Binneniandsch Nieuws. Buitenlandse!) Nieuws. anderen baron te trouwen en io de groote wereld op te treden. «Kijk, neef! dat was vroeger zoo niet, dat was vroeger betereenvoudiger. Niet dat ik er tegen ben dat ook meis jes wetenschappelijk ontwikkeld worden, dat zij verre, maar - en zie je, neefl daar zit'm nu juist de knoop - men ver geet voor die talen en handwerken iets dat de vrouw in haar huissetijk en maatschappelijk leven zoozeer van pas komt, ja zulk een onschatbare waarde bijzet en haar geschikt maakt om gelukkig en tevreden te leven en in ruime mate die* zelfde zegeningen om zich heen te verspreiden. «Ik bedoel, beste neefl" - hier vatte oom de derde knoop van mijn jas - ik bedoelmen vergeet de meisjes in te wijden in huisselijke pligten en werkzaamhedenmen ver geet ze te leeren om pronkzucht, zelfzuchten dergelijke on deugden te bestrijdenmen wijst er hen te zelden opdat een vrouw niet door schitterende kleeding noch door nuk ken en kuren behagen kan, maar dat zindelijkheid, huisse- lijkheid, zachtmoedigheid, zuiverheid van beginselen en der gelijke goede eigenschappen de fraaiste sieraden zijn die haar kunneu opluisteren. «Er is iels in de tegenwoordige wijze van opvoeden, neefdat ik maar niet goed kan keuren- ik voor mij ten minste zou liever zien dat er wat minder jagt werd ge maakt om de jongelui uit de middelklasse vooraltot ge leerden te fabriceren en wat meer gelet werd op hunne vor ming tot degelijke menscheudie tevreden met hun stand een goed begrip hadden van Re pligten en werkzaamheden aan hun betrekking in de maatschappij verbonden. «Ik geloof, neef!" - hier klopte oom de asch uit zijn pijp in zijn ouderwetsch kwispeldoor- «ik geloof, neef! dat wanneer men dat stelsel volgde, er wat minder on gelukkige huwelyken en huishoudingen zouden zijn in de wereld. «Geloof mij, veel vrouwen, als ze wat meer geleerd had den welke de waarachtige sieraden eener vrouw zijnals men ze wat beter onderrigt had gegeven omtrent wezenlijk geluk, ze zouden niet zoo uithuizig zijn, niet zoovele visites en kransjes bezoekende kinderen zouden minder aan vreem den worden overgelatenkleeding en huishouding niet zoo veel geld kosten en uiterlijke pracht niet zoo begeerd zijn. «Menig huisvader geraakt in schuld door den te hoogen voet waarop zijn levenswijze geschoeid is, - en menig on aangenaam woordmenige twistmenige verwijdering tus» «chen man en vrouw ze vinden hunne oorzaak in de ver keerde opvoeding die ze in hun jeugd genoten hebben en in de valsche en 9cheve voorstellingen die ze zich daardoor van het maatschappelijk leven maken. ttDaarom, neef! laat je raden van een oud man, die nog al iets gezien heeft in de wereld. Laat je kinderen leeren wat je wilt, maar vergeet niet er degelijke menschen van te makenen vooral- waarachtiggeloof me- voed ze niet op boven je stand." Hier hield oom op; de pendule op den schoorsteen stond op 10 uur, en dat is zoo als hij zegt zijn tijd om naar bed te gaan. Ik groette derhalve den ouden man en tehuis gekomen schreef ik het gehoorde op, overtuigd dat er veel waars door hem gezegd was, dat wezenlyk beoefening verdient. Wie wil, doe er zijn voordeel meê, (Op verzoek overgenomen uit de Purmerender Courant.) Z. M. beeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Zaandijk c. a. de heer C. 11. Smit, thans in dezelfde betrekking te Maassluis en tot commies bij het Departement van Financiën, de heer A. Jansen, eervol ontslagen directeur van het postkantoor tn Wormerveer. De audiëntie van ,deu Minister van Binnenlandscbe Za ken zal op Zaturdag .den 31 December aanstaande niet plaats hebben. Dezer dagen zag het licht het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der ge meentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, benevens een afzonderlijke Nota van den heer van Bosse. Naar men verneemt, is door een Fiansch-Nederlandsche maatschappij eenigen tijd geleden bij ons gouvernement aan zoek gedaan tot het erlangen der concessie voor liet aanleggen der zeehaven ta Scheveuingen in verband met een spoorweg van die haven langs 'sGravenhage en Utrecht naar Almelo, en zulks zonder dat de maatschappij eenige subsidie van rijks wege verlangt. De agenten van de Engelsche stoombootmaatschappijen van Rotterdam en Schiedam, bevinden zich sedeit Woens dag in het hotel Zeerust te Scheveuingen, daar zij sedert den afgeloopen nacht de booten aldaar wachtende waieu, tot vervoer van passagiers, van vee, ge9t enz., om tiaar Hull over te brengen. Ook is er al een menigte vee aan gekomen, dat met bomschuiten van de reeders L. de Jager Gijsbertzoon en M. M. Teeuivissea naar Engeland zal ver voerd worden. - Heden Donderdag middag zijn van Scheveuingen naar Huil gestoomd de stoomschepen Ziliarneijkapt. Til. Jewitt en Albert, kapt. Ttis. Hutton, overbrengende passagiers en een aanzienlijke partij gest; terwijl zeilvaardig ligt de bom schuit Gerardina, schipper J. Roeleveldt. reeder de heer L. de Jager Tlteuniszoon waarmede vee zal worden vervoerd. Als zeer zeldzaam eu der vermelding waardig dient, dat te Neder-Hemert Dingsdag op de uiterwaarden van den baron van Nagell, door den opzigter, tn één schot twee wilde zwanen zijn geschoten, wegende te zauien 3 A halve Ned. ponden. Het water in den Rijn bij Arnhem is steeds vallende en stond Woensdag morgen 16 duim onder 0. De Waai voor Nijmegen is grootendeels blank water met weinig drijfijs. Het water was in de laatste 24 uren 27 duim gevallen. De overtogt te Zalt-Bommel is moeijelijk en heeft met schiet- schouwen en te voet plaats. Te Mannheim is de schipbrug wegens het zware drijfijs den 26sten weggenomen. De Neckar is geheel digtgevroren. Te Coblenz was in den Rijn en de Moezel veel drijfijs. Uit Oberwesel wordt van den 26sten 'snamiddags gemeld, dat het Rijnijs van de Loreley tot beneden Caub vast zit. Van daar tot aan den Pialz is open water. Van den Pfaiz is het ijs weder vast tot voor Bacherach. Bij Emmerik heeft zich de llijn vastgezet. Zondag voormiddig, tijdens de godsdienstoefening, ontstond er brand in het logement Canon d'or te Bresken* en wel op dezelfde plaats waar voor ruitn een jaar mede brand ontstondop de bovenste verdieping iu een bedstede. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. Bij het eerste on derzoek naar de oorzaak bleek al spoedig, dat ook nu weder hetzelfde kwaad van vroeger was gepleegd. Men had name lijk weder een pot met vuur in liet stroo onder een bed gezet om dat te droogenzonder daarbij het noodige toezigt te houden. De ingezetenen, zoowel mannen als vrouwen, hielpen onder goede leiding met den meesten ijver en volharding een vreesselijk dreigend onheil afwenden éu slaagden daarin zoo spoedig, dat, toen een uur later de brandspuiten van de l'oiten Schoondijke en Groede kwamen aansnellen, de brand reeds ge heel gebluscht wae. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Hilversum door Ds. J. Vermeer Az., pred. te Genemui- den; voor Wittewierum (Groningen) door Ds. J. G. G. Moor- rees, pred. te Ommen. Aangenomen het beroep naar Niakerk c. a. (Groningen) door Ds. G. J. Cool, pred. te Garijp, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uur 36 des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 32°. - Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 33°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 36®, De Fransehe Senaat zal zich na de hervatting zijner werkzaamhedenmet een zeer zonderlinge petitie hebben be-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2