Buitenlandsch Nieuws. werd door meestersheeren officieren en bijzondere personen is zeker een der opmerkelijkste geweest dat nog immer hier te lande plaats had en leverde het bewijs, dat die kunst met steeds meerderen ijver wordt beoefent. De heer Regoor van wien h«t denkbeeld ter onderlinge bespreking van dien wedstrijd is uit gegeven verdient daarvoor allen lof, benevens de leden van het bestuur, die hebben medegewerkt tot de opluistering en ge- regelden gang en den goeden afloop der met zooveel moeijelijk- heden gepaard gaande. Het verslag van de vergaderingdoor leeraren en le den der Hervormde kerk den 12den October dezes jaars te Utrecht gehouden, ziet het licht. Daaruit blijkt dat 69 pre dikanten en 51 ouderlingen en leden van verschillende ge- meeuteu zijn tegenwoordig geweest, die na gehouden be raadslagingen waaraan slechts enkele predikanten en leden zoo als: de HH. Groen vau PnnstererElout van Soeter- woude, Saaijmans Vader en Rutgers deelnamen, in 7 ar tikelen de beginselen hebben vastgesteld voor eeu vereeniging waardoor de belangen der Hervormde gemeenten in haren tegenwoordigen strijd kunnen worden behartigd, door middel van a. het wekken en versterken van een levendig geloof in den kring der gemeentenb. het verschaffen van raad leiding en hulp aan gemeenten en personen, die door ker kelijke bepalingenof door gebrek aan vervulling van hunne geestelijke behoeften in nood verkeeren en c. het verkrijgen in den wettigen weg, van de wegneming uit de bestaande kerkorde van al zulke bepalingendie niet in overeenstem ming zijn met den toestand, waarin de kerk door de leer- vrijheid in deze dagen verkeert. - In het laatste nommer, jaargang 1864, van de Schat der Gezondheid leest men een woord tot afscheid aan de lezers van wege de redacteursde heeren Drs. Lubach en Egeling, waarbij zij rerklareu, ua zevenjarigen arbeid hunne taak neder te leggen. Als officieuse tijding wordt medegedeeld, dat met 1°. February a. s. de spoorweglijn Arnhem-Zutpben en met 1°. Mei a. s. die van Boxtel-Tilburgvoor bet publiek zal geopend worden. Het ys voor Arnhem is zoo sterkdat enkelen reeds den overgang te voet wagen. Aan het bruggehoofd heeft de overtogt «og neet ponten en roeibooten plaats. Te Keulen was Zaturdag morgen veel en zwaar dnjfijs. De rivier bij Nieuwesluis en het Noordguil was vol ijs en had zich vastgezet; met vereende pogingen gelukte het beide stoomschepen met alle krachtsinspanning eindelijk er zich een weg door te banenwaarna beide stoomschepen om 3 ure aldaar arriveerden. De Maas wordt tusschen Fijenoord en de oude Plantage te voet gepasseerd. Zeker jongmensch S., beboorende tot den goeden bur gerstand te Cuijk, was verliefd geworden op de dochter van den heer C. aldaar. Zoowel de dochter als hare ouders waren echter van een tegenovergestelde neiging. De 30jarige jon geling had niettegenstaande het vruchteloos aanzoek een idee fixe voor haar, zelfs zoo sterk, dat hij zich toch verbeeldde, met haar te verkeeren. Toen hij echter later bemerkte, dat hem alle gelegenheid tot spreken werd afgesnedenbesloot hij zich te wreken; en waarin bestond nu zijn wraaklust? Op zekeren avond dat hij vrolijk uit Nymegen was weder gekeerd steeg zijn woede ten top, hy nam een hout, wan delde naar het huis en sloeg niet minder dan 34 groote glasruiten in stukken. Voor dit feit heeft de rechtbank te 's Hertogenbosch hem veroordeeld tot een maand gevangenis straf en f 25 boete. Tegen den op 80 November jl. uit Breda gedeserteer- den Isten luit. vau het 3de reg. inf. J. W. L. L heeft de krijgsraad in de 1ste militaire afdeeling een bevel van gevangenneming uitgevaardigd. Dat bevel werd den 22sten dezer des namiddags ten 2 ure voor het stadhuis te 's Hertogenbosch bij trommelslag afgekondigd en aan dit gebouw aangeplakt. De voortvlugtige werd o. a. daarin ge dagvaard om over zes weken voor dien krygsraad te ver schijnen ten einde straf tegen hem te hooren eischen. De vraag of hy zal verschijnen ligt in het duistere. Men beweert, dat hij zich naar Mexico zou hebben begeven. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Hellevoetsluis Ds. N. Osti te Delftshaven; te 's Grevelduin-Kapelle Ds. W. Kraaijenbelt te Waspik; te Niekerk Ds. G. J. Cool te Ga. ryp en Suameer; te Opheusden Ds. H. J. P. van der Lin den te Heeg. - Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Waddinxveen door Ds. J. F. H. Bloemerspred. te Haarlo en Waterhoek. Bedankt voor het beroep naar Linschoten door Ds. W, Sijpkens te Loosduinen. Wij vernemen dat door wijlen mej. G. Coemans de diaconie der Nederduitsche Hervormde gemeente en het arm bestuur der Remoustrantsche gemeente alhier, ieder voor een zesde gedeelte in haar nalatenschap, tot erfgenaam zijn ge steld, behalve nog eenige rentegevende Nationale Schuld brieven als legaten. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend De alarmkreten schijnen nu echter in Nederland'te wor den gehoord, waar men onze billijke eischen veeleer door meer doeltreffende veranderingen en verbeteringen moest te gemoet komen, dan pogen ons eeu hersenschimmig gevaar optedringen. De vice-president van den Raad van Indië, Mr. A. Prins, heeft 's Lands dienst verlaten. Indien wij wel hebbenvormde die ambtenaar den schakel, die de wijd uiteenloopende rig- tingen in den Raad van Indië verbond. Men verdiept zich daarom in gissingen nopens zijn vervanger, en vraagt zich af, of de benoeming van dezen niet zal bewijzen, dat er voortaan io dat Staatsligchaam een rigting zal zijn, welke door geen voldoend tegenwigt wordt opgetogen. De heer Castens, resident van Bagelen is, naar men verzekert, tot directeur der middelen en domeinen de heer van Deinse, gouvernements-secretaris, tot resident van Me- nado, eu de heer Levysohn Norman tot gouvernements-secre taris benoemd, terwijl van Bloemen Waanders, inspecteur der cultures, tot resident van Madioen benoemd worden zal." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 28°, des avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 29°. Zondag morgen, te 5 uur 29°, te 8 uur 30°, *8 middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 31°, te 5 uur 31°, te 8 uur 31°, te 10 uur 31°. Maandag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 31°, 's middags te 12 uur 34°, te 4 uur 31°. Dingsdag morgen te 5 uur 30°, te 8 31°, 's middags te 12 uur 36°, te 4 uur 33°. De toestand in Keur-Hessen neemt steeds een drei gender aanzien. De Keurvorst heeft een vergunning inge trokken tot oprigting van een schoolwelke door het Ge meentebestuur verleend was. De Kamer heeft daarin gezien een schending van de rechteD door de Constitutie gewaar borgd. Dit incident zal het aanstellen van een regentschap verhaasten. Als een bewijs dat men te Konstantinopel ook het mid del kent, om de aandacht van koopers tot zich te trekken, wordt medegedeeld, dat op de begraafplaats te Pera, waar een talrijke menigte versierde grafsteenen van allerlei aard en vorm gevonden wordeno. a. één gesteente door zijn pracht, grootte en rijkdom van sieraden, ieders aandacht trekt, waardoor natuurlyk de nieuwsgierigheid naar den per soon voor wien dat mausoleum is bestemdwordt opge wekt. En het antwoord op de vraag isdat de eigenaar voor ruim een jaar is gehuwdzich volkomen wel bevindt en in Pera een groote winkel heeft. In den regel wenscht de vreemdeling den zonderlingen winkelier te zien, begeeft zich naar zijn winkel en het gevolg daarvan is doorgaans dat hij altijd wat verkoopt. Te Parijs was door de regering het houden van ge maskerde bals in de opera op Zaturdag avond en nacht ver- hWy hebben achtereenvolgend met onverschilligheid aan gezien de demonstration in bet Buitenzorgschede onlusten van Maoek, en nu laatstelijk van Tagal. Zij hebben minder met de algemeene politiek der koloniëndan wel met de tegenwoordige wijze van besturen te maken. Zij bewijzen niets tegen de rigting, die thans aan 't hoofd staat, en wy zul len ons, zoo wij de algemeene polrtiek der tegenwoordige rigting soms bestrijden moeten niet op deze ongeregeldhe den beroepen, om het onjuiste of ouhoudbare daarvan aan- tetoonen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2