuwigheid over hetgeen na den dood al dan niet zal plaats hebben over den ernst van het leven en de rust na den dood welke waarde voor hem die gedachte heeft en welke betee* kenis hij daaraan hecht Opmerkelijk is en blijft het evenwel, dat de meesten niet dan met angst en huivering aan den dood denken en over den dood spreken, onder onbestemde en niet* beteekenende uit drukkingen van onsterfelijkheid en eeuwig leven. De stryd van begrippen in onzen tyd is uitermate dienstigom ieder te doen gevoelendat er behoefte bestaat aan een eigsne zelfstandige overtuiging, ook op dat punt; om dat ieder een zijn eigen pak zal moeten dragen en voor zich zelf, het eersi aan zijn eigen geweten, zal moeten verantwoorden. Zou de maatschappij niet een gansch ander aanzien heb« ben en het uiterlijke van de wereld zelf vari gedaante ver anderen indien iedereen meer dacht aan zijn dood en die gedachte indruk Het maken op zijn gezindheden en hande lingen zoodat hij leefde als of elke dag de laatste was van gyn verblijf in de tegenwoordige huishouding en den vol genden dag een nieuwe werkkring hem wacht aan de andere zijde van de klove, die dit van het volgend leven scheidt. Dié op oudejaarsavond inslaapt is niet verzekerd op nieuwe- jaarsmorgen te ontwaken, maar zoo gaat het van 1 January tot 31 December, zoo zal hei ook in 1865 zijn. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van de mil. vet. dienst 1ste reg. drag., tot paardenarts 1ste kl. (naar

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1